Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema „Dnevnika”: Prošla godina ostaće upamćena po brojnim hapšenjima

05.01.2018. 10:26 10:28
Piše:
Foto: MUP Srbije

Tek minula godina ostaće upamćena i po brojnim hapšenjima zbog korupcije i kriminala, u kojima je privedeno više od 1.000 ljudi.

Među njima bili su direktori, policajci, kriminalci, „sitni” lopovi, ulični dileri droge… Većina je iza rešetaka uglavnom ostajala 48 časova, a nekima je određivan i pritvor do 30 dana.

Najmasovnija hapšenja bila su u akciji „Ares”. Poliija je u julu, u tri navrata, za samo desetak dana u gradovima širom Srbije privela 824 osobe, a protiv 827 su podnete krivične prijave. Otkrivene su laboratorije za proizvodnju marihuane, zaplenjeno je 385 kilograma različitih vrsta marihuane i veća količina oružja i municije.

Takođe, u junu je izvedena velika akcija „Signal”, kada je policija u 19 gradova širom Srbije uhapsila 74 osobe i podnela krivične prijave protiv 46. Oni se sumnjiče da su počinili krivična dela iz oblasti korupcije, krijumčarenja ljudi, pranja novca, poreske utaje, prevare, zloupotrebe službenog položaja, primanja i davanja mita.

Pripadnici MUP-a su u drugoj polovini novembra u više odvojenih akcija na suzbijanju kriminala i korupcije na teritoriji Republike Srbije uhapsili 93 osobe, dok su protiv još 38 lica podnete krivične prijave u redovnom postupku.

Osumnjičenima koji su uhapšeni na teritoriji policijskih uprava Beograd, Novi Sad, Subotica, Pančevo, Kikinda, Jagodina, Zaječar, Kraljevo, Kruševac, Niš, Leskovac i Vranje na teret se, između ostalog, stavljaju dela korupcije i privrednog kriminala, poput poreske utaje, primanja i davanja mita, zloupotrebe službenog položaja, pronevere, ali i dela opšteg kriminala, poput neovlašćene proizvodnje, držanja i stavljanja u promet opojnih droga, iznude, razbojništva, nedozvoljene proizvodnje, držanja, nošenja i prometa oružja i eksplozivnih materija i ugrožavanja sigurnosti.

U okviru suzbijanje korupcije i privrednog kriminala uhapšeno je 37 osoba zbog postojanja osnova sumnje da su od 2009. godine do hapšenja izvršili više krivičnih dela kojima su pričinili štetu buyetima Republike Srbije, AP Vojvodine, više lokalnih samouprava i privrednim subjektima i fizičkim licima od ukupno 8.350.106 evra. Među uhapšenima su i šest policijskih službenika, uključujući i rukovodioce PS Bač i PI Kanjiža, zatim bivšeg rukovodioca opštine Trstenik, inspektora Ministarstva za zaštitu životne sredine, zaposlene u Ministarstvu pravde, zaposlene u gradskim upravama u Vranju i Nišu, zaposlene u poreskim upravama u Zaječaru i Leskovcu, kao i više odgovornih lica u HIP „Azotara” u Pančevu i zaposlene u EDB „Niš“.

U više navrata naša policija je učestvovala u međunarodnim akcijama. U jednoj od njih, pripadnici MUP-a su, u saradnji s kolegama iz Češke, Francuske i Austrije, prošle godine razbili nekoliko organizovanih kriminalnih grupa.

Pripadnici naše policije su, na primer, 12. septembra, u saradnji s kolegama iz Republike Češke, sproveli zajedničku akciju na teritoriji dveju država. Tom prilikom u Češkoj je uhapšeno sedam naših državljana, (u Srbiji trojica), otkrivene su tri ilegalne laboratorije za proizvodnju indijske konoplje u veštačkim uslovima.

Naša policija je učestvovala u još jednoj međunarodnoj akciji koja je privukla pažnju: početkom decembra pala je osmočlana grupa, s dr Milanom Zarubicom na čelu. Tom prilikom u makedonskom gradu Tetovu otkrivena je ilegalna laboratorija za proizvodnju sintetičkih droga, s pogonom za tabletiranje, a zaplenjeno je i oko 300 kilograma amfetaminskih tableta.

– Nakon akcije, koja je trajala gotovo godinu, policija je pažljivo pratila sve aktivnosti Milana Zarubice, transport opreme iz Srbije u Makedoniju, kao i iz Makedonije u Srbiju, kao i pravljenje laboratorija koje su služile za pripremu sintetičke droge – rekao je tada ministar Nebojša Stefanović. – U toj operaciji pažljivo su praćeni svi saradnici Milana Zarubice, a identifikovani su i potencijalni kupci, i zbog toga je akcija toliko trajala jer smo želeli da obezbedimo kvalitetne i čvrste dokaze za hapšenje pripadnika te kriminalne grupe.

Nabrojane policijske akcije su za pohvalu, ali, s druge strane su  ostali neki slučajevi koji nadležni nisu uspeli da rasvetle.

Jedan od medijski najpropraćenijih slučajeva svakako je ubistvo pevačice Jelene Marjanović. Podsećamo, godinu i po taj slučaj je bio nerasvetljen, da bi policija u oktobru uhapsila Zorana Marjanovića, Jeleninog supruga, kao glavnog osumnjičenog za njeno ubistvo. Taj slučaj preuzelo je Tužilaštvo, koje od početka novembra saslušava svedoke.

Još jedan od nerešenih slučajeva koji se povremeno pominju u javnosti je špijun iz UKP-a. Reč je o pripadniku Uprave kriminalističke policije koji je, navodno, poverljive podatke te policijske službe davao agentima stranih obaveštajnih službi. Tada je vlast saopštila da je špijun iz UKP-a nosio na USB fleš-memoriji podatke stranim agentima. Navodno, s njima se sastajao po haustorima zgrada, presvlačio se i maskirao da ga ne bi prepoznali. Osim glasina u javnosti, nikada zvanično nije saopšteno njegovo ime. I dalje se ne zna za koje je krivično delo on tačno osumnjičen. Posle više od godinu ne zna se ni šta je pokazala istraga – imamo li agenta strane službe u policijskim redovima?

U Novom Sadu još nije poznato ko je ubio Teodoru Kaćanski u drugoj polovini novembra 2016. godine. Takođe, još se traga i za ubicom Marka Markuša, koji je krajem novembra izrešetan kod Novosadskog sajma.

M. Bozokin, D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar