Стефан Жупарић, вицешампион света у самбоу
Стефан Жупарић (18), репрезентативац Србије у самбоу, у категорији до 70 килограма, обележио је Светско првенство у тој борилачкој вештини на којем је у Новом Саду наступило 430 учесника из 37 земаља. Он је био најуспешнији од 24 српска такмичара са освојеном сребрном медаљом и епитетом вицешампиона планете.
Борцу новосадског клуба Спортикус је у финалу с репрезентативцем Грузије, Леваном Гугавом, за нијансу измакла златна медаља с обзиром на то да је резултат у драматичном, пуном преокрета и по много чему, најузбудљивијем мечу шампионата, био 5:5. Међутим, арбитри су после консултација, победу доделили Грузину уз негодовање публике.
- Сматрам да сам у једној од најбољих борби на шампионату више показао – рекао је Жупарић. - Ишао сам на злато, али нисам незадовољан сребром, које су ми арбитри доделили. Јер, то је моја прва медаља на највећој светској сцени.
Жупарић живи у родном Степановићеву, надомак Новог Сада, и ту релацију свакодневно прелази, с обзиром на то да тренира у џудо и самбо клубу Спортикус два пута дневно и да је матурант Електротехничке школе. Џудо је почео да тренира у Омладинцу у Степановићеву пре 14 година, а у „самозаштити без оружја“ је три године и већ је освојио светско јуниорско сребро.
- Просек оцена до ове године био је 5,00, али сада, у завршном разреду, иде ми мало теже. Не наилазим баш на разумевање свих професора и поред тога што покушавам да ускладим наставу с тренинзима и одласцима на такмичења. Ипак, имам велику подршку породице и моје разредне Тонке Вујић, која предаје стручни предмет. Посвећен сам спорту, али успевам да се видим с друштвом уз којем сам одрастао. Окупимо се једном недељно док сам осталим данима у школи и на татамију - објашњава Жупарић.
За борилачке вештине, сада успешни такмичар, определио се још као дечак у родном Степановићеву.
- Када сам пошао у основну школу и уједно желео да се бавим спортом, избор у Степановићеву је био да тренирам фудбал или џудо у клубу Омладинац. Определио сам се за индивидуални спорт. Џудо и самбо су сличне вештине, а разлике су у опреми у којој се ради и у појединим захватима. Џудисти носе кимоно, а самбисти куртку. За разлику од самбоа, у џудоу нема полуга у партеру. У џудоу сам као јуниор освојио пето и седмо место на Европским првенствима, у самбоу светско сребро. Одличја доживљавам као потврду доброг рада и подстрек за убудуће па је на мени да и даље наставим предано да тренирам - закључио је Жупарић.
М. Р.
Татјана Тривић: Најважнији је континуитет
Репрезентација Србије у самбоу је, како потврђује Татјана Тривић, председница Самбо савеза Србије, остварила циљ на светској смотри освајањем пет одличја.
- Задовољна сам учинком наших младих такмичара којима је ово први наступ на највећој сцени и сматрам да је пет медаља успех. Сви су се сјајно борили и репрезентовали Србију, а Жупарићу је злато измакло за нијансу иако је квалитетнији борац са више активности и разноврснијим наступом. Ипак, најважније је да смо одржали континуитет освајања одличја на највећим светском смотрама самбоа – истакла је Тривићева.