Наше туристе највише жуљају превоз, смештај и комарци
НОВИ САД: Грађани Србије радо путују, било у земљи или ван ње. Као и сваке године, највећи број њих за путовање се одлучују током лета, а аранжмани за наступајућу летњу сезону годишњих одмора већ су одавно у понуди.
Највећи број домаћих туриста се на дестинацији коју су одабрали добро проведе, али има и оних који се с одмора врате незадовољни. Истини за вољу, ситуације које су се дешавале неколико година раније, када су путници, и поред плаћања аранжмана, остали кратких рукава, сада готово да нема, а значајан део прутужби реши се у корист путника/потрошача.
Ипак, притужби има, а домаћи туристи најчешће се жале на квалитет превоза и/или смештаја, честа замерка је и удаљеност смештаја од мора, има жалби везаних за водиче, као и представнике агенција. Међутим, има и жалби које уопште не зависе од агенције па се неки путници, рецимо, жале због наплате паркинга, или великог броја комараца, чак и недовољно сланог мора или да плажа није удобна.
По речима директора Националне асоцијације туристичких агенција ЈУТА Александра Сеничића, сваки путник упознат је с правима и обавезама везаним за путовање. Он истиче да је решавање жалби предвиђено и Законом о туризму и да је та процедура врло јасна.
Поред основаних жалби, које се углавном и решавају у корист путника/потрошача, велики број њих је неоснован па зато саветујемо путницима да пре закључивања уговора о путовању добро прочитају све услове под којим уплаћују неки аранжман, каже Сеничић и додаје да ЈУТА има и своју арбитражу и по томе су јединствени у овом делу Европе.
Након упућивања жалбе, веома брзо, за највише месец – наравно, ако је жалба основана – проблем се решава, уз обавезу да агенције надокнади штету путницима, односно да путник буде обештећен у одговарајућем проценту, а највише притужби решава се медијацијом, односно договором, поручује наш саговорник.
У односу на укупан број путника, проценат жалби домаћих туриста мањи је од једног процента, односно њихов број изражава се у промилима, а то потврђују и подаци Европске комисије за туризам.
То је много мање него у Европској унији, где се проценат жалби креће између три и пет одсто укупног броја путника, каже Александар Сеничић.
Он истиче да се о проблемима с којима се путници суоче, а који се реше позитивно, нажалост, веома мало зна и говори. Тако је, указује Сеничић, информација да је 300 путника који су пре две године, и поред плаћеног аранжмана остали ускраћени за услугу и били обештећени за осам дана – прошла готово неприметно.
По његовим речима, захваљујући пројекту „ЈУТА гаранција путовања” – око 250 туристичких агенција, чланица те асоцијације, обезбеђује веома квалитетну заштиту путника. Захваљујући „ЈУТА гаранцији путовања”, обезбеђен је повраћај новца путницима у најкраћем могућем року, бесплатан смештај на дестинацији у случају када га туристичка агенција није обезбедила или није платила, бесплатан повратак с дестинације, а у понуди је и могућност обезбеђивања алтернативних путовања када путници нису отпутовали, те бесплатна арбитража за случајеве делимичног неиспуњења програма путовања, као и правна помоћ корисницима/путницима и туристичким агенцијама.
Туристичке агенције, чланице ЈУТА, на више од 300 дестинација имају своје представнике, а реч је о око 700 људи, који су на располагању 24 сата и који су спремни да реагују одмах и реше проблем. Такође, путницима је на распологању и контакт преко друштвених мрежа, истиче Сеничић.
Наш саговорник указује на то да путници који нису задовољни одређеном услугом – а најчешће је реч о смештају – одмах треба да контактирају с агенцијом и упуте жалбу.
То омогућава да се проблем реши на лицу места, и то се најчешће и уради у веома кратком року. Наша је препорука да се прихвати алтернативни смештај и да се по повртаку поново поднесе жалба и захтева умањење цене. Веома је важно пријавити евентуални недостатак одмах јер се тако на најбољи начин обезбеђује увид у разлику између онога што је уплаћено и онога што је као алтернатива обезбеђено, каже Сеничић.
Он истиче да је циљ да путници буду задовољни, а да је ЈУТА предузела све кораке да обезбеди услугу и услове која ће то гарантовати.
Правни саветник Удружења за заштиту потрошача Војводине Марко Драгић указује на то да је сада потрошач/туриста много заштићенији него раније, да Туристичка инспекција активно ради и да је то резултирало тиме да се све више жалби решава у корист потрошача. И он напомиње да је, када потрошач има приговор, потребно да га уложи представнику агенције одмах, на лицу места.
Д. Млађеновић