Sombor obeležio 23. godišnjicu srpskog egzodusa
SOMBOR: Kao grad koji je tokom ratova na području nekadašnje SFRJ prihvatio skoro 25.000 Srba iz Hrvatske i iz Bosne i Hercegovine, prognanih „ognjem i mačem“ sa njihovih vekovnih prostora, u najvećem etničkom čišćenju u Evropi nakon Drugog svetskog rata - agresiji hrvatske vojske na tadašnju Republiku Srpsku Krajinu, Sombor je primereno obeležio ovu nesrećnu godišnjicu.
Polaganjem venca na Spomenik žrtvama ratova od 1990. do 1999. godine u Parku heroja je obeležena 23. godišnjica „Oluje“ i istovremeno odata žrtvama te pošta stradalima u toj akciji.
Venac je, tačno u podne, na spomenik položio zamenik gradonačelnice Antonio Ratković, a u delegaciji gradskih zvaničnika su bili i članovi Gradskog veća, nakon čega je u knjigu žalosti Ratković zapisao:
- Dani od 4. do 9. avgusta 1995. godine, kada se odvijala „Oluja“ jedna od najsurovijih vojnih akcija prema jednom narodu, u srpskoj istoriji će biti upamćeni kao dani velike tuge i žalosti za sav srpski živalj, a i očekujemo i za sav civilizovani svet koji svoj identitet i budućnost gradi na civilizacijskim tekovinama: istini, pravdi i osudi zločina. Činom polaganja cveća na Spomenik žrtvama ratova 1990-1999. godine, želimo da sačuvamo od zaborava sećanje na jedan zločin i pogrom prema Srbima koji su ostali bez svojih domova na svojim vekovnim ognjištima.
Četvrtog avgusta navršilo se tačno 23 godine od hrvatske vojno-policijske akcije „Oluja“, tokom koje je iz svojih domova proterano više od 200.000 krajiških Srba. Tom prilikom život je izgubilo ili se vodi kao nestalo više od 2.000 ljudi, a sećanje na desetine kilometara dugu kolonu onih koji su u Srbiju stigli preko Bosne i danas svedoči o najmasovnijem egzodusu na ovim prostorima.
M.Mć