Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„DNEVNIK” SAZNAJE: Stižu novi lekovi za hepatitis C

18.07.2018. 09:43 09:46
Piše:
Izvor: Youtube Printscreen

Najteži bolesnici koji imaju hepatitis C od septembra će moći da dobiju novu, savremenu terapiju, koja dovodi do potpunog izlečenja i prekida širenja bolesti. Kako za “Dnevnik” kaže načelnica Odeljenja za virusne hepatitise Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Vojvodine profesorka dr Milotka Fabri, ove godine terapiju će dobiti 60 pacijenata.

Broj obolelih kojima je potrebna savremena terapija daleko je veći, a svi ostali bolesnici i dalje će dobijati pegilovani interferon i ribavirin.

- Novi lekovi za lečenje hroničnog hepatitisa C konačno su na listi lekova koje osiguranici mogu da dobiju na teret Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO). U toku su tenderi i za sada još niko od bolesnika nije dobio lekove. Prvo uključivanje terapije očekuje se najranije u septembru. Za lečenje hepatitisa C genotipom 1 i 4 na raspolaganju su nam Harvoni, Viecira Eksviera, kao i Zepatier, za genotip 2 Sovaldi, a za genotip 3 Pegasis Sovaldi - navela je dr Fabri.

Prema njenim rečima, nova terapija biće dostupna samo najtežim bolesnicima. Za ovu godinu biće odobrena terapija za ukupno 60 pacijenata, i to za one s cirozom koji su prethodno neuspešno lečeni pegilovanim interferonom i ribavirinom, za bolesnike s cirozom koji do sada nisu lečeni, a imaju neku od takozvanih ekstrahepatičnih manifestacija hroničnog hepatitisa C, odnosno šećernu bolest, poremećaj hormona štitne žlezde, autoimune bolesti, hronične bubrežne bolesti. Terapiju će indikovati konzilijum lekara referentnih centara za lečenje hroničnog hepatitisa C, koji dokumentaciju šalju Komisiji RFZO, gde se odobrava uvođenje terapije na osnovu prioriteta u lečenju.

- Broj obolelih od hepatitisa C koje hitno moramo da lečimo daleko je veći od predviđenih 60 i svi oboleli trebalo bi da budu lečeni. Svetska zdravstvena organizacija predviđa eradikaciju, odnosno potpuno uništenje hepatitisa C do 2030. godine, a to može da se postigne samo ako budemo lečili sve obolele. Novim lekovima postiže se izlečenje u više od 95 odsto obolelih za 12 nedelja lečenja - kažr dr Fabri.


Nelečen hepatitis C vodi u smrt

Odobrenim novim lekovima napravljen je mali pomak u lečenju hroničnog hepatitisa C, ocenila je dr Fabri i napomenula kako prema planu RFZO u naredne tri godine za većinu obolelih ostaje terapija pegilovanim interferonom.

- Iskreno se nadam da će nadležni u Ministarstvu zdravlja i RFZO napraviti dobru farmakoekonomsku analizu lečenja novim lekovima. Prirodni tok nelečenog hepatitisa C je progresija u cirozu, sa svim dobro poznatim komplikacijama, kao što su voda u trbuhu, krvarenje iz proširenih vena jednjaka, karcinom jetre, koje iziskuju dodatna bolnička lečenja i skupe intervencije, a neminovno dovode do smrtnog ishoda. Dvanaest nedelja nove terapije dovode do potpunog izlečenja i prekida širenja ove zarazne bolesti - naglasila je dr Fabri.


Procenjuje se da je u Srbiji jedan odsto stanovništva zaraženo hepatitisom C. Dr Fabri kaže da su do sada obolele, njih oko 3.600, lečili pegilovanim interferonom, s uspehom lečenja 50 odsto.

- To znači da imamo najmanje 1.800 obolelih koji bez novih lekova nemaju šanse za izlečenje. Veliki problem koji nam ostaje su bolesnici sa genotipom 3 i dekompenzovanom cirozom, kod kojih je pegilovani interferon kontraindikovan. U svetu postoje lekovi i za njih, ali kod nas još nisu registrovani. Tu su i bolesnici koji nemaju cirozu, ali imaju udružene bolesti zbog kojih ne mogu da budu lečeni pegilovanim interferonom - objašnjava profesorka Fabri.

LJ. Petrović

Autor:
Pošaljite komentar
Hepatitis C ima 80.000 ljudi: Dogodine terapija o trošku države

Hepatitis C ima 80.000 ljudi: Dogodine terapija o trošku države

30.11.2017. 08:43 08:47