Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SVI SE PITAJU Šta očekivati od Putina i Rusije?

19.03.2018. 12:35 12:41
Piše:
Foto: EPA/YURI KOCHETKOV

MOSKVA: Vladimir Putin sada ima jaču kontrolu nad Rusijom i jači položaj u svetu zahvaljujući velikoj pobedi na predsedničkim izborima, ocenjuje AP.

Čak ni neregularnosti na izborima neće oštetiti Putinov oklop, dok su ga optužbe za mešanje u američke predsedničke izbore u SAD 2016. godine i naručivanje napada na bivšeg špijuna Sergeja Skripalja i njegovu kćerku Juliju načinile još popularnijim u Rusiji, navodi američka agencija.



AP konstatuje da su odnosi između Rusije i Zapada su na najnižem nivou još od raspada Sovjetskog Saveza. Uprkos donekle prijateljskom odnosu sa Trampom, Putinov novi mandat ne daje mu previše podstreka da traži savez sa Vašingtonom, pogotovo zbog intenziviranja istrage o mogućem ruskom mešanju američke predsedničke izbore 2016. godine.



Lideri koji su prijateljski nastrojeni prema Putinu ostvarili su dobre rezultate u Italiji i Nemačkoj, navodi AP i dodaje da će u zapadnim zemljama verovatno biti još hakerskih napada povezanih sa Rusijom, kao i propagande koja će za cilj imati da ometa izbore ili na neki drugi način diskredituje demokratiju.



S obzirom na to da Putinova popularnost raste svaki put kada zauzme čvrst stav prema Zapadu, od njega se može očekivati još "tvrdih" govora sledeći put kada se pojavi pretnja po unutrašnju bezbednost Rusije, kao i upotreba prava veta kada se u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija pojavi pretnja po interese Moskve.



Njegova izjava od pre nekoliko nedelja, da je Rusija razvila novo nuklearno oružje koje može da izbegne svaki sistem raketne odbrane jasno pokazuje da je Putin odlučan da uveća rusku moć zastrašivanja.



AP ukazuje da su u Siriji snage koje podržava Rusija pomogle uklanjanju Islamske države iz te zemlje i Putin da tvrdi da je Rusija pomogla da se spase situacija u koju se uplela koalicija predvođena SAD. Te sirijske snage sada opkoljavaju jedno od poslednjih uporišta pobunjenika koje podržavaju Amerikanci.



Rusija se neće, ocenjuje američka agencija, uskoro povući iz Sirije, jer na nju gleda kao na geopolitičku i vojnu pobedu nad nelegalnom intervencijom predvođenom Zapadom. AP procenjuje da bi ohrabreni Putin mogao da pozicionira rusku vojsku kao mirovne snage i u drugim regionalnim sukobima, kao na primer u Libiji, gde Rusija ima naftne interese i gde je katastrofalna invazija Zapada pre sedam godina tu zemlju ostavila u stanju bezakonja i preplavljenu ekstremistima.



Za Ruse, najveća Putinova pobeda u poslednjih 18 godina je anektiranje Krima i slom ukrajinskih ambicija da se približi NATO-u i Evropskoj uniji.



Putin je frustriran zbog sankcija koje su protiv Rusije uvele SAD i EU, ali ne izgleda voljan da učini ustupke koje bi te sankcije okončala. Ukrajina je podeljena između zapaljive vlade u Kijevu i separatistickog regiona koji ima podršku Rusije u zamrznutom, ali i dalje smrtonosnom konfliktu koji služi Putinovim interesima, navodi AP.



Rusija je akcijom u Ukrajini uputila upozoravajući signal zemljama u svojoj orbiti da je okretanje Zapadu opasno, a bivše članice sovjetskog bloka se sve više okreću Moskvi - od Mađarske i Poljske, do Češke i Slovačke. 



Putnov novi mandat bi, u teoriji, mogao da mu omogući da krene u hrabre reforme koje su Rusiji odavno neophodne, kako bi se podigao životni standard stanovništva i smanjila zavisnost od izvoza nafte. 



On je, međutim, uverio birače da su drastične promene opasne, a da zaštita zemlje od pretnji ima prednost nad poboljšanjima njihovih uslova života.



Stručnjaci predviđaju da bi Putin mogao da sprovede neke promene, poput lakšeg dolaska do stana, ili borbe protiv korupcija na lokalnom nivou. Velike promene, poput reforme penzionog sistema, ili smanjenje vojnog budžeta, manje su verovatne.


Na izborima u Rusiji bilo više od 580.000 posmatrača

Oko 475.000 posmatrača iz političkih partija, kandidata i civilnih komora i 105.000 članova izbornih komisija sa savetodavnim pravom bilo je prisutno na izbornim mestima u Rusiji, izjavila je danas predsednica ruske Centralne izborne komisije (CIK) Ela Pamfilova.



"Rekla bih da je bila prisutna vojska posmatrača", rekla je ona, preneo je Tas s.



"Preliminarne statistike još treba da budu obrađene, ali u ovom trenutku, na osnovu informacija koje imamo iz različitih regiona ukupno 474.500 posmatrača iz političkih partija, kandidata i civilnih komora i 105.000 članova izbornih komisija sa savetodavnim pravom imali su status posmatrača i bili su prisutni na izbornim mestima", navela je Pamfilova.



Prema njenim rečima na jednom biračkom mestu bilo je šest do sedam posmatrača, a kako su se odvijali izbori pratilo je 10.500 medijskih kuća.


Rusija je izdržala dvogodišnju recesiju, a inflacija i deficit su trenutno niski, međutim, lična primanja stagniraju, sistem zdravstvene zaštite se raspada a korupcija cveta.



Najveće pitanje za stanovnike Rusije je šta će se dogoditi kad Putinu istekne šestogodišnji mandat, smatra AP.



Putin bi, prema ustavu, trebalo da ode 2024. godine, ali bi do tada mogao da izmeni pravila i ukine postojeća ograničenja, ili da na to mesto postavi nekog slabog naslednika i nastavi da vlada iz senke. 



AP, takođe, podseća da je 65-godišnji Putin, na konferenciji za štampu, upitan da li će se 2030. ponovo kandidovati, uzvratio: "Smešno. Mislite li da ću ovde biti dok ne napunim 100 godina?".

Šta ljude sirom sveta zanima o Putinu, BBC odgovara 

Malo toga je nepoznanica o predsedniku Rusije Vladimiru Putinu, koji je na izborima u nedelju reizabran na tu funkciju na kojoj će ostati narednih šest godina, ipak na svetskom Gugl pretraživaču ne prestaje zanimanje za detalje iz njegovog života.



BBC je sproveo istraživanje o tome šta je to što ljudi širom sveta "gugluju" o ruskom predsedniku, pa tako već nakon prvih reči ukucanih u ovaj svetski pretraživač nude se predlozi pitanja, na koje je ova medijska mreža dala odgovore.



Na najčešće postavljeno pitanje "da li je Putin oženjen", BBC odgovara da se ruski predsednik od supruge Ljudmile, sa kojom je u braku proveo 30 godina, razveo 2013. 

Poslednjih nekoliko meseci pred razvod retko su zajedno viđani u javnosti.



Navodi se i da je bilo glasina da je ruski predsednik u vezi sa ritmičkom gimnastičarkom Alinom Kabajevom, ali nije bilo potvrda da su ove glasine tačne.



Bilo je, na primer, i intersovanja da li je Putin levoruk, a odgovor je da nije o čemu svedoče i fotografije na kojima se vidi da se potpisuje desnom rukom.



Uočljivo je i zanimanje znatiželjnih koliko je Putin bogat, a u odgovoru BBC-a stoji da je njegova plata 112.000 dolara godišnje, što je podatak Centralne izborne komisije Ruske Federacije objavljen neposredno uoči izbora održanih juče.



Međutim, navodi se, prema nekim navodima Putinovo bogatstvo se krije mnogo godina.



U jednom CIA dokumentu iz 2007. stoji da Putinovo lično bogatstvo iznosi 40 milijardi dolara, navodi BBC i dodaje da je jedan analitičar i kritičar Donalda Trampa 2012. godine izjavio je da bi njegovo bogatstvo moglo da iznosi 70 milijardi dolara što bi ga učinilo najbogatijim čovekom na svetu.



Pojavljuju se i pitanja da li je Putin živ, a u odgovoru stoji da jučerašnj izbori to najbolje potvrđuju. 



Inače, ova tema je bila aktuelna 2015. kada ga nije bilo u javnosti deset dana. 



Tada se, podseća BBC, nagađalo sve i svašta, a kada se Putin pojavio u javnosti kazao je da bi život bio dosadan bez tračeva.



Na pitanje zašto se Putin smeje, odgovor je da se po tome on razlikuje od ostalih.



"Kada ste srećni, telo proizvodi endorfin, neuronski signali se šalju do mišića lica koji formiraju osmeh", naveo je BBC.



A na pitanje zašto ruski predsednik želi da napadne Ukrajinu, britanska mreža ističe da zvanično, ruske snage nisu ulazile u delove istočne Ukrajine 2014. nakon preuzimanja Krima. Ruski manevri počeli su nakon što je tadašnji ukrajinski predsednik Viktor Janukovič svrgnut sa vlasti.



Jedno od pitanja je i zašto podržava Siriju, a odgovor je da je reč o strategijski veoma bitnom području za Rusiju, koja tamo ima dve vojne baze.



Dodaje se da je vlada Bašara al Asada bila je ključni saveznik Rusije neko vreme, a kada je 2011. izbio rat u Siriji, Rusija je podržala Asada, ali se nije uključivala u sukob sve do septembra 2015. 



Na sugerisano pitanje da li Putin uma sina, BBC kaže da nema, ali se zna da ima dve ćerke - Ekatarinu i Mariju. 



"Malo se toga zna o njima, jer Putin o tome nikada ne govori, ali je istraga, koju je Rojters sproveo 2015. godine, utvrdila da su Ekatarina i njen suprug izuzetno bogati", stoji u odgovou.



Na pitanje da li ruski predsednik govori engleski jezik, odgovor je potvrdan i dodaje da je bilo prilika kada se moglo čuti da on taj jezik govori tečno.



Podseća se i da je njegov portparol Dmitrij Peskov rekao je jednom prilikom da Putin čak ispravlja govore ukoliko nisu pravilno prevedeni na engleski.



Na znimljivo pitanje da li Putin volli Trampa, BBC kaže: "Iako se govorilo o umešanosti Rusije u predsedničke izbore u Americi, na ovo pitanje jedino Putin ima odgovor".



Na možda najučudnije pitanje da li je Putin ukrao Super boul prsten, u odgovoru stoji da ima razloga zbog čega je upravo to pitanje često postavljano. 



U objašnjenju stoji da je Robert Kraft, vlasnik Nju Ingland Petroitsa, koji je 2005. godine osvojio ovaj prsten tvrdi da ga je ruski predsednik ukrao.



Kako je tada tvrdio, podseća BBC, on se 2005. sa ostalim američkim biznismenima sastao sa Putinom u Sankt Peterburgu i pokazao mu prsten. Ruski predsednik ga je navodno staivo na prst i rekao ''da može da ubije nekoga sa tim'', a onda ga je stavio u džep. 



"Putin je nakon toga izjavio da će naručiti da se uradi novi prsten ako ima toliku vrednost za Krafta i njegov tim", navodi BBC.

Autor:
Pošaljite komentar