Волонтери Новог Сада важни за две титуле
Конференција „Градимо културу волонтирања”, која се реализује у оквиру пројекта „Новосадски волонтерски сервис”, одржана је данас и присуствовали су јој, како представници градске и покрајинске власти, тако и чланови удружења, организација и институција које сарађују у оквиру двеју титулеа града Новог Сада.
Своја искуства и моделе добре праксе поделили су и представници Вроцлава, који је био Европска престоница културе за 2016. годину, и Браге, која је била Омладинска престоница Европе 2012.
– Важно је да је то пројекат који заједно спроводе Европска престоница културе – ЕПК2021 и Омладинска престоница Европе – ОПЕНС2019, и показали смо да, када делимо ресурсе и када сарађујемо, можемо направити трајне механизме у циљу унапређења ОПЕНС-а и омладинске политике – рекао је координатор Омладинског савеза удружења „Нови Сад – Омладинска престоница Европе – ОПЕНС” Вукашин Гроздановић. – Следеће године пишемо и правимо нови Локални акциони план за младе, што ће свакако бити и део „Новосадског волонтерског сервиса”. Основни циљ свих наших активности је да изменимо систем, механизме, у циљу да млади људи осете бољитак постојања тих система, да могу волонтирати, да могу научити о волонтирању, о вредностима волонтирања, да могу усвојити нова знања, информисати се, изградити себе као личности, али и изградити компетенције које ће им касније помоћи приликом запошљавања. Уз то, идеја је да се волонтеризму прикључе и старији суграђани, што је и сврха сарадње с „ЕПК-ом 2021.
Иако се Нови Сад може похвалити великим интересовањем младих да волонтирају, не постоји тачна база података, односно број који прецизно указује на то колико их има.
– Иако по Закону о волонтирању организације морају да наведу своје волонтере, оне то не раде, и то је још једна од ствари које желимо да променимо – указао је Вукашин Гроздановић. – Потребан је нови закон којим би се омогућио лакши приступ волонтирању и којим бисмо направили разлику између волонтирања и стажирања.
Волонтери чине изузетно хуману и племениту ствар, али увек постоји бојазан да буду злоупотребљени. Како је нагласио члан Градског већа за спорт и омладину Огњен Цвјетићанин, до сада у Новом Саду није забележен ниједан такав случај.
До сада је одржано пет округлих столова, на којима се дошло до одређених закључака које је на данашњој конференцији представио координатор „Новосадског волонтерског сервиса” Војислав Пркосовачки.
– У малом истраживању на пет округлих столова укључили смо више од 50 организација и институција на нивоу Новог Сада – објаснио је Пркосовачки, додајући да волонтирање није само ствар Новог Сада већ читаве земље. – Неки закључци су да је НВС, као институционални механизам, неопходан за град, али и за целу државу. Разрадом тог пројекта дошли смо до конференције на којој смо окупили представнике Европске престонице културе Вроцлав и Омладинске престонице младих Браге и желимо да чујемо како су они радили са својим волонтерима током својих престоница.
Представник „Европске престонице младих Брага 2012” Карлош Сантос из Португала присуствовао је данашњој конференцији и истакао је да је Нови Сад освојио две титуле које није нимало лако освојити, будући да су у тој трци увек велики европски градови. Ипак, не сумња да ће Нови Сад много тога постићи захваљујући тим признањима.
У Новом Саду има највише младих волонтера, чак око 75 одсто њих млађе је од 25 година. Стога се долази до закључка да омладину није тешко анимирати да се бави волонтирањем, мада то и даље не значи да их има довољно. – Треба да дођемо и до оних који нису у организацијама, зато ћемо од следеће године лансирати и програме који имају за циљ да привуку неке нове младе људе који до сада нису волонтирали – казао је Вукашин Гроздановић.
– Верујем да волонтер треба да се осећа као да је део тог свог рада и организације у којој волонтира, као и да је поштован у ситуацији у којој је – рекао је Сантос. – Највише ми се свиђа интеграција и комуникација између две титуле које је Нови Сад освојио.
И ЕПК и ОПЕНС су става да се кроз волонтирање може унапредити, како локална заједница, тако и цело друштво. Ипак, ту не треба заборавити и на самог појединца који кроз волонтеризам стиче значајно искуство и референце за будућност.
– Град Нови Сад на све могуће начине подржава да заједничким снагама спроведемо комплетан процес у добијању европске престонице, како културе тако и омладине – истакао је члан Градског већа за спорт и омладину Огњен Цвјетићанин, који је кроз лично искуство у волонтирању схватио шта значи бити солидаран и део тима, као и да не треба гледати само материјалну добит већ и даљу будућност. – То је једна у низу акција које спроводимо кроз тај процес – пре свега мислим на ове младе људе и невладин сектор. Циљ ове конференције је да утемељимо културу волонтеризма и све оно што оно са собом носи.
Л. Радловачки