Kako se Srbija predstavila kulturnoj javnosti u Iranu
TEHERAN: Srbija je, sudeći po utiscima domaćina, na izuzetan način predstavila svoju kulturu u Teheranu i dogovorila nove okvire saradnje, a ministar kulture Irana Sejed Abas Salehi posebno ukazuje na interesovanje za prevođenje iranskih pisaca na srpski jezik i obrnuto.
"Radujem se što će dela iranskih pisaca biti prevedena na srpski i obrnuto. Razgovarali smo i postavljanju izložbe teheranskog Muzeja tepiha u Beogradu, na šta
sam veoma ponosan", rekao je Salehi u eskluzivnoj izjavi Tanjugu
Naravno, dodaje, tu je i saradnja nacionalnih biblioteka Srbije i Irana i značajnija saradnja u oblasti kinematografije.
Utisci iranskog ministra osnivaju se na veoma ambicioznom nastupu Srbije, kao počasnog gosta, na Međunarodnom sajmu knjiga, koji se zatvara 11. maja.
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević smatra je to počast koju treba da opravdamo i našom prezentacijom, ali i daljim koracima u dosad uspešnoj i prijateljskoj saradnji.
Vukosavljević je tokom boravka u Teheranu razgovarao sa gradonačelnikom iranske prestonice Samilahom Hoseinijem Makaremom, sa kojim je dogovorio potpisivanje Memoranduma o razumevanju između predstavnika Beograda i Teherana.
"Razgovarali smo o ideji da u Teheranu bude postavljen spomenik nekoj znamenitoj ličnosti iz Srbije i obrnuto. Razmenili smo i ideje o koprodukciji u oblasti filmske industrije", preneo je Vukosavljević Tanjugu.
Gradonačelnik Teherana je za Tanjug objasnio da su dogovorili održavanje manifestacije "Nedelja Srbije u Iranu" i sličnu manifestaciju predstavljanja iranske kulture u Beogradu.
"U okviru kulturne saradnje biće organizovana razmena ručnih radova, tepiha i ostalih artefakata. verujem da ćemo u koprodukciji srpske i iranske kinematografije napraviti zajednički celovečernji igrani film", kazao je gradonačelnik Teherana.
Štand Srbije na Sajmu knjiga u Teheranu prostire se na 150 kvadrata i na njemu su, između ostalog, predstavljena dela velikana naše književnosti, kao što su Miloš Crnjanski, Meša Selimović, Danilo Kiš, Dositej Obradović i Vuk Stefanović Karadžić.
Programski organizator predstavljanja Srbije na Sajmu knjiga u Teheranu je Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković" u Beogradu.
Njen direktor Aleksandar Jerkov kazao je da ustanove kulture ne služe same sebi, već da prenesu snažnu poruku da Srbija postoji i da postoji onoliko dugo koliko postoji njena kultura da nas okupi oko sebe i učini naš opstanak smislenim.
"U Iranu živi 80 miliona ljudi koji čvrsto veruju u sebe i voleo bih da oni znaju šta je Srbija i da naša zemlja ima veliku književnost", kazao je Jerkov.