Počela Nacionalna nedelja dojenja
NOVI SAD: Povodom Nacionalne nedelje dojenja, koja se obeležava od 2. do 7. oktobra, u Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata je tim stručnjaka Doma zdravlja „Novi Sad” i Kliničkog centra Vojvodine govorio o dojenju, u okviru zdravstvenopromotivne kampanje „Podržimo dojenje”, čiji je cilj da se stvori i podigne društvena svest o značaju i prednostima dojenja, obezbedi podrška dojenju, a time unapredi zaštita zdravlja majke i deteta.
Deca iz vrtića „Kalimero” PU „Radosno detinjstvo” održala su priredbu u čast deset majki i njihovih beba.
Tom temom bavi se i međunarodna neprofitna organizacija posvećena obrazovanju, pružanju podrške i ohrabrivanju svih žena koje žele da doje, „La Leće liga”, čija liderka Jasmina Lolin kaže da majčino mleko ima više od 300 sastojaka, a od pre nekoliko godina se zna da sadrži i matične ćelije.
– U majčinom mleku se nalaze enzimi, hormoni, antitela i imunoglobulini koji štite bebu u prvim mesecima života i tih sastojaka nema u adaptiranim – istakla je Jasmina Lolin. – Adaptirano mleko ima svega oko 30 sastojaka, s tim što izostaju oni najbitniji koji stvaraju imunitet kod novorođenčadi. Mleko čini i 85 odsto vode, tako da bebe koje isključivo sisaju prvih šest meseci nemaju potrebu za vodom.
Kako navodi naša sagovornica, autorka knjige „Porođaj bez straha” dr Grantli Dik Rid kaže da po rođenju beba ima samo tri zahteva: traži toplinu majčininog dodira, sigurnost u njenom naručju i majčino mleko, a dojenje zadovoljava sva tri zahteva.
– Bitna je i priprema trudnica u vidu informisanosti, kao i podrška okoline i porodice – rekla je Jasmina Lolin. – Nažalost, podrška okoline izostaje u većini slučajeva. Iz straha od osude, žene ne žele da doje decu u javnosti, međutim, nijedna mama ne treba da se stidi toga da svoje dete nahrani u javnosti. Zato treba više da se radi na podizanju javne svesti o tome.
– Svetska zdravstvena organizacija i UNICEF savetuju isključivo dojenje prvih šest meseci, a idealan period uključuje dojenje i do dve godine – rekla je Jasmina Lolin. – Zabluda je da postoje nekvalitetna majčina mleka jer majčino telo proizvodi najbolje mleko za novorođenče. Kada govorimo o prednostima dojenja za bebu, smanjuje se rizik od razvijanja alergija kasnije u životu, majčino mleko ima mnogo antitela koja štite bebu od infekcija i beba lakše apsorbuje gvožđe iz majčinog mleka nego iz adaptiranog. Dojenje omogućava i pravilno razvijanje vilice i kasnije rast zuba. Tokom dojenja luči se i hormon sreće oksitocin koji podstiče povezivanje majke i bebe. Bebe koje sisaju su manje gojazne, a kasnije u životu manje im se javljaju infekcije uha, smanjuje se rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčeta i mleko se lakše apsorbuje i vari.
Prednosti su velike i za majke koje doje, kako objašnjava Jasmina Lolin, jer se umanjuje mogućnost od oboljevanja od raka dojke, raka reproduktivnih organa i smanjuje se mogućnost pojave postporođajne depresije upravo zbog lučenja oksitocina. Ubrzava se gubitak postporođajne težine, u prvih nekoliko dana tokom dojenja, materica grči i brže se vraća u prvobitno stanje nakon porođaja.
I. Mikloši