Stefan Župarić, vicešampion sveta u sambou
Stefan Župarić (18), reprezentativac Srbije u sambou, u kategoriji do 70 kilograma, obeležio je Svetsko prvenstvo u toj borilačkoj veštini na kojem je u Novom Sadu nastupilo 430 učesnika iz 37 zemalja. On je bio najuspešniji od 24 srpska takmičara sa osvojenom srebrnom medaljom i epitetom vicešampiona planete.
Borcu novosadskog kluba Sportikus je u finalu s reprezentativcem Gruzije, Levanom Gugavom, za nijansu izmakla zlatna medalja s obzirom na to da je rezultat u dramatičnom, punom preokreta i po mnogo čemu, najuzbudljivijem meču šampionata, bio 5:5. Međutim, arbitri su posle konsultacija, pobedu dodelili Gruzinu uz negodovanje publike.
- Smatram da sam u jednoj od najboljih borbi na šampionatu više pokazao – rekao je Župarić. - Išao sam na zlato, ali nisam nezadovoljan srebrom, koje su mi arbitri dodelili. Jer, to je moja prva medalja na najvećoj svetskoj sceni.
Župarić živi u rodnom Stepanovićevu, nadomak Novog Sada, i tu relaciju svakodnevno prelazi, s obzirom na to da trenira u džudo i sambo klubu Sportikus dva puta dnevno i da je maturant Elektrotehničke škole. Džudo je počeo da trenira u Omladincu u Stepanovićevu pre 14 godina, a u „samozaštiti bez oružja“ je tri godine i već je osvojio svetsko juniorsko srebro.
- Prosek ocena do ove godine bio je 5,00, ali sada, u završnom razredu, ide mi malo teže. Ne nailazim baš na razumevanje svih profesora i pored toga što pokušavam da uskladim nastavu s treninzima i odlascima na takmičenja. Ipak, imam veliku podršku porodice i moje razredne Tonke Vujić, koja predaje stručni predmet. Posvećen sam sportu, ali uspevam da se vidim s društvom uz kojem sam odrastao. Okupimo se jednom nedeljno dok sam ostalim danima u školi i na tatamiju - objašnjava Župarić.
Za borilačke veštine, sada uspešni takmičar, opredelio se još kao dečak u rodnom Stepanovićevu.
- Kada sam pošao u osnovnu školu i ujedno želeo da se bavim sportom, izbor u Stepanovićevu je bio da treniram fudbal ili džudo u klubu Omladinac. Opredelio sam se za individualni sport. Džudo i sambo su slične veštine, a razlike su u opremi u kojoj se radi i u pojedinim zahvatima. Džudisti nose kimono, a sambisti kurtku. Za razliku od samboa, u džudou nema poluga u parteru. U džudou sam kao junior osvojio peto i sedmo mesto na Evropskim prvenstvima, u sambou svetsko srebro. Odličja doživljavam kao potvrdu dobrog rada i podstrek za ubuduće pa je na meni da i dalje nastavim predano da treniram - zaključio je Župarić.
M. R.
Tatjana Trivić: Najvažniji je kontinuitet
Reprezentacija Srbije u sambou je, kako potvrđuje Tatjana Trivić, predsednica Sambo saveza Srbije, ostvarila cilj na svetskoj smotri osvajanjem pet odličja.
- Zadovoljna sam učinkom naših mladih takmičara kojima je ovo prvi nastup na najvećoj sceni i smatram da je pet medalja uspeh. Svi su se sjajno borili i reprezentovali Srbiju, a Župariću je zlato izmaklo za nijansu iako je kvalitetniji borac sa više aktivnosti i raznovrsnijim nastupom. Ipak, najvažnije je da smo održali kontinuitet osvajanja odličja na najvećim svetskom smotrama samboa – istakla je Trivićeva.