overcast clouds
3°C
21.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СВИ СЕ ПИТАЈУ Шта очекивати од Путина и Русије?

19.03.2018. 12:35 12:41
Пише:
Фото: EPA/YURI KOCHETKOV

МОСКВА: Владимир Путин сада има јачу контролу над Русијом и јачи положај у свету захваљујући великој победи на председничким изборима, оцењује АП.

Чак ни нерегуларности на изборима неће оштетити Путинов оклоп, док су га оптужбе за мешање у америчке председничке изборе у САД 2016. године и наручивање напада на бившег шпијуна Сергеја Скрипаља и његову кћерку Јулију начиниле још популарнијим у Русији, наводи америчка агенција.



АП констатује да су односи између Русије и Запада су на најнижем нивоу још од распада Совјетског Савеза. Упркос донекле пријатељском односу са Трампом, Путинов нови мандат не даје му превише подстрека да тражи савез са Вашингтоном, поготово због интензивирања истраге о могућем руском мешању америчке председничке изборе 2016. године.



Лидери који су пријатељски настројени према Путину остварили су добре резултате у Италији и Немачкој, наводи АП и додаје да ће у западним земљама вероватно бити још хакерских напада повезаних са Русијом, као и пропаганде која ће за циљ имати да омета изборе или на неки други начин дискредитује демократију.



С обзиром на то да Путинова популарност расте сваки пут када заузме чврст став према Западу, од њега се може очекивати још "тврдих" говора следећи пут када се појави претња по унутрашњу безбедност Русије, као и употреба права вета када се у Савету безбедности Уједињених нација појави претња по интересе Москве.



Његова изјава од пре неколико недеља, да је Русија развила ново нуклеарно оружје које може да избегне сваки систем ракетне одбране јасно показује да је Путин одлучан да увећа руску моћ застрашивања.



АП указује да су у Сирији снаге које подржава Русија помогле уклањању Исламске државе из те земље и Путин да тврди да је Русија помогла да се спасе ситуација у коју се уплела коалиција предвођена САД. Те сиријске снаге сада опкољавају једно од последњих упоришта побуњеника које подржавају Американци.



Русија се неће, оцењује америчка агенција, ускоро повући из Сирије, јер на њу гледа као на геополитичку и војну победу над нелегалном интервенцијом предвођеном Западом. АП процењује да би охрабрени Путин могао да позиционира руску војску као мировне снаге и у другим регионалним сукобима, као на пример у Либији, где Русија има нафтне интересе и где је катастрофална инвазија Запада пре седам година ту земљу оставила у стању безакоња и преплављену екстремистима.



За Русе, највећа Путинова победа у последњих 18 година је анектирање Крима и слом украјинских амбиција да се приближи НАТО-у и Европској унији.



Путин је фрустриран због санкција које су против Русије увеле САД и ЕУ, али не изгледа вољан да учини уступке које би те санкције окончала. Украјина је подељена између запаљиве владе у Кијеву и сепаратистицког региона који има подршку Русије у замрзнутом, али и даље смртоносном конфликту који служи Путиновим интересима, наводи АП.



Русија је акцијом у Украјини упутила упозоравајући сигнал земљама у својој орбити да је окретање Западу опасно, а бивше чланице совјетског блока се све више окрећу Москви - од Мађарске и Пољске, до Чешке и Словачке. 



Путнов нови мандат би, у теорији, могао да му омогући да крене у храбре реформе које су Русији одавно неопходне, како би се подигао животни стандард становништва и смањила зависност од извоза нафте. 



Он је, међутим, уверио бираче да су драстичне промене опасне, а да заштита земље од претњи има предност над побољшањима њихових услова живота.



Стручњаци предвиђају да би Путин могао да спроведе неке промене, попут лакшег доласка до стана, или борбе против корупција на локалном нивоу. Велике промене, попут реформе пензионог система, или смањење војног буџета, мање су вероватне.


На изборима у Русији било више од 580.000 посматрача

Око 475.000 посматрача из политичких партија, кандидата и цивилних комора и 105.000 чланова изборних комисија са саветодавним правом било је присутно на изборним местима у Русији, изјавила је данас председница руске Централне изборне комисије (ЦИК) Ела Памфилова.



"Рекла бих да је била присутна војска посматрача", рекла је она, пренео је Тас с.



"Прелиминарне статистике још треба да буду обрађене, али у овом тренутку, на основу информација које имамо из различитих региона укупно 474.500 посматрача из политичких партија, кандидата и цивилних комора и 105.000 чланова изборних комисија са саветодавним правом имали су статус посматрача и били су присутни на изборним местима", навела је Памфилова.



Према њеним речима на једном бирачком месту било је шест до седам посматрача, а како су се одвијали избори пратило је 10.500 медијских кућа.


Русија је издржала двогодишњу рецесију, а инфлација и дефицит су тренутно ниски, међутим, лична примања стагнирају, систем здравствене заштите се распада а корупција цвета.



Највеће питање за становнике Русије је шта ће се догодити кад Путину истекне шестогодишњи мандат, сматра АП.



Путин би, према уставу, требало да оде 2024. године, али би до тада могао да измени правила и укине постојећа ограничења, или да на то место постави неког слабог наследника и настави да влада из сенке. 



АП, такође, подсећа да је 65-годишњи Путин, на конференцији за штампу, упитан да ли ће се 2030. поново кандидовати, узвратио: "Смешно. Мислите ли да ћу овде бити док не напуним 100 година?".

Шта људе сиром света занима о Путину, BBC одговара 

Мало тога је непознаница о председнику Русије Владимиру Путину, који је на изборима у недељу реизабран на ту функцију на којој ће остати наредних шест година, ипак на светском Гугл претраживачу не престаје занимање за детаље из његовог живота.



BBC је спровео истраживање о томе шта је то што људи широм света "гуглују" о руском председнику, па тако већ након првих речи укуцаних у овај светски претраживач нуде се предлози питања, на које је ова медијска мрежа дала одговоре.



На најчешће постављено питање "да ли је Путин ожењен", BBC одговара да се руски председник од супруге Људмиле, са којом је у браку провео 30 година, развео 2013. 

Последњих неколико месеци пред развод ретко су заједно виђани у јавности.



Наводи се и да је било гласина да је руски председник у вези са ритмичком гимнастичарком Алином Кабајевом, али није било потврда да су ове гласине тачне.



Било је, на пример, и интерсовања да ли је Путин леворук, а одговор је да није о чему сведоче и фотографије на којима се види да се потписује десном руком.



Уочљиво је и занимање знатижељних колико је Путин богат, а у одговору BBC-a стоји да је његова плата 112.000 долара годишње, што је податак Централне изборне комисије Руске Федерације објављен непосредно уочи избора одржаних јуче.



Међутим, наводи се, према неким наводима Путиново богатство се крије много година.



У једном ЦИА документу из 2007. стоји да Путиново лично богатство износи 40 милијарди долара, наводи BBC и додаје да је један аналитичар и критичар Доналда Трампа 2012. године изјавио је да би његово богатство могло да износи 70 милијарди долара што би га учинило најбогатијим човеком на свету.



Појављују се и питања да ли је Путин жив, а у одговору стоји да јучерашњ избори то најбоље потврђују. 



Иначе, ова тема је била актуелна 2015. када га није било у јавности десет дана. 



Тада се, подсећа BBC, нагађало све и свашта, а када се Путин појавио у јавности казао је да би живот био досадан без трачева.



На питање зашто се Путин смеје, одговор је да се по томе он разликује од осталих.



"Када сте срећни, тело производи ендорфин, неуронски сигнали се шаљу до мишића лица који формирају осмех", навео је BBC.



А на питање зашто руски председник жели да нападне Украјину, британска мрежа истиче да званично, руске снаге нису улазиле у делове источне Украјине 2014. након преузимања Крима. Руски маневри почели су након што је тадашњи украјински председник Виктор Јанукович свргнут са власти.



Једно од питања је и зашто подржава Сирију, а одговор је да је реч о стратегијски веома битном подручју за Русију, која тамо има две војне базе.



Додаје се да је влада Башара ал Асада била је кључни савезник Русије неко време, а када је 2011. избио рат у Сирији, Русија је подржала Асада, али се није укључивала у сукоб све до септембра 2015. 



На сугерисано питање да ли Путин ума сина, BBC каже да нема, али се зна да има две ћерке - Екатарину и Марију. 



"Мало се тога зна о њима, јер Путин о томе никада не говори, али је истрага, коју је Ројтерс спровео 2015. године, утврдила да су Екатарина и њен супруг изузетно богати", стоји у одговоу.



На питање да ли руски председник говори енглески језик, одговор је потврдан и додаје да је било прилика када се могло чути да он тај језик говори течно.



Подсећа се и да је његов портпарол Дмитриј Песков рекао је једном приликом да Путин чак исправља говоре уколико нису правилно преведени на енглески.



На знимљиво питање да ли Путин volli Трампа, BBC каже: "Иако се говорило о умешаности Русије у председничке изборе у Америци, на ово питање једино Путин има одговор".



На можда најучудније питање да ли је Путин украо Супер боул прстен, у одговору стоји да има разлога због чега је управо то питање често постављано. 



У објашњењу стоји да је Роберт Крафт, власник Њу Ингланд Петроитса, који је 2005. године освојио овај прстен тврди да га је руски председник украо.



Како је тада тврдио, подсећа BBC, он се 2005. са осталим америчким бизнисменима састао са Путином у Санкт Петербургу и показао му прстен. Руски председник га је наводно стаиво на прст и рекао ''да може да убије некога са тим'', а онда га је ставио у џеп. 



"Путин је након тога изјавио да ће наручити да се уради нови прстен ако има толику вредност за Крафта и његов тим", наводи BBC.

Пише:
Пошаљите коментар