Милан Инић Јасерштајн: Монтажа је оно што ме покреће
Као пример добре праксе, или једноставније, завидног и заслуженог успеха у ономе чиме са бави, на Високој пословној школи струковних студија у Новом Саду, као гост, на трибини насловљеној “Развој предузетничког духа код младих: Од забаве до бизниса”, представио се један од најпопуларнијих српских јутујебера Милан Инић Јасерштајн.
У бројкама то изгледа овако: поједини његови клипови на Јутјуб каналу имају милионе прегледа, тренутно има око 550.000 пртеплатника, као и уговоре с неким од светских компанија. С екипом својих, данас већ сталних сарадника, Милан Инић је девет година присутан на Јутјубу, обраћајући се углавном тинејџерској, па и нешто млађој публици, духовитим скечевима и пародијама на разне животне теме, бавећи се многим веселим, али и неким озбиљним стварима. Да је толика Јасерштајнова популарност у потпуности заслужена брзо и лако може свако да се увери - поред садаржаја који нуде, његови клипови, углавном замишљени као кратки играни филмови, поседују оригинални шарм, откаченост у одмереној дози и уз то су технички урађени на завидном нивоу.
Овај двадесеттрогодишњи Новосађанин тренутно студира филмску монтажу на Академији уметности у Новом Саду, изашла му је и књига “Немој бити тај л1к”, насловљена по једном од серијала његових видео радова, а ових га дана можете видети и на Сајму образовања у Новом Саду, где Јасерштајн има свој штанд.
„Овим сам почео да се бавим пре девет година, на крају основне школе. Мислио сам да је овако нешто могуће правити једино у некој великој продукцији. Стигао сам до краја средње школе и схватио да то чиме се бавим више није само забаван и захтеван хоби - каже Милан Инић и објашњава да га је највише у целом процесу занимала и заокупљала монтажа снимљеног материјала. Тако данас ради, али за сада само за себе, и многе експерименталне ствари.“
„Монтажа је оно што ме покреће, а за то су потребни и образовање и креативност, лични печат“, каже Инић, истичући да је бизнис покренуо у трећем разреду средње школе, када је дошло до сарадње с неким од великих светских бредова - Фантом. Како Инић каже, испочетка је правио многе грешке, а уз помоћ редитеља све озбиљније је схватао и учио какве су правне пропозицје када се сарађује с пословним светом.
„Мислим да је за младе време да сазнају шта желе да раде у животу, да размишљају о сопственом бизнису, када су још у средњој школи“,каже Инић. „Време брзо лети и, ко о томе размишља тек када заврши факултет, у закашњењу је.“
Каже да је свестан колико популарност коју је стекао, а није му сама по себи била циљ, носи и обавезу одговорности, најпре према младима.
„Кроз рад сам схватио да заиста могу да утичем позитивно, али то није на онај конвенционалан начин, него се и томе може приступати креативније и забавније“, каже Јасерштајн, истичући да му је жеља да формира своју филмску екипу, да и даље ради онлајн садржаје за младе, које могу да гледају и старији, и да када дође време за то, сними свој прави, кратки играни филм. Интензивно, како каже, пише сценарије, али за сада их никоме не показује.
В. Црњански