Заједничим снагама раде на очувању Бегечке јаме
Приликом недавне посете Бегечу, председник Савета истоимене месне заједнице Ђуро Тојагић осврнуо се и на статус Бегечке јаме. Тај, неусмњиво, бисер целог села, у последње време пођеднако тишти већину Бегечана, а свакако највише саме становнике истоименог викенд-насеља.
Као приоритетни проблеми, који захтевају што скорије решавање, заједнички су истакнути: контактирање градских власти Новог Сада у вези с променом Одлуке о управљању тим заштићеним парком природе треће категорије, спречавање пропадања Јаме највише због неконтролисаног излова и евидентне рибокрађе, комунални проблеми, попут одношења смећа итд.
Тим поводом одржан је заједнички састанак чланова Савета МЗ и представника викенд-насеља, којем су присуствовали: Ђуро Тојагић, Никола Живанов, Драгољуб Младеновић, Милан Терзић, Јанко Шерфези, Немања Дрљача и Васа Филиповић (МЗ Бегеч), Павле Малешев, Горан Урукало и Петар Петровић (викенд-насеље Бегечка јама). Заједнички став је да је неопходно организовати нови састанак у проширеном саставу, којем би, поред поменутих, присуствовали и представници заинтересованих институција и надлежних за управљање тим резерватом природе.
Тако је Горан Урукало истакао да је два пута одлазио у „ДТД Рибарство” и интересовао се за управљање Јамом.
„Контактирао сам и с управником Засавице Слободаном Симићем, који је предложио да оснујемо локалну акциону групу. То би значило да Јама буде у надлежности МЗ, али да од ње корист има цело село. За такав корак неопходна је промена Одлуке Града Новог Сада, а на Бегечкој јами потребно је направити шири садржај, попут кампа животних вештина, који ће привући туристе, бициклисте, организоване дечје посете...“, каже Урукало.
Председник Скупштине викенд-насеља Бегечка јама Павле Малешев истакао је да се то насеље с 55 кућица сматра једним од најлепших и да то увек треба имати на уму.
„Насеље је основано пре 45 година и испоштована је урбанистичка процедура да се оно не шири“, навео је Малешев.
Додао је да зато викендаши желе да буду укључени у све могуће промене које се на Јами буду дешавале.
„Ми смо, попут сталних становника села, такође везани за Бегеч и потребна нам је помоћ Савета МЗ. „ДТД Рибарство” нас игнорише, а Зденка Тица, која је једном спасла Јаму од пропадања, више није заинтересована. За сада смо на добром путу да решимо питање одношења ђубрета и других комуналних проблема, где је помоћ Бегеча евидентна“, вели Малешев.
Никола Живанов је истакао да треба видети с Градом Новим Садом какав је статус Бегечке јаме у туристичкој понуди града, те да је неопходно анимирати и покрајинске власти у настојању да се Јама очува и унапреди.
„То што је Јама, као државно власништво, дата на управљање „Рибарству” које не ради ништа, никога не оправдава“, сматра Живанов.
Он је такође апострофирао проблем рибокрадица и апеловао да се у његово решавање укључе и спортски риболовци.
Мирослав Јухасик је додао да је остварена добра сарадња с полицијом, те да је, захваљујући ангажовању риболоваца-волонтера чишћењем Швеба спасен рибљи фонд.
Петар Петровић је истакао да треба направити званичан документ, стратегију Бегечке јаме, којом би се показало шта заправо представници викенд-насеља и Бегечани желе да Јама буде, а онда с таквим документом кренути ка свим надлежним институцијама и установама.
„Треба да будемо агресивнији и да градским и покрајинским структурама бар понудимо неке претпројекте у вези с Бегечкој јамом“, сматра Петровић.
С. Савић
Фото: С. Шушњевић