Брнабић: Непопуларне и храбре мере спречиле банкрот
БЕОГРАД: Премијерка Ана Брнабић изјавила је у парламенту да ће, после повећања од 1. јануара 2018. године, пензије за 90 одсто најстаријих грађана, изузимајући оне који имају највеће принадлежности, бити веће него пре 2014. и пре мера фискалне консолидације.
Додала је да ће мере које се тичу пензија бити укинуте 2018. године. Одговарајући на питање посланика Јована Јовановића (КСП), подсетила је на то да су у 2008. години пензије биле четири пута повећаване. Тада је „била реч о политичком повећању пензија и прикупљању гласова пред изборе и стога је земља ишла у банкрот, који је нова власт успела да спречи фискалним мерама“.
– На сву срећу, захваљујући тим непопуларним и храбрим одлукама у prеthodnе три године, ми данас имамо раст који се заснива на производњи, инвестицијама, извозу и здравим основама – рекла је Ана Брнабић.
Као највећи успех у области безбедности навела је то што је први пут после 30 година набављено више авиона за потребе Ратног ваздухопловства. Подсетила је, поводом питања Ђорђа Комленског (Покрет социјалиста) да је у Србију стигло шест авиона „миг 29“, да је много урађено за Војску Србије, и да се то могло видети 20. октобра. Додала је да предстоји повећање плата за безбедносни сектор, као и наставак изградње станова, и рефинансирање кредита.
Председница Владе је истакла да је Косово покрајина у Србији и да ће Влада учинити све да живот Срба на тој територији буде бољи. Полагање заклетве судија и тужилаца је, каже премијерка, у складу с Бриселским споразумом и одбраном територијалног интегритета и суверенитета.
Премијерка је рекла и да Влада ради на путној инфраструктури, као и на свакој другој, више него икада. Што се тиче ауто-путева, од 2008. године до 2013. изграђено је неких 100 километара у полупрофилу, а од тада три пута више, и то у пуном профилу. Осим ауто-путева, ту је још око две хиљаде километара реконструисаних и изграђених државних путева.
– Драго ми је да сам данас овде са својим тимом. Ја сам, као што сам и рекла раније, изузетно задовољна тиме шта је Влада урадила у првих 100 дана. Мислим да смо показали да можемо да наставимо и јако и храбро напред, без икаквих стајања, јер Србија нема времена да губи, иако се суочавамо с великим бројем проблема – рекла је премијерка у свом првом обраћању посланицима након избора Владе.
Узвраћајући на примедбе и добацивања опозиције из клупа, рекла је да некадашањи премијер Мирко Цветковић, када је Владу водио ДС, није био ниједном у парламенту.
– Цветковић никада није био у паралменту и одговарао на питања посланика, а ретко је био и у Влади јер су све биле телефонске седнице... – предочила је премијерка.
На питање да ли намерава да се састане с представницима дела медија и разговара с њима о „забрињавајућем стању у тој области“, рекла је да је „ситуација у медијима, као и ситуација у било којем другом сегменту друштва о којем сам вам причала на почетку, наслеђена и катастрофална“. Подсетила је на то да је 2014. године Влада тадашњег премијера Александра Вучића усвојила сет медијских закона да би поправила медијску ситуацију у Србији.
– То је прва влада која је то урадила – рекла је, додајући да је „Европски парламент 19. јануара 2011. године усвојио резолуцију којом изражава забринутост због покушаја власти да контролишу рад медија“.
Навела је да је у том периоду владе Мирка Цветковића вршен снажан политички притисак и да је над медијима успостављена потпуна контрола.
– Тада су новинари у Србији описани као „понижени, ућуткани, осиромашени“. Ми смо то затекли и покушавамо да решимо – истакла је Ана Брнабић. – Поносим се што сам председница Владе и што сам била министар у Влади Александра Вучића, која је увек позивала на све догађаје све представнике медија, без изузетка, било да су критични према власти или не, и увек одговарала на питања свих медија. И тако ће и наставити. После шутирања, после називања олошем, после називање новинара маргиналним појавама, после извештаја Савета за борбу против корупције да су медији згажени, да поновим, осиромашени и понижени, ућуткани и уплашени. Е, такву смо медијску сцену наследили ми.
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић истакао је да је ситуација коју је затекла Влада 2012. била да се мерило колико се радних места изгуби на сат.
–Тада је тајкунима у Србији било врхунски. Они су заиста уживали у Србији, уживали у стицању огромне имовине, пре свега мислим на Мишковића. – казао је Стефановић, подсетивши на то да се наша земља тада називала и „Делталендом“. – У његовом кабинету су се формирале владе, а инвеститори су били нарко-дилери.
Истичући да је било бројних махинација на основу којих су се богатиле раније власти, посебно је навео пример дворца „Хетерленд“, који је требало да прерасте у дом за хендикпеирану децу.
– Узето је од грађана милион евра а нема више ни пара ни дома. Деца нити имају где да оду, нити кога интересује, а овде се држе тираде. Зато су подигнуте кривичне пријаве, зато су у току судски процесу, зато суд у овој земљи одлучује. Колико год ја био љут, бесан, колико год ми ово било тешко да видим, овде суд одлучује о томе – навео је Стефановић.
Ни ову седницу нису мимоишле уобичајене догодовштине из сале. Излагања премијерке и министара пратила су добацивања посланика ДС-а и „Двери“, који су сматрали да чланови Владе говоре предуго те да неће стићи на ред да поставе питање, а у једном тренутку Ђорђе Вукадиновић је пришао столу председавајућих.
– Молим вас, посланике, да не прилазите столу за време одговора министара, немојте да се правите да не знате – негодовала је председница Скупштине Маја Гојковић. – Ово је слика опозиције о нашем парламенту. Мене је срамота!
Потом је упутила молбу, касније и опомену, Бошку Обрадовићу да физички не угњетава Марка Атлагића, који је сео на место њиховог посланичког клуба.
Незадовољни током седнице били су и радикали, који су напустили салу, проценивши да неће стићи да поставе питање. Немања Шаровић је на конференцији за новинаре рекао да је премијерка 38 минута одговарала на питања Муамера Зукорлића, а наредних 35 минута на питања независног посланика „чије име грађани и не знају“, наводећи да „то није демократија, него фарса“.
Посланица ДЈБ-а Ана Стевановић сматра да се власт плаши питања опозиције па је назвала седницу игроказом. Незадовољство што ДС није стигао да постави питања изнео је и шеф тог клуба Горан Ћирић, као и Бошко Обрадовић у име „Двери“, назвавши премијерку „клоном Александра Вучића“, саопштавајући и да је добио три опомене зато што је сео међу посланике власти, „и загрлио Србислава Филиповића и подигао три прста“. Са седнице је искључен када је подигао транспарент на којем је власт поново назвао „лоповима“.
С. Станковић