Почела Национална недеља дојења
НОВИ САД: Поводом Националне недеље дојења, која се обележава од 2. до 7. октобра, у Заводу за здравствену заштиту студената је тим стручњака Дома здравља „Нови Сад” и Клиничког центра Војводине говорио о дојењу, у оквиру здравственопромотивне кампање „Подржимо дојење”, чији је циљ да се створи и подигне друштвена свест о значају и предностима дојења, обезбеди подршка дојењу, а тиме унапреди заштита здравља мајке и детета.
Деца из вртића „Калимеро” ПУ „Радосно детињство” одржала су приредбу у част десет мајки и њихових беба.
Том темом бави се и међународна непрофитна организација посвећена образовању, пружању подршке и охрабривању свих жена које желе да доје, „Ла Леће лига”, чија лидерка Јасмина Лолин каже да мајчино млеко има више од 300 састојака, а од пре неколико година се зна да садржи и матичне ћелије.
– У мајчином млеку се налазе ензими, хормони, антитела и имуноглобулини који штите бебу у првим месецима живота и тих састојака нема у адаптираним – истакла је Јасмина Лолин. – Адаптирано млеко има свега око 30 састојака, с тим што изостају они најбитнији који стварају имунитет код новорођенчади. Млеко чини и 85 одсто воде, тако да бебе које искључиво сисају првих шест месеци немају потребу за водом.
Како наводи наша саговорница, ауторка књиге „Порођај без страха” др Грантли Дик Рид каже да по рођењу беба има само три захтева: тражи топлину мајчининог додира, сигурност у њеном наручју и мајчино млеко, а дојење задовољава сва три захтева.
– Битна је и припрема трудница у виду информисаности, као и подршка околине и породице – рекла је Јасмина Лолин. – Нажалост, подршка околине изостаје у већини случајева. Из страха од осуде, жене не желе да доје децу у јавности, међутим, ниједна мама не треба да се стиди тога да своје дете нахрани у јавности. Зато треба више да се ради на подизању јавне свести о томе.
– Светска здравствена организација и УНИЦЕФ саветују искључиво дојење првих шест месеци, а идеалан период укључује дојење и до две године – рекла је Јасмина Лолин. – Заблуда је да постоје неквалитетна мајчина млека јер мајчино тело производи најбоље млеко за новорођенче. Када говоримо о предностима дојења за бебу, смањује се ризик од развијања алергија касније у животу, мајчино млеко има много антитела која штите бебу од инфекција и беба лакше апсорбује гвожђе из мајчиног млека него из адаптираног. Дојење омогућава и правилно развијање вилице и касније раст зуба. Током дојења лучи се и хормон среће окситоцин који подстиче повезивање мајке и бебе. Бебе које сисају су мање гојазне, а касније у животу мање им се јављају инфекције уха, смањује се ризик од синдрома изненадне смрти новорођенчета и млеко се лакше апсорбује и вари.
Предности су велике и за мајке које доје, како објашњава Јасмина Лолин, јер се умањује могућност од обољевања од рака дојке, рака репродуктивних органа и смањује се могућност појаве постпорођајне депресије управо због лучења окситоцина. Убрзава се губитак постпорођајне тежине, у првих неколико дана током дојења, материца грчи и брже се враћа у првобитно стање након порођаја.
И. Миклоши