Сомборски Буњевци Дужионицама обележили крај жетве
Буњевци који себе сматрају аутохтоним народом римокатоличке вере и они који се доживљавају искључиво као део хрватског националног корпуса заједно уручили сомброској градоначелници Душанки Голубовић „крув“ од брашна самлевеног од овогодишњег „жутог злата“
СОМБОР: Мада се овдашњи паори, због више него нестабилних временских прилика с пролећа и почетка лета не могу похвалити претерано добрим приносима и квалитетом пшенице, ни ова година није прошла без жетвених свечаности бачких Буњеваца, Дужионица. Благодарење на новом хлебном зрну и ове године је обележено у „две колоне“, односно своје Дужионице су одржали Буњевци који себе сматрају аутохтоним народом римокатоличке вере и они који се доживљавају искључиво као део хрватског националног корпуса, али то их није спречило да заједно уруче сомброској градоначелници Душанки Голубовић „крув“ од брашна самлевеног од овогодишњег „жутог злата“.
Као што је пре неколико година постигнут договор, свечари окупљени око Удружења грађана „Буњевачко коло“ и Хрватског културно-уметничког друштва „Владимир Назор“ су на заједничкој миси у римокатоличком храму Пресветог тројства освештали хлеб од нове пшенице, да би се након тога упутили ка здању Скупштине града, Жупанији. У великој свечаној сали првој жени сомборске извршне власти, градоначелници Голубовић, „крув“ су уручили Александар Јоњић и Милица Мастиловић, бандаш и бандашица УГ „Буњевачко коло“, односно Милорад Стојнић и Сара Хорват, који су овим титулама овенчани у оквиру прославе ХКУД „Владимир Назор“.
Захваливши се организаторима који су на себе преузели и ове године да на овакав начин обележе жетвене свечаности, градоначелница је истакла да ова манифестација фаворизује све оне вредности које се сматрају добрим, корисним и пожељним у овдашњој заједници, чувајући обичаје Буњеваца и Хрвата, али пре свега Сомбораца који су у Панонији живели од земље гледајући у небо.
Славље у Лемешу и Телечкој
Нови род пшенице славио се и у сомборским селима, па је тако дводневна Дужијанца одржана prеthodnog викенда у Светозар Милетићу, или како га Сомборци колоквијално називају Лемешу, на којој су бандашом и бандашицом проглашени Лука Вилић и Антонија Илеш. У Телечкој, селу већински насељеном мађарским живљем, није се правио сличан догађај својствен Буњевцима, али је зато једна од најугледнијих овдашњих компанија која се бави пољопривредом, „Метеор Комерц“, за своје кооперанте организовала „Жеталачки дан“ и свечану вечеру у Ватрогасном дому.
"Ова манифестација није само захвала за плодове које нам даје земља, како би уживали у њима и преживели до следеће године, већ њом обележавамо и то што су Сомборци одувек везани за земљу. Ово је прилика да певамо сомборске песме како бисмо афирмисали традицију и културу и Буњеваца и Хрвата из Сомбора и у том смислу гајили нешто што се зове традиција, обичај, али пре свега нешто што чини културу и културни идентитет овог краја", истакла је Душанка Голубовић примајући хлеб од бандаша и бандашица УГ „Буњевачког кола“ и ХКУД-а „Владимир Назор“.
Свечаности су присуствовали амбасадор Хрватске у Србији Гордан Бакота, представници Националног савета Буњевачке националне мањине на челу са председницом др Сузаном Кујунџић Остојић, председник Хрватског националног већа (ХНВ) Славен Бачић са члановима Хрватског националног већа и бројне друге узванице.
После предаје „крува“ чланови УГ „Буњевачко коло“ организовали су и дефиле фијакера и коњаника варошким улицама, након чега је за све учеснике приређен рисарски - жеталачки ручак у ресторану „Кристал Лукс“, док су слављеници окупљени око ХКУД „Владимир Назор“ свој и свечани ручак гостију из КУД „Широкопољац“ из истоименог места у Хрватској имали у просторијама свог културно-уметничког друштва.
М. Мћ
Пројекат „Јавни интерес у Сомбору“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.