Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тема „Дневника”: Прошла година остаће упамћена по бројним хапшењима

05.01.2018. 10:26 10:28
Пише:
Фото: МУП Србије

Тек минула година остаће упамћена и по бројним хапшењима због корупције и криминала, у којима је приведено више од 1.000 људи.

Међу њима били су директори, полицајци, криминалци, „ситни” лопови, улични дилери дроге… Већина је иза решетака углавном остајала 48 часова, а некима је одређиван и притвор до 30 дана.

Најмасовнија хапшења била су у акцији „Арес”. Полиија је у јулу, у три наврата, за само десетак дана у градовима широм Србије привела 824 особе, а против 827 су поднете кривичне пријаве. Откривене су лабораторије за производњу марихуане, заплењено је 385 килограма различитих врста марихуане и већа количина оружја и муниције.

Такође, у јуну је изведена велика акција „Сигнал”, када је полиција у 19 градова широм Србије ухапсила 74 особе и поднела кривичне пријаве против 46. Они се сумњиче да су починили кривична дела из области корупције, кријумчарења људи, прања новца, пореске утаје, преваре, злоупотребе службеног положаја, примања и давања мита.

Припадници МУП-а су у другој половини новембра у више одвојених акција на сузбијању криминала и корупције на територији Републике Србије ухапсили 93 особе, док су против још 38 лица поднете кривичне пријаве у редовном поступку.

Осумњиченима који су ухапшени на територији полицијских управа Београд, Нови Сад, Суботица, Панчево, Кикинда, Јагодина, Зајечар, Краљево, Крушевац, Ниш, Лесковац и Врање на терет се, између осталог, стављају дела корупције и привредног криминала, попут пореске утаје, примања и давања мита, злоупотребе службеног положаја, проневере, али и дела општег криминала, попут неовлашћене производње, држања и стављања у промет опојних дрога, изнуде, разбојништва, недозвољене производње, држања, ношења и промета оружја и експлозивних материја и угрожавања сигурности.

У оквиру сузбијање корупције и привредног криминала ухапшено је 37 особа због постојања основа сумње да су од 2009. године до хапшења извршили више кривичних дела којима су причинили штету buyеtima Републике Србије, АП Војводине, више локалних самоуправа и привредним субјектима и физичким лицима од укупно 8.350.106 евра. Међу ухапшенима су и шест полицијских службеника, укључујући и руководиоце ПС Бач и ПИ Кањижа, затим бившег руководиоца општине Трстеник, инспектора Министарства за заштиту животне средине, запослене у Министарству правде, запослене у градским управама у Врању и Нишу, запослене у пореским управама у Зајечару и Лесковцу, као и више одговорних лица у ХИП „Азотара” у Панчеву и запослене у ЕДБ „Ниш“.

У више наврата наша полиција је учествовала у међународним акцијама. У једној од њих, припадници МУП-а су, у сарадњи с колегама из Чешке, Француске и Аустрије, прошле године разбили неколико организованих криминалних група.

Припадници наше полиције су, на пример, 12. септембра, у сарадњи с колегама из Републике Чешке, спровели заједничку акцију на територији двеју држава. Том приликом у Чешкој је ухапшено седам наших држављана, (у Србији тројица), откривене су три илегалне лабораторије за производњу индијске конопље у вештачким условима.

Наша полиција је учествовала у још једној међународној акцији која је привукла пажњу: почетком децембра пала је осмочлана група, с др Миланом Зарубицом на челу. Том приликом у македонском граду Тетову откривена је илегална лабораторија за производњу синтетичких дрога, с погоном за таблетирање, а заплењено је и око 300 килограма амфетаминских таблета.

– Након акције, која је трајала готово годину, полиција је пажљиво пратила све активности Милана Зарубице, транспорт опреме из Србије у Македонију, као и из Македоније у Србију, као и прављење лабораторија које су служиле за припрему синтетичке дроге – рекао је тада министар Небојша Стефановић. – У тој операцији пажљиво су праћени сви сарадници Милана Зарубице, а идентификовани су и потенцијални купци, и због тога је акција толико трајала јер смо желели да обезбедимо квалитетне и чврсте доказе за хапшење припадника те криминалне групе.

Набројане полицијске акције су за похвалу, али, с друге стране су  остали неки случајеви који надлежни нису успели да расветле.

Један од медијски најпропраћенијих случајева свакако је убиство певачице Јелене Марјановић. Подсећамо, годину и по тај случај је био нерасветљен, да би полиција у октобру ухапсила Зорана Марјановића, Јелениног супруга, као главног осумњиченог за њено убиство. Тај случај преузело је Тужилаштво, које од почетка новембра саслушава сведоке.

Још један од нерешених случајева који се повремено помињу у јавности је шпијун из УКП-а. Реч је о припаднику Управе криминалистичке полиције који је, наводно, поверљиве податке те полицијске службе давао агентима страних обавештајних служби. Тада је власт саопштила да је шпијун из УКП-а носио на УСБ флеш-меморији податке страним агентима. Наводно, с њима се састајао по хаусторима зграда, пресвлачио се и маскирао да га не би препознали. Осим гласина у јавности, никада званично није саопштено његово име. И даље се не зна за које је кривично дело он тачно осумњичен. После више од годину не зна се ни шта је показала истрага – имамо ли агента стране службе у полицијским редовима?

У Новом Саду још није познато ко је убио Теодору Каћански у другој половини новембра 2016. године. Такође, још се трага и за убицом Марка Маркуша, који је крајем новембра изрешетан код Новосадског сајма.

М. Бозокин, Д. Николић

Пише:
Пошаљите коментар