Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Брнабић: Позитиван извештај, али тражимо исте стандарде

17.04.2018. 18:21 19:15
Пише:
Фото: Tanjug (Dragan Kujundžić)

БЕОГРАД: Годишњи извештај Европске комисије је добар и позитиван за Србију, у највећем делу осликава каква је она данас са свим предностима и манама и наводи послове који још предстоје, изјавила је премијерка Ана Брнабић.

На заједничкој конференцији за новинаре, након што је шеф делегације ЕУ Сем Фабрици уручио извештај ЕК, Брнабић је рекла да је задовољна тренутним стањем.

На нама је да увек радимо боље и брже, поручила је Брнабић.

Навела је да ће се Србија борити да што боље испуни препоруке, како би био остварен што већи број поглавља у преговорима са ЕУ.

Каже да је највећи напредак Србија остварила у области економије, да се у извештају констатује известан напредак у области владавине права, у борби против корупције и организованог криминала и изразила задовољство што је препозната конструктивна улога Србије када је реч о регионалној сарадњи.

Брнабић је изразила задовољство због извесног напретка у области владавине права, али је и нагласила да је Србија у тој области постигла бољи напредак него што је то констатовано у извештају.

Међутим, она је навела да је “запањило” што је у извештају Европска комисија препознала напредак Приштине у оснивању ЗСО, а истовремено се не препознаје да је Србија усвојила тужилачку стратегију за ратне злочине и уставне амандмане.

Ти напреци за Србију се не препознају зато што је то учињено након извештајног периода на који се односи извештај ЕК, од краја 2016. до почетка 2018.

Препознаје се напор Приштине који се десио месецима након извештајног периода 4. априла док се за Србију тражи и да усвоји и имплементира законе, а за Приштину је довољно да искаже намеру да би се то препознало као напредак, подвукла је премијерка.

Она је истакла да Србија зато тражи једнаке стандарде када је реч о европским вредностима и да ће постављати питање зашто нису увршћене у извештај и они послови које је Србија урадила ван извештајног периода.

Говорећи о регионалној сарадњи, Брнабић је рекла да је Србија учинила огроман напор да сачува “хладну главу” у тешким околностима међу којима су најтеже хапшње и отмица Марка Ђурића и брутално насиље над српским становништвном на КиМ.

Драго ми је да је то препознато у извештају, Србија је посвећена регионалној стабилности и учиниће све да је очува упркос свим негативним стварима и порукама које се шаљу Србији, ми ћемо остати смирени и отворени за дијалог, рекла је премијерка.

Каже да је важно да наставимо с реформама због Србије и њених грађана а не због ЕУ.

Влада Србије ће се држати тих начела, идемо што брже можемо, али не на начин да брзина угрози квалитет реформи, указала је Брнабић.


И даље сам отворена за разговоре с медијима

Премијерка је да и даље стоји на располагању представницима медији за конструктиван дијалог како би се видело шта може да се побољша у домену слободе медија, али наводи да и даље не разуме тачно који су то проблеми.

Упитана о констатацији из Извештаја ЕК да нема напретка када је реч о слободи медија у Србији, Брнабић је казала да је налаз Мисије ЕУ, која је у Србији била почетком године, био доста позитивнији него у Извештају ЕК, те да је у току данашњег састанка питала шефа Делегације ЕУ у Србији Сема Фабриција одакле та разлика.

Независно од тога шта ја мислим и даље стојим на располагању представницима медија за конструктиван дијалог да видимо шта можемо да урадимо да би побољшали оно што они мисле да може да се побољша у домену слободе медија и медијског извештавања, рекла је Брнабић и додала да је у сваком тренутку за наставак састанака које је започела са групом за слободу медија.

Казала је да огроман број регистрованих медија у Србији довољно говори о отворености медијског тржишта.

Мислим да не постоје проблеми, али постоје људи који мисле да постоје проблеми и ја ћу бити отворена да седим на састанцима с њима док не дођемо до најбољег могућег решења, док се сви у Србији не буду осећали слободни и безбени, да раде посао који воле и који су изабрали, казала је Брнабић.


Говорећи о напретку у области економије, каже да је највише учињено у фискалној консолидацији и одржавању фискалне дисциплине, да је српско тржиште уређеније и да је бољи амбијент за инвестиције.

Она се сагласила са оценом из извештаја да Србија треба да спроведе још неке структурне реформе, те да ће управо због тога бити склопљен још један аранжман са ММФ да би се адресирале реформе које треба наставити.

Добро је, оцењује, што се у извештају констатује да су услови на тржишту рада побољшани да је то добро због нових радних места, те истакла да смањењем незапослености полако долазимо до циља, а то је отварање нових радних места.

У области јавне управе, каже Брнабић, напредујемо недовољно брзо.

Брнабић: И нама одговара да уђемо у јаку ЕУ



БЕОГРАД:  Премијерка Ана Брнабић не сматра да су у колизији изјава француског председника Макрона да ЕУ не треба да прими нове чланице док се сама не реформише и циљ земаља Западног Балкана да се придруже Унији. 



"И нама одговара јача Европска унија и не мислим да су наша два циља у колилзији, мислим напротив да нису. Уколико завршимо посао који је пред нама и 2025. будемо спремни за ЕУ и нама је боље да то буде јака Европска унија", рекла је Брнабић одговарајући на питања новинара на прес конференцији са шефом делегације ЕУ у Србији Семом Фабрицијем. 



Премијерка је поручила да је она окренута реформама у Србији, а да је то шта ће Еу да ради ствар њихових званичника и представника земаља које су чланице. Француски председник Емануел Макрон данас је рекао да у чланство ЕУ не би требало примати нове чланице пре него што се тај блок интегрише и спроведе темељне реформе. 



Макрон је такође пред Европским парламентом у Стразбуру данас рекао и да се мора осигурати приближавање Западног Балкана Европи."Морамо да се побринемо да им пружимо перпективу, да их повежемо са Европом и то је суштински приоритет", изјавио је Makron.Prеthodno је председник Европске комисије Жан-Клод Јункер поручио да би Балкан без европске перспективе поново могао да утоне у сукобе.

Пише:
Пошаљите коментар
Брнабић: Косово не може зауставити пут Србије у ЕУ

Брнабић: Косово не може зауставити пут Србије у ЕУ

05.04.2018. 11:20 11:26