Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Volonteri Novog Sada važni za dve titule

08.12.2017. 23:07 23:10
Piše:
Foto: Dnevnik/B. Lučić

Konferencija „Gradimo kulturu volontiranja”, koja se realizuje u okviru projekta „Novosadski volonterski servis”, održana je danas i prisustvovali su joj, kako predstavnici gradske i pokrajinske vlasti, tako i članovi udruženja, organizacija i institucija koje sarađuju u okviru dveju titulea grada Novog Sada.

Svoja iskustva i modele dobre prakse podelili su i predstavnici Vroclava, koji je bio Evropska prestonica kulture za 2016. godinu, i Brage, koja je bila Omladinska prestonica Evrope 2012.

– Važno je da je to projekat koji zajedno sprovode Evropska prestonica kulture – EPK2021 i Omladinska prestonica Evrope – OPENS2019, i pokazali smo da, kada delimo resurse i kada sarađujemo, možemo napraviti trajne mehanizme u cilju unapređenja OPENS-a i omladinske politike – rekao je koordinator Omladinskog saveza udruženja „Novi Sad – Omladinska prestonica Evrope – OPENS” Vukašin Grozdanović. – Sledeće godine pišemo i pravimo novi Lokalni akcioni plan za mlade, što će svakako biti i deo „Novosadskog volonterskog servisa”. Osnovni cilj svih naših aktivnosti je da izmenimo sistem, mehanizme, u cilju da mladi ljudi osete boljitak postojanja tih sistema, da mogu volontirati, da mogu naučiti o volontiranju, o vrednostima volontiranja, da mogu usvojiti nova znanja, informisati se, izgraditi sebe kao ličnosti, ali i izgraditi kompetencije koje će im kasnije pomoći prilikom zapošljavanja. Uz to, ideja je da se volonterizmu priključe i stariji sugrađani, što je i svrha saradnje s „EPK-om 2021.


Potrebna izmena zakona

Iako se Novi Sad može pohvaliti velikim interesovanjem mladih da volontiraju, ne postoji tačna baza podataka, odnosno broj koji precizno ukazuje na to koliko ih ima.

– Iako po Zakonu o volontiranju organizacije moraju da navedu svoje volontere, one to ne rade, i to je još jedna od stvari koje želimo da promenimo – ukazao je Vukašin Grozdanović. – Potreban je novi zakon kojim bi se omogućio lakši pristup volontiranju i kojim bismo napravili razliku između volontiranja i stažiranja.

Volonteri čine izuzetno humanu i plemenitu stvar, ali uvek postoji bojazan da budu zloupotrebljeni. Kako je naglasio član Gradskog veća za sport i omladinu Ognjen Cvjetićanin, do sada u Novom Sadu nije zabeležen nijedan takav slučaj.


Do sada je održano pet okruglih stolova, na kojima se došlo do određenih zaključaka koje je na današnjoj konferenciji predstavio koordinator „Novosadskog volonterskog servisa” Vojislav Prkosovački.

– U malom istraživanju na pet okruglih stolova uključili smo više od 50 organizacija i institucija na nivou Novog Sada – objasnio je Prkosovački, dodajući da volontiranje nije samo stvar Novog Sada već čitave zemlje. – Neki zaključci su da je NVS, kao institucionalni mehanizam, neophodan za grad, ali i za celu državu. Razradom tog projekta došli smo do konferencije na kojoj smo okupili predstavnike Evropske prestonice kulture Vroclav i Omladinske prestonice mladih Brage i želimo da čujemo kako su oni radili sa svojim volonterima tokom svojih prestonica.

Predstavnik „Evropske prestonice mladih Braga 2012” Karloš Santos iz Portugala prisustvovao je današnjoj konferenciji i istakao je da je Novi Sad osvojio dve titule koje nije nimalo lako osvojiti, budući da su u toj trci uvek veliki evropski gradovi. Ipak, ne sumnja da će Novi Sad mnogo toga postići zahvaljujući tim priznanjima.


Novi Sad primer za ponos

U Novom Sadu ima najviše mladih volontera, čak oko 75 odsto njih mlađe je od 25 godina. Stoga se dolazi do zaključka da omladinu nije teško animirati da se bavi volontiranjem, mada to i dalje ne znači da ih ima dovoljno. – Treba da dođemo i do onih koji nisu u organizacijama, zato ćemo od sledeće godine lansirati i programe koji imaju za cilj da privuku neke nove mlade ljude koji do sada nisu volontirali – kazao je Vukašin Grozdanović.


– Verujem da volonter treba da se oseća kao da je deo tog svog rada i organizacije u kojoj volontira, kao i da je poštovan u situaciji u kojoj je – rekao je Santos. – Najviše mi se sviđa integracija i komunikacija između dve titule koje je Novi Sad osvojio.

I EPK i OPENS su stava da se kroz volontiranje može unaprediti, kako lokalna zajednica, tako i celo društvo. Ipak, tu ne treba zaboraviti i na samog pojedinca koji kroz volonterizam stiče značajno iskustvo i reference za budućnost.

– Grad Novi Sad na sve moguće načine podržava da zajedničkim snagama sprovedemo kompletan proces u dobijanju evropske prestonice, kako kulture tako i omladine – istakao je član Gradskog veća za sport i omladinu Ognjen Cvjetićanin, koji je kroz lično iskustvo u volontiranju shvatio šta znači biti solidaran i deo tima, kao i da ne treba gledati samo materijalnu dobit već i dalju budućnost. – To je jedna u nizu akcija koje sprovodimo kroz taj proces – pre svega mislim na ove mlade ljude i nevladin sektor. Cilj ove konferencije je da utemeljimo kulturu volonterizma i sve ono što ono sa sobom nosi.

L. Radlovački

Piše:
Pošaljite komentar