Брнабић отворила скуп о образовним политикама Кине и ЦИЕ
НОВИ САД: Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић отворила је Пети дијалог о образовним политикама Кине и земаља централне и источне Европе.
“Образовање је услов просперитета сваког друштва и сви смо свесни да на омладини и њеном образовању лежи будућност и напредак сваке земље”, навечла је Брнабић.
Додала је да Србија пројекат "Један појас, један пут" сматра једном од најважнијих глобалних иницијатива и велику пажњу поклања сарадњи са Кином у оквиру Механизма "16 плус 1", те да ћемо дати и пуни допринос просветној сарадњи у оквиру ове иницијативе.
По речима премијерке резултати сарадње произашле из овог пројекта већ су видљиви , како у образовању, тако и у инфраструктурним пројектима, дигитализацији, пољопривреди, здравству, туризму, култури...
Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић нагласио је да је рад на проширивању сарадње с Кином, чији је развој импресиван, дугорочна перспеткива Србије, јер се уз удруживање ресурса могу остварити много бољи резултати. Министар Шарчевић је учесницима овог мултилатералног скупа укратко представио и образовне реформе које се управо спроводе у нашој земљи.
“Основни циљ пројекта “Један појас, један пут” је да учимо једни од других, уклањајући истовремено баријере у разним областима”, рекао је заменик министра образовања Кине Ду Џењуен.
Додао је да су резултати су видљиви, а у области просвете то је рецимо студентска размена дупло већа него пре покретања овог пројекта.
“Тако сада имамо у земљама укљученим у овај пројекат 3.800 студената из Кине, а у Кини 5.500 студената из ових земаља на размени, што је дупло више него раније. Имамо и 22 Конфучијева института у овим земљама и 15 центара за учење језика у Кини. Такође, наша влада има за ове земље квоту од 10.000 стипендија”, рекао је кинески званичник.
Међународна платформа за сарадњу НР Кине и земаља централне и источне Европе под називом “Механизам 16+1” представљена је званично у априлу 2012. године у Варшави. Поред Кине, овај нови облик међународне сарадње обухвата 16 европских држава-Албанију, Босну и Херцеговину, Бугарску, Црну Гору, Естонију, Хрватску, Летонију, Литванију, Мађарску, Македонију, Пољску, Румунију, Србију, Словачку, Словенију и Чешку. Механизам 16+1 усмерен је на координацију развојних стратегија 17 држава и односи се на сарадњу у областима инвестиција, инфраструктуре, транспорта, науке, образовања, културе, туризма и пољопривреде, са циљем да омогући платформу за убрзани раст и развој. Кина је дефинисала три потенцијалне приоритне области економске сарадње – инфраструктуру, напредне и еколошке технологије, а Кинеска академија друштвених наука основала је Think Танк, с циљем да у оквиру овог механизма координира сарадњу између НР Кине и земаља централне и источне Европе.
Подизање степена повезаности образовних политика земаља учесница у пројекту, признавање звања, допуњавање у области изузетности, те повезивање високошколских установа области на које би, по мишљењу Ду Џењуена, требало да се обрати нарочита пажња у даљоем развијању овог пројекта.
Ректор Универзитета у Новом Саду професор др Душан Николић учесницима петог дијалога о образовним политикама представио је Универзитет, Нови Сад и Војводину кроз историју и културу на овим просторима, као као хармоничну средину погодну за вођење толерантног дијалога.
Министар рударства и енергетике и национални координатор за сарадњу у Механизму „16+1“ Александар Антић и министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић приредили су у Галерији Матице српске пријем за учеснике Петог дијалога о политикама у образовању и Четвртог састанка конзорцијума институција високог образовања.
Уз представнике државних администрација и високошколских установа из Кине и 16 земаља централне и источне Европе, пријему су присуствовали и представници политичких, културних и образовних институција Новог Сада и Војводине.
У уметничком делу програма учествовао је Ансамбл "Коло" из Београда, као и сруденти и професори Академије уметности УНС-а.
Данашњем скупу су присуствали председник Покрајинске владе Игор Мировић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.
Представници ресора образовања из влада 16 земаља централне и источне Европе и Кине у Новом Саду су размењивали мишљења о унапређењу образовне сарадње, праксе и усклађивања образовних стратегија у циљу јачања овог сегмента односа.
Сутра, на 4. састанку конзорцијума високообразовних установа, учествоваће ректори 80 наугледнијих кинеских и универзитета из централне и источне Европе.
Д. Девечерски