Како се Србија представила културној јавности у Ирану
ТЕХЕРАН: Србија је, судећи по утисцима домаћина, на изузетан начин представила своју културу у Техерану и договорила нове оквире сарадње, а министар културе Ирана Сејед Абас Салехи посебно указује на интересовање за превођење иранских писаца на српски језик и обрнуто.
"Радујем се што ће дела иранских писаца бити преведена на српски и обрнуто. Разговарали смо и постављању изложбе техеранског Музеја тепиха у Београду, на шта
сам веома поносан", рекао је Салехи у есклузивној изјави Танјугу
Наравно, додаје, ту је и сарадња националних библиотека Србије и Ирана и значајнија сарадња у области кинематографије.
Утисци иранског министра оснивају се на веома амбициозном наступу Србије, као почасног госта, на Међународном сајму књига, који се затвара 11. маја.
Министар културе и информисања Владан Вукосављевић сматра је то почаст коју треба да оправдамо и нашом презентацијом, али и даљим корацима у досад успешној и пријатељској сарадњи.
Вукосављевић је током боравка у Техерану разговарао са градоначелником иранске престонице Самилахом Хосеинијем Макаремом, са којим је договорио потписивање Меморандума о разумевању између представника Београда и Техерана.
"Разговарали смо о идеји да у Техерану буде постављен споменик некој знаменитој личности из Србије и обрнуто. Разменили смо и идеје о копродукцији у области филмске индустрије", пренео је Вукосављевић Танјугу.
Градоначелник Техерана је за Танјуг објаснио да су договорили одржавање манифестације "Недеља Србије у Ирану" и сличну манифестацију представљања иранске културе у Београду.
"У оквиру културне сарадње биће организована размена ручних радова, тепиха и осталих артефаката. верујем да ћемо у копродукцији српске и иранске кинематографије направити заједнички целовечерњи играни филм", казао је градоначелник Техерана.
Штанд Србије на Сајму књига у Техерану простире се на 150 квадрата и на њему су, између осталог, представљена дела великана наше књижевности, као што су Милош Црњански, Меша Селимовић, Данило Киш, Доситеј Обрадовић и Вук Стефановић Караџић.
Програмски организатор представљања Србије на Сајму књига у Техерану је Универзитетска библиотека "Светозар Марковић" у Београду.
Њен директор Александар Јерков казао је да установе културе не служе саме себи, већ да пренесу снажну поруку да Србија постоји и да постоји онолико дуго колико постоји њена култура да нас окупи око себе и учини наш опстанак смисленим.
"У Ирану живи 80 милиона људи који чврсто верују у себе и волео бих да они знају шта је Србија и да наша земља има велику књижевност", казао је Јерков.