Brnabić: Nepopularne i hrabre mere sprečile bankrot
BEOGRAD: Premijerka Ana Brnabić izjavila je u parlamentu da će, posle povećanja od 1. januara 2018. godine, penzije za 90 odsto najstarijih građana, izuzimajući one koji imaju najveće prinadležnosti, biti veće nego pre 2014. i pre mera fiskalne konsolidacije.
Dodala je da će mere koje se tiču penzija biti ukinute 2018. godine. Odgovarajući na pitanje poslanika Jovana Jovanovića (KSP), podsetila je na to da su u 2008. godini penzije bile četiri puta povećavane. Tada je „bila reč o političkom povećanju penzija i prikupljanju glasova pred izbore i stoga je zemlja išla u bankrot, koji je nova vlast uspela da spreči fiskalnim merama“.
– Na svu sreću, zahvaljujući tim nepopularnim i hrabrim odlukama u prethodne tri godine, mi danas imamo rast koji se zasniva na proizvodnji, investicijama, izvozu i zdravim osnovama – rekla je Ana Brnabić.
Kao najveći uspeh u oblasti bezbednosti navela je to što je prvi put posle 30 godina nabavljeno više aviona za potrebe Ratnog vazduhoplovstva. Podsetila je, povodom pitanja Đorđa Komlenskog (Pokret socijalista) da je u Srbiju stiglo šest aviona „mig 29“, da je mnogo urađeno za Vojsku Srbije, i da se to moglo videti 20. oktobra. Dodala je da predstoji povećanje plata za bezbednosni sektor, kao i nastavak izgradnje stanova, i refinansiranje kredita.
Predsednica Vlade je istakla da je Kosovo pokrajina u Srbiji i da će Vlada učiniti sve da život Srba na toj teritoriji bude bolji. Polaganje zakletve sudija i tužilaca je, kaže premijerka, u skladu s Briselskim sporazumom i odbranom teritorijalnog integriteta i suvereniteta.
Premijerka je rekla i da Vlada radi na putnoj infrastrukturi, kao i na svakoj drugoj, više nego ikada. Što se tiče auto-puteva, od 2008. godine do 2013. izgrađeno je nekih 100 kilometara u poluprofilu, a od tada tri puta više, i to u punom profilu. Osim auto-puteva, tu je još oko dve hiljade kilometara rekonstruisanih i izgrađenih državnih puteva.
– Drago mi je da sam danas ovde sa svojim timom. Ja sam, kao što sam i rekla ranije, izuzetno zadovoljna time šta je Vlada uradila u prvih 100 dana. Mislim da smo pokazali da možemo da nastavimo i jako i hrabro napred, bez ikakvih stajanja, jer Srbija nema vremena da gubi, iako se suočavamo s velikim brojem problema – rekla je premijerka u svom prvom obraćanju poslanicima nakon izbora Vlade.
Uzvraćajući na primedbe i dobacivanja opozicije iz klupa, rekla je da nekadašanji premijer Mirko Cvetković, kada je Vladu vodio DS, nije bio nijednom u parlamentu.
– Cvetković nikada nije bio u paralmentu i odgovarao na pitanja poslanika, a retko je bio i u Vladi jer su sve bile telefonske sednice... – predočila je premijerka.
Na pitanje da li namerava da se sastane s predstavnicima dela medija i razgovara s njima o „zabrinjavajućem stanju u toj oblasti“, rekla je da je „situacija u medijima, kao i situacija u bilo kojem drugom segmentu društva o kojem sam vam pričala na početku, nasleđena i katastrofalna“. Podsetila je na to da je 2014. godine Vlada tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića usvojila set medijskih zakona da bi popravila medijsku situaciju u Srbiji.
– To je prva vlada koja je to uradila – rekla je, dodajući da je „Evropski parlament 19. januara 2011. godine usvojio rezoluciju kojom izražava zabrinutost zbog pokušaja vlasti da kontrolišu rad medija“.
Navela je da je u tom periodu vlade Mirka Cvetkovića vršen snažan politički pritisak i da je nad medijima uspostavljena potpuna kontrola.
– Tada su novinari u Srbiji opisani kao „poniženi, ućutkani, osiromašeni“. Mi smo to zatekli i pokušavamo da rešimo – istakla je Ana Brnabić. – Ponosim se što sam predsednica Vlade i što sam bila ministar u Vladi Aleksandra Vučića, koja je uvek pozivala na sve događaje sve predstavnike medija, bez izuzetka, bilo da su kritični prema vlasti ili ne, i uvek odgovarala na pitanja svih medija. I tako će i nastaviti. Posle šutiranja, posle nazivanja ološem, posle nazivanje novinara marginalnim pojavama, posle izveštaja Saveta za borbu protiv korupcije da su mediji zgaženi, da ponovim, osiromašeni i poniženi, ućutkani i uplašeni. E, takvu smo medijsku scenu nasledili mi.
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović istakao je da je situacija koju je zatekla Vlada 2012. bila da se merilo koliko se radnih mesta izgubi na sat.
–Tada je tajkunima u Srbiji bilo vrhunski. Oni su zaista uživali u Srbiji, uživali u sticanju ogromne imovine, pre svega mislim na Miškovića. – kazao je Stefanović, podsetivši na to da se naša zemlja tada nazivala i „Deltalendom“. – U njegovom kabinetu su se formirale vlade, a investitori su bili narko-dileri.
Ističući da je bilo brojnih mahinacija na osnovu kojih su se bogatile ranije vlasti, posebno je naveo primer dvorca „Heterlend“, koji je trebalo da preraste u dom za hendikpeiranu decu.
– Uzeto je od građana milion evra a nema više ni para ni doma. Deca niti imaju gde da odu, niti koga interesuje, a ovde se drže tirade. Zato su podignute krivične prijave, zato su u toku sudski procesu, zato sud u ovoj zemlji odlučuje. Koliko god ja bio ljut, besan, koliko god mi ovo bilo teško da vidim, ovde sud odlučuje o tome – naveo je Stefanović.
Ni ovu sednicu nisu mimoišle uobičajene dogodovštine iz sale. Izlaganja premijerke i ministara pratila su dobacivanja poslanika DS-a i „Dveri“, koji su smatrali da članovi Vlade govore predugo te da neće stići na red da postave pitanje, a u jednom trenutku Đorđe Vukadinović je prišao stolu predsedavajućih.
– Molim vas, poslanike, da ne prilazite stolu za vreme odgovora ministara, nemojte da se pravite da ne znate – negodovala je predsednica Skupštine Maja Gojković. – Ovo je slika opozicije o našem parlamentu. Mene je sramota!
Potom je uputila molbu, kasnije i opomenu, Bošku Obradoviću da fizički ne ugnjetava Marka Atlagića, koji je seo na mesto njihovog poslaničkog kluba.
Nezadovoljni tokom sednice bili su i radikali, koji su napustili salu, procenivši da neće stići da postave pitanje. Nemanja Šarović je na konferenciji za novinare rekao da je premijerka 38 minuta odgovarala na pitanja Muamera Zukorlića, a narednih 35 minuta na pitanja nezavisnog poslanika „čije ime građani i ne znaju“, navodeći da „to nije demokratija, nego farsa“.
Poslanica DJB-a Ana Stevanović smatra da se vlast plaši pitanja opozicije pa je nazvala sednicu igrokazom. Nezadovoljstvo što DS nije stigao da postavi pitanja izneo je i šef tog kluba Goran Ćirić, kao i Boško Obradović u ime „Dveri“, nazvavši premijerku „klonom Aleksandra Vučića“, saopštavajući i da je dobio tri opomene zato što je seo među poslanike vlasti, „i zagrlio Srbislava Filipovića i podigao tri prsta“. Sa sednice je isključen kada je podigao transparent na kojem je vlast ponovo nazvao „lopovima“.
S. Stanković