Zajedničim snagama rade na očuvanju Begečke jame
Prilikom nedavne posete Begeču, predsednik Saveta istoimene mesne zajednice Đuro Tojagić osvrnuo se i na status Begečke jame. Taj, neusmnjivo, biser celog sela, u poslednje vreme pođednako tišti većinu Begečana, a svakako najviše same stanovnike istoimenog vikend-naselja.
Kao prioritetni problemi, koji zahtevaju što skorije rešavanje, zajednički su istaknuti: kontaktiranje gradskih vlasti Novog Sada u vezi s promenom Odluke o upravljanju tim zaštićenim parkom prirode treće kategorije, sprečavanje propadanja Jame najviše zbog nekontrolisanog izlova i evidentne ribokrađe, komunalni problemi, poput odnošenja smeća itd.
Tim povodom održan je zajednički sastanak članova Saveta MZ i predstavnika vikend-naselja, kojem su prisustvovali: Đuro Tojagić, Nikola Živanov, Dragoljub Mladenović, Milan Terzić, Janko Šerfezi, Nemanja Drljača i Vasa Filipović (MZ Begeč), Pavle Malešev, Goran Urukalo i Petar Petrović (vikend-naselje Begečka jama). Zajednički stav je da je neophodno organizovati novi sastanak u proširenom sastavu, kojem bi, pored pomenutih, prisustvovali i predstavnici zainteresovanih institucija i nadležnih za upravljanje tim rezervatom prirode.
Tako je Goran Urukalo istakao da je dva puta odlazio u „DTD Ribarstvo” i interesovao se za upravljanje Jamom.
„Kontaktirao sam i s upravnikom Zasavice Slobodanom Simićem, koji je predložio da osnujemo lokalnu akcionu grupu. To bi značilo da Jama bude u nadležnosti MZ, ali da od nje korist ima celo selo. Za takav korak neophodna je promena Odluke Grada Novog Sada, a na Begečkoj jami potrebno je napraviti širi sadržaj, poput kampa životnih veština, koji će privući turiste, bicikliste, organizovane dečje posete...“, kaže Urukalo.
Predsednik Skupštine vikend-naselja Begečka jama Pavle Malešev istakao je da se to naselje s 55 kućica smatra jednim od najlepših i da to uvek treba imati na umu.
„Naselje je osnovano pre 45 godina i ispoštovana je urbanistička procedura da se ono ne širi“, naveo je Malešev.
Dodao je da zato vikendaši žele da budu uključeni u sve moguće promene koje se na Jami budu dešavale.
„Mi smo, poput stalnih stanovnika sela, takođe vezani za Begeč i potrebna nam je pomoć Saveta MZ. „DTD Ribarstvo” nas ignoriše, a Zdenka Tica, koja je jednom spasla Jamu od propadanja, više nije zainteresovana. Za sada smo na dobrom putu da rešimo pitanje odnošenja đubreta i drugih komunalnih problema, gde je pomoć Begeča evidentna“, veli Malešev.
Nikola Živanov je istakao da treba videti s Gradom Novim Sadom kakav je status Begečke jame u turističkoj ponudi grada, te da je neophodno animirati i pokrajinske vlasti u nastojanju da se Jama očuva i unapredi.
„To što je Jama, kao državno vlasništvo, data na upravljanje „Ribarstvu” koje ne radi ništa, nikoga ne opravdava“, smatra Živanov.
On je takođe apostrofirao problem ribokradica i apelovao da se u njegovo rešavanje uključe i sportski ribolovci.
Miroslav Juhasik je dodao da je ostvarena dobra saradnja s policijom, te da je, zahvaljujući angažovanju ribolovaca-volontera čišćenjem Šveba spasen riblji fond.
Petar Petrović je istakao da treba napraviti zvaničan dokument, strategiju Begečke jame, kojom bi se pokazalo šta zapravo predstavnici vikend-naselja i Begečani žele da Jama bude, a onda s takvim dokumentom krenuti ka svim nadležnim institucijama i ustanovama.
„Treba da budemo agresivniji i da gradskim i pokrajinskim strukturama bar ponudimo neke pretprojekte u vezi s Begečkoj jamom“, smatra Petrović.
S. Savić
Foto: S. Šušnjević