Brnabić: Pozitivan izveštaj, ali tražimo iste standarde
BEOGRAD: Godišnji izveštaj Evropske komisije je dobar i pozitivan za Srbiju, u najvećem delu oslikava kakva je ona danas sa svim prednostima i manama i navodi poslove koji još predstoje, izjavila je premijerka Ana Brnabić.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare, nakon što je šef delegacije EU Sem Fabrici uručio izveštaj EK, Brnabić je rekla da je zadovoljna trenutnim stanjem.
Na nama je da uvek radimo bolje i brže, poručila je Brnabić.
Navela je da će se Srbija boriti da što bolje ispuni preporuke, kako bi bio ostvaren što veći broj poglavlja u pregovorima sa EU.
Kaže da je najveći napredak Srbija ostvarila u oblasti ekonomije, da se u izveštaju konstatuje izvestan napredak u oblasti vladavine prava, u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i izrazila zadovoljstvo što je prepoznata konstruktivna uloga Srbije kada je reč o regionalnoj saradnji.
Brnabić je izrazila zadovoljstvo zbog izvesnog napretka u oblasti vladavine prava, ali je i naglasila da je Srbija u toj oblasti postigla bolji napredak nego što je to konstatovano u izveštaju.
Međutim, ona je navela da je “zapanjilo” što je u izveštaju Evropska komisija prepoznala napredak Prištine u osnivanju ZSO, a istovremeno se ne prepoznaje da je Srbija usvojila tužilačku strategiju za ratne zločine i ustavne amandmane.
Ti napreci za Srbiju se ne prepoznaju zato što je to učinjeno nakon izveštajnog perioda na koji se odnosi izveštaj EK, od kraja 2016. do početka 2018.
Prepoznaje se napor Prištine koji se desio mesecima nakon izveštajnog perioda 4. aprila dok se za Srbiju traži i da usvoji i implementira zakone, a za Prištinu je dovoljno da iskaže nameru da bi se to prepoznalo kao napredak, podvukla je premijerka.
Ona je istakla da Srbija zato traži jednake standarde kada je reč o evropskim vrednostima i da će postavljati pitanje zašto nisu uvršćene u izveštaj i oni poslovi koje je Srbija uradila van izveštajnog perioda.
Govoreći o regionalnoj saradnji, Brnabić je rekla da je Srbija učinila ogroman napor da sačuva “hladnu glavu” u teškim okolnostima među kojima su najteže hapšnje i otmica Marka Đurića i brutalno nasilje nad srpskim stanovništvnom na KiM.
Drago mi je da je to prepoznato u izveštaju, Srbija je posvećena regionalnoj stabilnosti i učiniće sve da je očuva uprkos svim negativnim stvarima i porukama koje se šalju Srbiji, mi ćemo ostati smireni i otvoreni za dijalog, rekla je premijerka.
Kaže da je važno da nastavimo s reformama zbog Srbije i njenih građana a ne zbog EU.
Vlada Srbije će se držati tih načela, idemo što brže možemo, ali ne na način da brzina ugrozi kvalitet reformi, ukazala je Brnabić.
Premijerka je da i dalje stoji na raspolaganju predstavnicima mediji za konstruktivan dijalog kako bi se videlo šta može da se poboljša u domenu slobode medija, ali navodi da i dalje ne razume tačno koji su to problemi.
Upitana o konstataciji iz Izveštaja EK da nema napretka kada je reč o slobodi medija u Srbiji, Brnabić je kazala da je nalaz Misije EU, koja je u Srbiji bila početkom godine, bio dosta pozitivniji nego u Izveštaju EK, te da je u toku današnjeg sastanka pitala šefa Delegacije EU u Srbiji Sema Fabricija odakle ta razlika.
Nezavisno od toga šta ja mislim i dalje stojim na raspolaganju predstavnicima medija za konstruktivan dijalog da vidimo šta možemo da uradimo da bi poboljšali ono što oni misle da može da se poboljša u domenu slobode medija i medijskog izveštavanja, rekla je Brnabić i dodala da je u svakom trenutku za nastavak sastanaka koje je započela sa grupom za slobodu medija.
Kazala je da ogroman broj registrovanih medija u Srbiji dovoljno govori o otvorenosti medijskog tržišta.
Mislim da ne postoje problemi, ali postoje ljudi koji misle da postoje problemi i ja ću biti otvorena da sedim na sastancima s njima dok ne dođemo do najboljeg mogućeg rešenja, dok se svi u Srbiji ne budu osećali slobodni i bezbeni, da rade posao koji vole i koji su izabrali, kazala je Brnabić.
Govoreći o napretku u oblasti ekonomije, kaže da je najviše učinjeno u fiskalnoj konsolidaciji i održavanju fiskalne discipline, da je srpsko tržište uređenije i da je bolji ambijent za investicije.
Ona se saglasila sa ocenom iz izveštaja da Srbija treba da sprovede još neke strukturne reforme, te da će upravo zbog toga biti sklopljen još jedan aranžman sa MMF da bi se adresirale reforme koje treba nastaviti.
Dobro je, ocenjuje, što se u izveštaju konstatuje da su uslovi na tržištu rada poboljšani da je to dobro zbog novih radnih mesta, te istakla da smanjenjem nezaposlenosti polako dolazimo do cilja, a to je otvaranje novih radnih mesta.
U oblasti javne uprave, kaže Brnabić, napredujemo nedovoljno brzo.
Brnabić: I nama odgovara da uđemo u jaku EU
BEOGRAD: Premijerka Ana Brnabić ne smatra da su u koliziji izjava francuskog predsednika Makrona da EU ne treba da primi nove članice dok se sama ne reformiše i cilj zemalja Zapadnog Balkana da se pridruže Uniji.
"I nama odgovara jača Evropska unija i ne mislim da su naša dva cilja u kolilziji, mislim naprotiv da nisu. Ukoliko završimo posao koji je pred nama i 2025. budemo spremni za EU i nama je bolje da to bude jaka Evropska unija", rekla je Brnabić odgovarajući na pitanja novinara na pres konferenciji sa šefom delegacije EU u Srbiji Semom Fabricijem.
Premijerka je poručila da je ona okrenuta reformama u Srbiji, a da je to šta će Eu da radi stvar njihovih zvaničnika i predstavnika zemalja koje su članice. Francuski predsednik Emanuel Makron danas je rekao da u članstvo EU ne bi trebalo primati nove članice pre nego što se taj blok integriše i sprovede temeljne reforme.
Makron je takođe pred Evropskim parlamentom u Strazburu danas rekao i da se mora osigurati približavanje Zapadnog Balkana Evropi."Moramo da se pobrinemo da im pružimo perpektivu, da ih povežemo sa Evropom i to je suštinski prioritet", izjavio je Makron.Prethodno je predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker poručio da bi Balkan bez evropske perspektive ponovo mogao da utone u sukobe.