„ДНЕВНИК” САЗНАЈЕ: Стижу нови лекови за хепатитис Ц
Најтежи болесници који имају хепатитис Ц од септембра ће моћи да добију нову, савремену терапију, која доводи до потпуног излечења и прекида ширења болести. Како за “Дневник” каже начелница Одељења за вирусне хепатитисе Клинике за инфективне болести Клиничког центра Војводине професорка др Милотка Фабри, ове године терапију ће добити 60 пацијената.
Број оболелих којима је потребна савремена терапија далеко је већи, а сви остали болесници и даље ће добијати пегиловани интерферон и рибавирин.
- Нови лекови за лечење хроничног хепатитиса Ц коначно су на листи лекова које осигураници могу да добију на терет Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО). У току су тендери и за сада још нико од болесника није добио лекове. Прво укључивање терапије очекује се најраније у септембру. За лечење хепатитиса Ц генотипом 1 и 4 на располагању су нам Харвони, Виецира + Ексвиера, као и Зепатиер, за генотип 2 Совалди, а за генотип 3 Пегасис+ Совалди - навела је др Фабри.
Према њеним речима, нова терапија биће доступна само најтежим болесницима. За ову годину биће одобрена терапија за укупно 60 пацијената, и то за оне с цирозом који су prеthodno неуспешно лечени пегилованим интерфероном и рибавирином, за болеснике с цирозом који до сада нису лечени, а имају неку од такозваних екстрахепатичних манифестација хроничног хепатитиса Ц, односно шећерну болест, поремећај хормона штитне жлезде, аутоимуне болести, хроничне бубрежне болести. Терапију ће индиковати конзилијум лекара референтних центара за лечење хроничног хепатитиса Ц, који документацију шаљу Комисији РФЗО, где се одобрава увођење терапије на основу приоритета у лечењу.
- Број оболелих од хепатитиса Ц које хитно морамо да лечимо далеко је већи од предвиђених 60 и сви оболели требало би да буду лечени. Светска здравствена организација предвиђа ерадикацију, односно потпуно уништење хепатитиса Ц до 2030. године, а то може да се постигне само ако будемо лечили све оболеле. Новим лековима постиже се излечење у више од 95 одсто оболелих за 12 недеља лечења - кажр др Фабри.
Нелечен хепатитис Ц води у смрт
Одобреним новим лековима направљен је мали помак у лечењу хроничног хепатитиса Ц, оценила је др Фабри и напоменула како према плану РФЗО у наредне три године за већину оболелих остаје терапија пегилованим интерфероном.
- Искрено се надам да ће надлежни у Министарству здравља и РФЗО направити добру фармакоекономску анализу лечења новим лековима. Природни ток нелеченог хепатитиса Ц је прогресија у цирозу, са свим добро познатим компликацијама, као што су вода у трбуху, крварење из проширених вена једњака, карцином јетре, које изискују додатна болничка лечења и скупе интервенције, а неминовно доводе до смртног исхода. Дванаест недеља нове терапије доводе до потпуног излечења и прекида ширења ове заразне болести - нагласила је др Фабри.
Процењује се да је у Србији један одсто становништва заражено хепатитисом Ц. Др Фабри каже да су до сада оболеле, њих око 3.600, лечили пегилованим интерфероном, с успехом лечења 50 одсто.
- То значи да имамо најмање 1.800 оболелих који без нових лекова немају шансе за излечење. Велики проблем који нам остаје су болесници са генотипом 3 и декомпензованом цирозом, код којих је пегиловани интерферон контраиндикован. У свету постоје лекови и за њих, али код нас још нису регистровани. Ту су и болесници који немају цирозу, али имају удружене болести због којих не могу да буду лечени пегилованим интерфероном - објашњава професорка Фабри.
Љ. Петровић