Vučković: Preduzeća koja niko neće da idu u stečaj
KOPAONIK: Član Fiskalnog saveta Srbije Vladimir Vučković kaže da država mora da prelomi i da državna preduzeća koja ne mogu da izmiruju svoje obaveze, a za koje nema zainteresovanih kupaca, idu u stečaj.
“Ne mora da se desi nešto strašno ako preduzeće ode u stečaj. Ta preduzeća nisu u stanju da plaćaju obaveze. Azotara duguje Srbijagasu za gas i to je godišnje dve do tri milijarde novog duga”, rekao je Vučković na Kopaonik biznis forumu.
Najveći broj takvih preduzeća, kako je rekao, moraće da ode u stečaj i ocenio da je problem što Vlada Srbije izbegava da prelomi i da u stečaj odu “beznadežni slučajevi”.
“Potrebno je oročavanje procesa i ako nema zainteresovanih pokretanje stečaja”, rekao je Vučković i dodao da ne treba produžavati agoniju.
On je kao pozitivno ocenio to što su smanjena izdvajanja za državna preduzeća u postupku ostalo da se reši još oko 100 preduzeća.
“Čini se najveći deo posla je završen. Ostala su velika preduzeća sa dosta zaposlenih. Teško je reći koliki je trošak za njih, jer to su preduzeća koja ne placaju svoje obaveze”, rekao je Vučković i dodao da se to odražava na javne finansije.
Upitan koje preduzeće je najviše odmaklo u sprovođenju reformi on je rekao da su to Železnice Srbije, te da je u tom preduzeću za dve godine smanjen broj zaposlenih za 30 odsto i masa zarada za 20 odsto.
“Železnice Srbije su najpozitivniji primer. Zaista se tu najviše vide sprovedene reforme u finansijskim izveštajima. Sigurno da ima problema, ali su pohvale vredni rezultati”, naglasio je Vučković na panelu o restrukturiranju državnih preduzeća.
Smanjenje broja zaposlenih u Železnicama Srbije vidi se u smanjenju fondu zarada, te to preduzeće sada manje košta državu i ima prostora da se novac ostavi za investicije “koje su i dalje niske”.
“Železnice su zatvorile dosta pruge, oko 1.000 kilometara pruge koja je bila nerentabilna ili nije bila u upotrebi, a to je 12 odsto svih pruga. Da li smo videli otpore - nije se čulo”, naglasio je Vučković.
Dodaje da Srbijagas ima bolje rezultate koji nisu zagarantovani na duži rok, jer su bili povoljni odnosi cena imputa i gotovih proizvoda.
Takođe, za EPS kaže da ima dobre rezultate, ali da je u poslednje dve godine povećana cena struje za 11 odsto i smanjen broj zaposlenih za 10 odsto, ali da se očekivala bolja slika nego što se može videti u finansijskom izveštaju.