Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Brnabić: Nepopularne i hrabre mere sprečile bankrot

26.10.2017. 23:22 23:25
Piše:
Foto: Tanjug

BEOGRAD: Premijerka Ana Brnabić izjavila je u parlamentu da će, posle povećanja od 1. januara 2018. godine, penzije za 90 odsto najstarijih građana, izuzimajući one koji imaju najveće prinadležnosti, biti veće nego pre 2014. i pre mera fiskalne konsolidacije.

Dodala je da će mere koje se tiču penzija biti ukinute 2018. godine. Odgovarajući na pitanje poslanika Jovana Jovanovića (KSP), podsetila je na to da su u 2008. godini penzije bile četiri puta povećavane. Tada je „bila reč o političkom povećanju penzija i prikupljanju glasova pred izbore i stoga je zemlja išla u bankrot, koji je nova vlast uspela da spreči fiskalnim merama“.

– Na svu sreću, zahvaljujući tim nepopularnim i hrabrim odlukama u prethodne tri godine, mi danas imamo rast koji se zasniva na proizvodnji, investicijama, izvozu i zdravim osnovama – rekla je Ana Brnabić.

Kao najveći uspeh u oblasti bezbednosti navela je to što  je prvi put posle 30 godina nabavljeno više aviona za potrebe Ratnog vazduhoplovstva. Podsetila je, povodom pitanja Đorđa Komlenskog (Pokret socijalista) da je u Srbiju stiglo šest aviona „mig 29“, da je mnogo urađeno za Vojsku Srbije, i da se to moglo videti 20. oktobra. Dodala je da predstoji povećanje plata za bezbednosni sektor, kao i nastavak izgradnje stanova, i refinansiranje kredita.

Mere koje se tiču penzija biće ukinute 2018. godine (Ana Brnabić)

Predsednica Vlade je istakla da je Kosovo pokrajina u Srbiji i da će Vlada učiniti sve da život Srba na toj teritoriji bude bolji. Polaganje zakletve sudija i tužilaca  je, kaže premijerka, u skladu s Briselskim sporazumom i odbranom teritorijalnog integriteta i suvereniteta.

Premijerka je rekla i da Vlada radi na putnoj infrastrukturi, kao i na svakoj drugoj, više nego ikada. Što se tiče auto-puteva, od 2008. godine do 2013. izgrađeno je nekih 100 kilometara u poluprofilu, a od tada tri puta više, i to u punom profilu. Osim auto-puteva, tu je još oko dve hiljade kilometara rekonstruisanih i izgrađenih državnih puteva.


A Cvetković?

– Drago mi je da sam danas ovde sa svojim timom. Ja sam, kao što sam i rekla ranije, izuzetno zadovoljna time šta je Vlada uradila u prvih 100 dana. Mislim da smo pokazali da možemo da nastavimo i jako i hrabro napred, bez ikakvih stajanja, jer Srbija nema vremena da gubi, iako se suočavamo s velikim brojem problema – rekla je premijerka u svom prvom obraćanju poslanicima nakon izbora Vlade.

Uzvraćajući na primedbe i dobacivanja opozicije iz klupa, rekla je da nekadašanji premijer Mirko Cvetković, kada je Vladu vodio DS, nije bio nijednom u parlamentu.

– Cvetković nikada nije bio u paralmentu i odgovarao na pitanja poslanika, a retko je bio i u Vladi jer su sve bile telefonske sednice... – predočila je premijerka.       


Na pitanje da li namerava da se sastane s predstavnicima dela medija i razgovara s njima o „zabrinjavajućem stanju u toj oblasti“, rekla je da je „situacija u medijima, kao i situacija u bilo kojem drugom segmentu društva o kojem sam vam pričala na početku, nasleđena i katastrofalna“. Podsetila je na to da je 2014. godine Vlada tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića usvojila set medijskih zakona da bi popravila medijsku situaciju u Srbiji.

– To je prva vlada koja je to uradila – rekla je, dodajući da je „Evropski parlament 19. januara 2011. godine usvojio rezoluciju kojom izražava zabrinutost zbog pokušaja vlasti da kontrolišu rad medija“.

Navela je da je u tom periodu vlade Mirka Cvetkovića vršen snažan politički pritisak i da je nad medijima uspostavljena potpuna kontrola.

– Tada su novinari u Srbiji opisani kao „poniženi, ućutkani, osiromašeni“. Mi smo to zatekli i pokušavamo da rešimo – istakla je Ana Brnabić. – Ponosim se što sam predsednica Vlade i što sam bila ministar u Vladi Aleksandra Vučića, koja je uvek pozivala na sve događaje sve predstavnike medija, bez izuzetka, bilo da su kritični prema vlasti ili ne, i uvek odgovarala na pitanja svih medija. I tako će i nastaviti. Posle šutiranja, posle nazivanja ološem, posle nazivanje novinara marginalnim pojavama, posle izveštaja Saveta za borbu protiv korupcije da su mediji zgaženi, da ponovim, osiromašeni i poniženi, ućutkani i uplašeni. E, takvu smo medijsku scenu nasledili mi.


„Deltalend” i „Heterlend”

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović istakao je  da je situacija koju je zatekla Vlada 2012. bila da se merilo koliko se radnih mesta izgubi na sat.

–Tada je tajkunima u Srbiji bilo vrhunski. Oni su zaista uživali u Srbiji, uživali u sticanju ogromne imovine, pre svega mislim na Miškovića. – kazao je Stefanović, podsetivši na to da se naša zemlja tada nazivala i „Deltalendom“. – U njegovom kabinetu su se formirale vlade, a investitori su bili narko-dileri.

Ističući da je bilo brojnih mahinacija na osnovu kojih su se bogatile ranije vlasti, posebno je naveo primer dvorca „Heterlend“, koji je trebalo da preraste u dom za hendikpeiranu decu.

– Uzeto je od građana milion evra a nema više ni para ni doma. Deca niti imaju gde da odu, niti koga interesuje, a ovde se drže tirade. Zato su podignute krivične prijave, zato su u toku sudski procesu, zato sud u ovoj zemlji odlučuje. Koliko god ja bio ljut, besan, koliko god mi ovo bilo teško da vidim, ovde sud odlučuje o tome – naveo je Stefanović.


Ni ovu sednicu nisu mimoišle uobičajene dogodovštine iz sale. Izlaganja premijerke i ministara pratila su dobacivanja poslanika DS-a i „Dveri“, koji su smatrali da članovi Vlade govore predugo te da neće stići na red da postave pitanje, a u jednom trenutku Đorđe Vukadinović je prišao stolu predsedavajućih.

– Molim vas, poslanike, da ne prilazite stolu za vreme odgovora ministara, nemojte da se pravite da ne znate – negodovala je predsednica Skupštine Maja Gojković. – Ovo je slika opozicije o našem parlamentu. Mene je sramota!

Potom je uputila molbu, kasnije i opomenu, Bošku Obradoviću da fizički ne ugnjetava Marka Atlagića, koji je seo na mesto njihovog poslaničkog kluba.

Nezadovoljni tokom sednice bili su i radikali, koji su napustili salu, procenivši da neće stići da postave pitanje. Nemanja Šarović je na konferenciji za novinare rekao da je premijerka 38 minuta odgovarala na pitanja Muamera Zukorlića, a narednih 35 minuta na pitanja nezavisnog poslanika „čije ime građani i ne znaju“, navodeći da „to nije demokratija, nego farsa“.

Poslanica DJB-a Ana Stevanović smatra da se vlast plaši pitanja opozicije pa je nazvala sednicu igrokazom. Nezadovoljstvo što DS nije stigao da postavi pitanja izneo je i šef tog kluba Goran Ćirić, kao i Boško Obradović u ime „Dveri“, nazvavši premijerku „klonom Aleksandra Vučića“, saopštavajući i da je dobio tri opomene zato što je seo među poslanike vlasti, „i  zagrlio Srbislava Filipovića i podigao tri prsta“. Sa sednice je isključen kada je podigao transparent na kojem je vlast ponovo nazvao „lopovima“.

S. Stanković

Piše:
Pošaljite komentar