Житељи Мартоноша тврде да им је насељавањем Рома угрожена безбедност
МАРТОНОШ: На збору грађана у организацији МЗ Мартонош у месном Дому културе, поред око 200 мештана и чланова Савета МЗ учествовали су челници општине Кањижа и представници опозиционих странака у Скупштини општине.
На збору није било представника Полицијске станице Кањижа јер нису добили одобрење МУП Србије.
Мештани, наиме, тврде да насељени Роми са Косова и Метохије, враћени у поступку реадмисије из Немачке, не покушавају да се прилагоде животу у заједници, а да је узрок све лошије безбедносне ситуације у недолично и неприхватљиво понашање једног броја насељених. Евидентна су и неслагања житеља Мартоноша и званичника у проценама.
Према подацима који су саопштени на недавном разговору представника Националног савета Рома, покрајинских институција, челника кањишке општине, МЗ Мартонош и представника ромских цивилних организација, у Мартонош се населило око 150 косовских Рома, који су овде купили око 30 кућа, те да су се они као држављани Србије определили да живе у овом селу. Тада је речено да се тензије подижу и подстичу преко друштвених мрежа, те да је неопходан дијалог и успостављање комуникације са новим житељима, како би се премостио јаз услед културолошких, социјалних и других разлика. Тада су учесници разговора били једнодушни да се починиоци кривичних дела морају санкционисати, а иницирано је да се у Мартоношу обезбеди појачано присуство полицијских патрола.
Из оног што се чуло, произилази да је недовољно присуство полиције у Мартоношу, па се насељени понашају као да за њих закон не постоји, а ако им се неко успротиви, уследе претње. На моменте је изгледало да ће збор бити прекинут, због неслагања грађана и челника општине. Прихваћен је предлог, да група грађана из Мартоноша присуствује наредној седници Савета за безбедност и питања миграција општине Кањижа, где ће бити присутни и представници Полицијске станице Кањижа.
Председник кањишке општине Роберт Фејстамер је истакао да су проблеми присутни због одсуства комуникације досељених житеља и староседелаца, али да је најважније да се успостави комункација између Мартоношана и полиције. Јер, према његовим речима Мартоношани су поднели доста пријава, доста службених притужби, пријављивали су случајеве, али се ништа није десило, што значи да је линија комуникације негде прекинута, те да ће локална самоуправа радо помоћи и посредовати да се овај прекид у комуникацији премости.
М. Митровић
Шарају куће и плаше девојке
Мештани Мартоноша указују да већина насељених немају лична документа, не зна се колико их је у једној породици, они се понашају како хоће, краду, угрожавају мирни живот грађана, пазаре у продавницама без плаћања, бију децу, прате и плаше младе девојке, узимају од старих особа ствари које су пазарили, шарају куће, галаме до касно у ноћ на улицама и чине друге недоличне поступке.
Марица Пиваш каже да је више пута подносила пријаве против изгредника, јер су јој оштетили свеже офарбану фасаду куће.
- Изашла је полиција, кривична пријава је предата, али ко ће мени да надокнади штету? Нико. После су фасаду поново измазали масним бојама и блатом које не може да се опере – пожалила се Марица Пиваш.
Бетина Фаркаш је испричала да су је насељена ромска деца малтретирала, док је гурала бебу у колицима, да је нису пустили да прође.