СКУПШТИНА ВОЈВОДИНЕ Усвојен ребаланс буџета Покрајине
Посланици Скупштине Војводине већином гласова одлучили су да Покрајина узме банкарску позајмицу од 1,6 милијарде динара која ће бити усмерена на набавку дијагностичких медицинских апарата за болнице по Војводини, као и инвестиције у водопривреди, пре свих за пречишћавање Великог бачког канала и изградњу насипа у Срему.
Доношењем те одлуке уједно је усвојен и ребаланс буџета који је повећан за износ кредита и још око 300 милиона динара пренетих из прошле године па је нови износ покрајинске касе више од 70 милијарди динара. Одлуке о ребалансу и задуживању су усвојене са 72 гласа за и 20 против.
Председник Покрајинске владе Игор Мировић рекао је да је одлука о задуживању и ребалансу изузетно значајна за грађане Војводине јер ће се кредитним новцем обезбедити инвестиције за унапређење система здравствене заштите, пре свега у области дијагностике, као и у области водопривреде, заштите од вода и наводњавање.
Председник Покрајинске владе Игор Мировић је на седници Скупштине подсетио на велике инвестиције у здавственом систему Војводине за само мало више од годину откако је формирана Покрајинска влада, и најавио да у априлу почињу припреме за јавне набавке за изградњу Б и Ц блока Клиничког центра Војводине.
Како је навео, Покрајинска влада је обезбедила ангио-сале, завршава реконструкцију панчевачке болнице, с Градом Новим Садом изградила је зграду Хитне помоћи, искоординирала цео поступак с Канцеларијом за јавно улагање у реконструкцију болнице у Суботици, преузела је обавезу да припреми пројектну документацију за ту болницу ,која ће бити готова крајем лета, припремила документацију и за реконструкцију болнице у Врбасу...
– Најважнија ствар је да у априлу, по информацијама које имам, практично започиње рад на припреми јавних набавки јер све друго је спремно за изградњу блока Б и Ц Клиничког центра у Новом Саду – истакао је Мировић.
– Желимо да обезбедимо 1,6 милијарду динара у условима када је у последњих десетак година најповољније задуживати се – рекао је Мировић. – Од те суме милијарда ће бити издвојена за набавку магнетних резонанци, скенера, ангио-сала, ултразвучних апарата и свих других неопходних апарата, система и подсистема везаних за најсавременију диганостику. С том набавком, као и свим набавкама које смо реализовали од формирања владе на чијем сам челу, имали бисмо савим сигурно у нашој земљи, а верујем и у земљама у региону, један од најсавременијих система и у Клиничком центру Војводине и на институтима у Сремској Каменици и у свим регионалним болницама широм Војводине, укључујући и информатички систем за КЦВ, који желимо да набавимо и који ће бити нека врста базе, система за повезивање свих институција у оквиру Клиничког центра у Новом Саду.
Говорећи о инвестицијама у оквиру водопривредног система, казао је да је од формирања актуелног састава Покрајинске владе припремљено много пројеката у области заштите од поплава. Говорећи о чишћењу Великог бачког канала, нагласио је да ће до 2020. године цео канал бити очишћен, чиме ће бити у потпуности бити санирана велика еколошка црна тачка, и да је шест километара канала код Врбаса најзагађеније, та да ће његово чишћење бити у пуној функцији стављањем у рад пречистача на том делу канала. Он је најавио да ће крајем мандата ове покрајинске владе 2020. године позвати посланике Скупштине Војводине да заплове од Бездана до Врбаса очишћеним каналом, који неће бити само у функцији наводњавања већ и туризма.
Пошто је готово читава војвођанска опозиција критиковала одлуку Покрајинске владе у вези с ребалансом три месеца након изгласавања буџета АП Војводине за 2018. годину, шеф посланичке групе „Александар Вучић – Србија побеђује” у покрајинском парламенту Миленко Јованов одбацио је такве наводе, рекавши да је ново усклађивање буџета, заправо, потреба за инвестиционим улагањима.
– Здравствени систем у Војводини је затечен у веома лошем стању – казао је Јованов уочи почетка заседања Покрајинске скупштине. – Имамо велике проблеме с медицинском апаратуром и далеко смо од минималних услова и принципа по којима би требало да функционише здравство у 21. веку.
Шеф посланичке групе СПС–ЈС-а др Павле Будаков најавио је здушну подршку ребалансу буџета, додајући да као лекар добро зна у каквом је стању здравство и да је улагање у тај сектор веома важно.
И др Бојан Баги из СВМ-а истакао је значај улагања у здравство и водопривреду, наводећи да очекује да ће Покрајина наставити да помаже и установе секундарне здравствене заштите, као што су опште болнице, попут болнице у Сенти која нема ЦТ апарат.
Опозиција је поздравила одлуку о инвестицијама у здравство и водопривреду, али је изразила неслагање да с тим се тај новац обезбеђује кредитом.
Говорећи о великим пројектима који се раде или чија реализација треба да започне, Мировић је обавестио посланике и о томе да је Влада Србије формирала радну групу за техничке преговоре за уговор с кинеском компанијом с којом је држава прошле године потписала меморандум о изградњи брзе саобраћајнице између Новог Сада и Руме, односно Фрушкогорског коридора.
– То су велики пројекти и треба их носити. Да је било храбрих и одговорнијих, неко би започео 1999. године ту зграду РТВ-а, да је било храбријих и одговорнијих, неко би припремио и пројекат пута од Новог Сада до Руме – казао је председник Покрајинске владе.
Александар Зеленски из „Доста је било” казао је да не види шта се променило за три месеца од усвајања буџета за 2018. годину и зашто се ти расходи нису могли планирати раније да би се нашли у тексту буџета усвојеног крајем прошле године. Он је рекао да покрајински буџет има новца чим се 24 милиона динара троши за набавку службених аутомобила.
– Сматрамо да не постоји никаква потреба за задуживањем – рекао је шеф Посланичке групе „Алтернатива за Војводину” Арон Чонка.
Подршку предложеном ребалансу, као и Предлогу одлуке о задуживању, ускратили су и опозициони ЛСВ, ДС и СРС. Шеф посланичке групе ЛСВ-а Бранислав Богарошки је навео да такве одлуке доказују да у буџету за ову годину постоје грешке које се морају отклонити, да поједине позиције нису добро промишљене, као и да се финансирање таквих капиталних улагања могло извести из већ постојећих пара.
– Такав начин ребаланса, у условима када се новац не може утрошити у текућој години, доприноси одржавању високог буџетског дефицита и није упоредив уосталом ни с фискалним тенденцијама које постоје на нивоу Републике Србије – рекао је он.
Посланик ДС-а Ненад Боровић је рекао да није против улагања у здравство и водопривреду, али да је против задуживања јер у буџету Покрајине има пара за та улагања. Он је додао да је, уместо задуживања, требало део од 2,27 милијарде динара, колико је издвојено за изградњу зграде РТВ-а, преусмерити за оно што је приоритетније, у здравство и пољопривреду.
Видите само Општу болницу у Кикинди
– Милијарда динара иде за набавку нове опреме и наша идеја је да се то што се већ ради – а то је улагање у здравство – подигне на још виши ниво – рекао је шеф посланичког клуба СНС-а Миленко Јованов. Он је поручио да сви они који су против улагања у здравство, треба да оду у Општу болницу у Кикинди да би тамошњем становништву објаснили да им није потребан нов ЦТ апарат.
На његово излагање је реаговао председник Покрајинске владе Игор Мировић. Он је казао да Покрајинска влада има велике амбиције, реализује велике пројекте и да је све то засновано на реалним параметрима.
– Ми имамо веће амбиције да урадимо много више ствари него што сте, условно говорим, ви имали – нагласио је Мировић. – Те наше амбиције су засноване на реалним параметрима. Буџет у 2018. години већи је седам милијарди динара него онај за 2016. Тај простор нам даје могућност за амбиције да радимо велике пројекте, а одлука о томе је покривена растом прихода. Никад нисам рекао да се нећемо задуживати, ја сам рекао да се нећемо задуживати за оно што нема инвестициони карактер.
Мировић је додао да би Боровићева критика била на месту да Покрајинска влада није успела ништа да уради, а да ради на два колосека.
– Ми смо обезбедили новац да радимо на више колосека за кратко време – напоменуо је Мировић.
Е. Марјанов
А. Савановић