Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Све више предмета у Посебеном одељењу за сузбијање корупције

15.05.2018. 08:47 08:50
Пише:
Фото: pixabay.com

НОВИ САД: Предмети у недавно основаном Посебеном одељењу новосадског Вишег суда за сузбијање корупције, једном од четири у држави, почели су да интензивније пристижу. Заказују се суђења, међу којима је и данашње окривљеном полицајцу.

Како је најављено, полицајцу П. П. из Малог Иђоша суди се у скраћеном поступку па је могуће да ће главни претерес бити почет и завршен истог дана. Њему се приписује дело злоупотребе службеног положаја почињено 2015. године, али о оптужном предлогу надлежно тужилаштво није желело да износи детаље, поштујући право окривљеног.

Следећи претерси у том посебном одељењу крећу већ за недељу дана и односе се на проневере у служби и прикривање прибављања ствари из кривичног дела.    

– До сада су закључена и четири споразума о признању кривице, један у марту и три prеthodnog месеца, а изречено је и неколико пресуда. Закључно с данашњим даном, има 14 нерешених предмета, на којима судије раде и припремају се суђења – саопштила је јуче за „Дневник” портпаролка Вишег суда у Новом Саду Ивана Карапанџић.


За непун месец запримљено 1.257 предмета

Непун месец од када је Посебно одељење за сузбијање корупције у Новом Саду почело рад, запримљено је 1.257 предмета, 847 пријава, а 366 предмета у којима су извештаји и информације, док је пријављено укупно 1.300 лица. Ради се о предметима достављеним с територије коју обухвата Посебно одељење у Новом Саду из ранијег периода, као и о новим пријавама. Како сазнајемо, у одређеном броју предмета је већ покренута истрага, подигнути су и неки оптужни акти који су достављени Посебном одељењу Вишег суда у Новом Саду.


Како смо писали, примена Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције почела је 1. марта ове године. Тада је почело да ради и Посебно одељење за сузбијање корупције у Новом Саду, формирано при Вишем јавном тужилаштву у Новом Саду, надлежно за поступање на подручју Апелационог јавног тужилаштва Нови Сад. То значи да су у надлежности Посебног одељења случајеви које обухватају виша јавна тужилаштва у Новом Саду, Суботици, Сомбору, Зрењанину, Сремској Митровици и Шапцу, с подручним основним јавним тужилаштвима.

На челу Посебног одељења за сузбијање корупције у Новом Саду је заменик вишег јавног тужиоца Видак Даковић, који је у разговору за „Дневник” казао да су у тиму којим руководи десет заменика, по четири тужилачка помоћника и записничара и један уписничар. Тим је оснажен финансијским форензичарима, који треба да помажу јавним тужиоцима да одлуче, најпре, има ли места покретању кривичног поступка, а потом и да прибаве што квалитетније доказе, који ће бити што успешније представљени пред судом.

У борбу против корупције биће укључени и „службеници за везу”, који ће омогућити размену информација из различитих државних институција да би се то одвијало брже и квалитетније, а да би се добило на ефикасности.

Даковић је напоменуо да је задатак Посебног одељења тужилаштва да се процесуирају кривична дела против службене дужности – злоупотребе, примање и давање мита, несавестан рад у служби, трговина утицајем..., затим кривична дела против привреде – преваре у обављању привредне делатности, злоупотребе положаја одговорног лица, злоупотребе у вези с јавном набавком, преваре, прање новца..., осим када вредност противправне имовинске користи прелази износ од 200 милиона динара, односно вредност јавне набавке прелази 800 милиона динара, када је надлежно Тужилаштво за организовани криминал у Београду.


Боривој Пап на челу Посебног одељења

На челу Посебног одељења са шест судија је искусни судија Боривој Пап. У кривичном ванпретресном већу поступају све судије Посебног одељења за сузбијање корупције. Судије за prеthodni поступак се међусобно замењују, а у случају спречености наведених судија, у време дежурства, замењује их судија Ана Стаменић.

Судије за prеthodni поступак овог суда које су похађале програм сталне обуке коју спроводи Правосудна академија, а у оквир Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције, поступају и као судије за prеthodni поступак Посебног одељења за сузбијање корупције.


Он је нагласио да је новина и постојање „ударне групе”, коју по потреби формира тужилац уколико се процени да је за откривање или процесуирање корупције то неопходно.

– Одлуком о образовању уређује се састав ударне групе, начин рада, задатак, период за који се образује и друга питања од значаја за њен рад. У њен састав именују се чланови из реда запослених у државним и другим органима, зависно од предмета рада утврђеног одлуком о образовању ударне групе. Свака служба ће имати свог човека за везу који ће стално бити у контакту с тужиоцима и на тај начин убрзавати поступак – навео је Даковић за „Дневник”.

Сви који раде у Посебном одељењу за сузбијање корупције прошли су двогодишњу обуку различитих нивоа у оквиру Правосудне академије као и безбедносне провере.

М. Вујачић

Д. Николић

 

Пише:
Пошаљите коментар