Вучковић: Предузећа која нико неће да иду у стечај
КОПАОНИК: Члан Фискалног савета Србије Владимир Вучковић каже да држава мора да преломи и да државна предузећа која не могу да измирују своје обавезе, а за које нема заинтересованих купаца, иду у стечај.
“Не мора да се деси нешто страшно ако предузеће оде у стечај. Та предузећа нису у стању да плаћају обавезе. Азотара дугује Србијагасу за гас и то је годишње две до три милијарде новог дуга”, рекао је Вучковић на Копаоник бизнис форуму.
Највећи број таквих предузећа, како је рекао, мораће да оде у стечај и оценио да је проблем што Влада Србије избегава да преломи и да у стечај оду “безнадежни случајеви”.
“Потребно је орочавање процеса и ако нема заинтересованих покретање стечаја”, рекао је Вучковић и додао да не треба продужавати агонију.
Он је као позитивно оценио то што су смањена издвајања за државна предузећа у поступку остало да се реши још око 100 предузећа.
“Чини се највећи део посла је завршен. Остала су велика предузећа са доста запослених. Тешко је рећи колики је трошак за њих, јер то су предузећа која не плацају своје обавезе”, рекао је Вучковић и додао да се то одражава на јавне финансије.
Упитан које предузеће је највише одмакло у спровођењу реформи он је рекао да су то Железнице Србије, те да је у том предузећу за две године смањен број запослених за 30 одсто и маса зарада за 20 одсто.
“Железнице Србије су најпозитивнији пример. Заиста се ту највише виде спроведене реформе у финансијским извештајима. Сигурно да има проблема, али су похвале вредни резултати”, нагласио је Вучковић на панелу о реструктурирању државних предузећа.
Смањење броја запослених у Железницама Србије види се у смањењу фонду зарада, те то предузеће сада мање кошта државу и има простора да се новац остави за инвестиције “које су и даље ниске”.
“Железнице су затвориле доста пруге, око 1.000 километара пруге која је била нерентабилна или није била у употреби, а то је 12 одсто свих пруга. Да ли смо видели отпоре - није се чуло”, нагласио је Вучковић.
Додаје да Србијагас има боље резултате који нису загарантовани на дужи рок, јер су били повољни односи цена импута и готових производа.
Такође, за ЕПС каже да има добре резултате, али да је у последње две године повећана цена струје за 11 одсто и смањен број запослених за 10 одсто, али да се очекивала боља слика него што се може видети у финансијском извештају.