Sve više predmeta u Posebenom odeljenju za suzbijanje korupcije
NOVI SAD: Predmeti u nedavno osnovanom Posebenom odeljenju novosadskog Višeg suda za suzbijanje korupcije, jednom od četiri u državi, počeli su da intenzivnije pristižu. Zakazuju se suđenja, među kojima je i današnje okrivljenom policajcu.
Kako je najavljeno, policajcu P. P. iz Malog Iđoša sudi se u skraćenom postupku pa je moguće da će glavni preteres biti počet i završen istog dana. Njemu se pripisuje delo zloupotrebe službenog položaja počinjeno 2015. godine, ali o optužnom predlogu nadležno tužilaštvo nije želelo da iznosi detalje, poštujući pravo okrivljenog.
Sledeći pretersi u tom posebnom odeljenju kreću već za nedelju dana i odnose se na pronevere u službi i prikrivanje pribavljanja stvari iz krivičnog dela.
– Do sada su zaključena i četiri sporazuma o priznanju krivice, jedan u martu i tri prethodnog meseca, a izrečeno je i nekoliko presuda. Zaključno s današnjim danom, ima 14 nerešenih predmeta, na kojima sudije rade i pripremaju se suđenja – saopštila je juče za „Dnevnik” portparolka Višeg suda u Novom Sadu Ivana Karapandžić.
Nepun mesec od kada je Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije u Novom Sadu počelo rad, zaprimljeno je 1.257 predmeta, 847 prijava, a 366 predmeta u kojima su izveštaji i informacije, dok je prijavljeno ukupno 1.300 lica. Radi se o predmetima dostavljenim s teritorije koju obuhvata Posebno odeljenje u Novom Sadu iz ranijeg perioda, kao i o novim prijavama. Kako saznajemo, u određenom broju predmeta je već pokrenuta istraga, podignuti su i neki optužni akti koji su dostavljeni Posebnom odeljenju Višeg suda u Novom Sadu.
Kako smo pisali, primena Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije počela je 1. marta ove godine. Tada je počelo da radi i Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije u Novom Sadu, formirano pri Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, nadležno za postupanje na području Apelacionog javnog tužilaštva Novi Sad. To znači da su u nadležnosti Posebnog odeljenja slučajevi koje obuhvataju viša javna tužilaštva u Novom Sadu, Subotici, Somboru, Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici i Šapcu, s područnim osnovnim javnim tužilaštvima.
Na čelu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije u Novom Sadu je zamenik višeg javnog tužioca Vidak Daković, koji je u razgovoru za „Dnevnik” kazao da su u timu kojim rukovodi deset zamenika, po četiri tužilačka pomoćnika i zapisničara i jedan upisničar. Tim je osnažen finansijskim forenzičarima, koji treba da pomažu javnim tužiocima da odluče, najpre, ima li mesta pokretanju krivičnog postupka, a potom i da pribave što kvalitetnije dokaze, koji će biti što uspešnije predstavljeni pred sudom.
U borbu protiv korupcije biće uključeni i „službenici za vezu”, koji će omogućiti razmenu informacija iz različitih državnih institucija da bi se to odvijalo brže i kvalitetnije, a da bi se dobilo na efikasnosti.
Daković je napomenuo da je zadatak Posebnog odeljenja tužilaštva da se procesuiraju krivična dela protiv službene dužnosti – zloupotrebe, primanje i davanje mita, nesavestan rad u službi, trgovina uticajem..., zatim krivična dela protiv privrede – prevare u obavljanju privredne delatnosti, zloupotrebe položaja odgovornog lica, zloupotrebe u vezi s javnom nabavkom, prevare, pranje novca..., osim kada vrednost protivpravne imovinske koristi prelazi iznos od 200 miliona dinara, odnosno vrednost javne nabavke prelazi 800 miliona dinara, kada je nadležno Tužilaštvo za organizovani kriminal u Beogradu.
Na čelu Posebnog odeljenja sa šest sudija je iskusni sudija Borivoj Pap. U krivičnom vanpretresnom veću postupaju sve sudije Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije. Sudije za prethodni postupak se međusobno zamenjuju, a u slučaju sprečenosti navedenih sudija, u vreme dežurstva, zamenjuje ih sudija Ana Stamenić.
Sudije za prethodni postupak ovog suda koje su pohađale program stalne obuke koju sprovodi Pravosudna akademija, a u okvir Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, postupaju i kao sudije za prethodni postupak Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije.
On je naglasio da je novina i postojanje „udarne grupe”, koju po potrebi formira tužilac ukoliko se proceni da je za otkrivanje ili procesuiranje korupcije to neophodno.
– Odlukom o obrazovanju uređuje se sastav udarne grupe, način rada, zadatak, period za koji se obrazuje i druga pitanja od značaja za njen rad. U njen sastav imenuju se članovi iz reda zaposlenih u državnim i drugim organima, zavisno od predmeta rada utvrđenog odlukom o obrazovanju udarne grupe. Svaka služba će imati svog čoveka za vezu koji će stalno biti u kontaktu s tužiocima i na taj način ubrzavati postupak – naveo je Daković za „Dnevnik”.
Svi koji rade u Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije prošli su dvogodišnju obuku različitih nivoa u okviru Pravosudne akademije kao i bezbednosne provere.
M. Vujačić
D. Nikolić