Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Синдикати просвете и здравства протестовали испред Владе

28.09.2017. 17:26 17:29
Пише:
Фото: Tanjug

БЕОГРАД/НОВИ САД: Унија синдиката просветних радника Србије, Нови синдикат здравства Србије, Синдикат радника у просвети Србије, Грански синдикат просветних радника Србије „Независност” и Нови синдикат БАС Београд одржали су јуче протест испред зграде Владе Србије.

Педставници синдиката тражили су да се из процедуре повуче предлог Закона о запосленима у јавним службама зато што, “од радника прави грађане другог реда”. Како су објаснили, тај закон је неправедан зато што запослене у просвети, здравству, социјалној заштити, култури и научно-истраживачкој делатности изузима из система заштите “права запослених”. То би значило да послодавци запосленима у јавним службама више не би биле установе или организације у којима су потписали уговоре о раду већ “јавна служба”, а то би значило и да престаје дејство уговора о раду, и да је запослени на располагању ресорном министарству, истичу синдикати.

Како наводе, на тај начин неколико стотина хиљада запослених у јавним службама постали би људи без радних права. Оцењују и да тај закон представља черупање Закона о раду и најаву његовог потенцијалног укидања у наредном периоду.

Председница Уније синдиката просветних радника Србије Јасна Јанковић критиковала је и Закон о основама образовања и васпитања, јер, каже, даје овлашћење министру просвете да смењује директоре свих школа, чиме, сматра, министар постаје генерални директор свих школа Србије. Са друге стране, како је рекла, овај предлог Закона о запосленима у јавним службама даје превелика овлашћења директорима у односу на запослене.

Председник Новог синдиката здравства Србије Живорад Мркић рекао је, да је ово први у низу протеста и да синдикати неће дозволити усвајање Закона о јавним службама.


Штрајк одржан у 512 школа

У 70 одсто основних и средњих школа у Србији настава се јуче у преподневној смени одвија нормално, саопштено је из министарства просвете. Како је речено према подацима школских управа који су прикупљени од директора 1.751 основне и средње школе настава се у преподневној смени нормално одвијала у 1.232 школе. У преосталих 512 школа позиву на штрајк три репрезентативна синдиката просфетара одазвало се у просеку 60 одсто запослених. Просветари су штрајк одржали због неиспуњениог низа захтева постављених Влади Србије, међу којима је и повћање плата.


Председник синдиката радника у просвети Србије Слободан Брајковић је рекао да ће закон омогућити масовно отпуштање запослених у јавним службама. Брајковић је изјавио и да ће се тражити да се за најмање 25 одсто повећа плата радницима у тој области.

Представници синдиката су поручили да ово није био политички скуп већ “раднички бунт”. Најавлили су масовније протесте у наредном периоду уколико се предлог закона не повуче из процедуре.

“Штетност новог предлога Закона за запослене у јавном сектору је вишеструк и представља ропски положај у ком је запослени на неки начин роба“, рекла је председница новог Синдиката здравства Дома здравља “Нови Сад” и потпредседница новог Синдиката Србије др Драгица Јанков Видачић, на конференцији за новинаре, одржаној у Дому здравља Нови Сад.

Додала је да послодавац има одрешене руке, односно, даје му се могућност да радника сели на неко друго радно место удаљености до 50 километара без сагласности радника, односно на удаљеност преко 50 километара уз његову сагласност. Такође може привремено или трајно да вас “позајми” другом послодавцу, али и стави на ниже радно место 45 дана у години.

“Он отвара врата приватним секторима и на тај начин се њима даје приоритет, а тек око 10 одсто становника има могућност да плати приватне прегледе“, рекла је Драгица Јанков Видачић.

По њеним речима, радници ће бити препуштени сами себи, јер уколико се овај закон изгласа у Скупштини, синдикати ће изгубити велику улогу. Штетност везана за закон запослених у јавном сектору одражава се како на здравство, тако и на просвету, раднике у социјалном сектору, у култури и раднике у научно – истраживачком раду.

“То је велики круг радника запослених преко буџета и велику већину углавном чини женски колектив“, рекла је Јанков Видачић. Додаје да, уколико се донесе овај закон, тортуру трпи жена, а самим тим и породица и на крају целокупно друштво.

“Наша највећа сумња је да се жели смањити број радника у јавним секторима, што резултира смањеним квалитетом рада, те на крају имамо урушену друштвену заједницу”, закљичила је Јанков Видачић.

В. Црњански, И. Миклоши

Пише:
Пошаљите коментар
Синдикат: Плате у јавном сектору неће бити смањене

Синдикат: Плате у јавном сектору неће бити смањене

28.09.2017. 14:38 14:39
Синдикалци траже 154 динара, а газде нуде 140

Синдикалци траже 154 динара, а газде нуде 140

04.09.2017. 10:20 10:21