Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Brnabić otvorila skup o obrazovnim politikama Kine i CIE

21.09.2017. 09:27 21:00
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić otvorila  je Peti dijalog o obrazovnim politikama Kine i zemalja centralne i istočne Evrope.

“Obrazovanje je uslov prosperiteta svakog društva i svi smo svesni da na omladini i njenom obrazovanju leži budućnost i napredak svake zemlje”, navečla je Brnabić.

Dodala je da Srbija projekat "Jedan pojas, jedan put" smatra jednom od najvažnijih globalnih inicijativa i veliku pažnju poklanja saradnji sa Kinom u okviru Mehanizma "16 plus 1", te da ćemo dati i puni doprinos prosvetnoj saradnji u okviru ove inicijative.

Po rečima premijerke rezultati saradnje proizašle iz ovog projekta već su vidljivi , kako u obrazovanju, tako i u infrastrukturnim projektima, digitalizaciji, poljoprivredi, zdravstvu, turizmu, kulturi...

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević naglasio je da je rad na proširivanju saradnje  s Kinom, čiji je razvoj impresivan, dugoročna perspetkiva Srbije, jer se uz udruživanje resursa mogu  ostvariti mnogo bolji rezultati. Ministar Šarčević je učesnicima ovog multilateralnog skupa ukratko predstavio i obrazovne reforme koje se upravo sprovode u našoj zemlji.

“Osnovni cilj projekta “Jedan pojas, jedan put” je da učimo jedni od drugih, uklanjajući istovremeno barijere u raznim oblastima”, rekao je zamenik ministra obrazovanja Kine Du Dženjuen.

Dodao je da su rezultati su vidljivi, a u oblasti prosvete to je recimo studentska razmena duplo veća nego pre pokretanja ovog projekta.

“Tako sada imamo u zemljama uključenim u ovaj projekat 3.800 studenata iz Kine, a u Kini 5.500 studenata iz ovih zemalja na razmeni, što je duplo više nego ranije. Imamo i 22 Konfučijeva instituta u ovim zemljama i 15 centara za učenje jezika u Kini. Takođe, naša vlada ima za ove zemlje kvotu od 10.000 stipendija”, rekao je kineski zvaničnik.


Šta je Mehanizam 16 1?

Međunarodna platforma za saradnju NR Kine i zemalja centralne i istočne Evrope  pod nazivom “Mehanizam 16 1” predstavljena je zvanično u aprilu 2012. godine u Varšavi. Pored Kine, ovaj novi oblik međunarodne saradnje obuhvata 16 evropskih država-Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Crnu Goru, Estoniju, Hrvatsku, Letoniju, Litvaniju, Mađarsku, Makedoniju, Poljsku, Rumuniju, Srbiju, Slovačku, Sloveniju i Češku. Mehanizam 16 1 usmeren je na koordinaciju razvojnih strategija 17 država i odnosi se na saradnju u oblastima investicija, infrastrukture, transporta, nauke, obrazovanja, kulture, turizma i poljoprivrede, sa ciljem da omogući platformu za ubrzani rast i razvoj. Kina je definisala tri potencijalne prioritne oblasti ekonomske saradnje – infrastrukturu, napredne i ekološke tehnologije, a Kineska akademija društvenih nauka osnovala je Think Tank, s ciljem da u okviru ovog mehanizma koordinira saradnju između NR Kine i zemalja centralne i istočne Evrope.


Podizanje stepena povezanosti obrazovnih politika zemalja učesnica u projektu, priznavanje zvanja, dopunjavanje u oblasti izuzetnosti, te povezivanje visokoškolskih ustanova oblasti na koje bi, po mišljenju Du Dženjuena, trebalo da se obrati naročita pažnja u daljoem razvijanju ovog projekta.

Rektor Univerziteta u Novom Sadu profesor dr Dušan Nikolić učesnicima petog dijaloga o obrazovnim politikama predstavio je Univerzitet, Novi Sad i Vojvodinu kroz istoriju i kulturu na ovim prostorima, kao kao harmoničnu sredinu pogodnu za vođenje tolerantnog dijaloga.


Prijem u Galeriji Matice srpske

Ministar rudarstva i energetike i nacionalni koordinator za saradnju u Mehanizmu „16 1“ Aleksandar Antić i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević priredili su  u Galeriji Matice srpske prijem za učesnike Petog dijaloga o politikama u obrazovanju i Četvrtog sastanka konzorcijuma institucija visokog obrazovanja.

Uz predstavnike državnih administracija i visokoškolskih ustanova iz Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope, prijemu su prisustvovali i predstavnici političkih, kulturnih i obrazovnih institucija Novog Sada i Vojvodine.

U umetničkom delu programa učestvovao je Ansambl "Kolo" iz Beograda, kao i srudenti i profesori Akademije umetnosti UNS-a.


Današnjem skupu su prisustvali predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.

       

Predstavnici resora obrazovanja iz vlada 16 zemalja centralne i istočne Evrope i Kine u Novom Sadu su razmenjivali mišljenja o unapređenju obrazovne saradnje, prakse i usklađivanja obrazovnih strategija u cilju jačanja ovog segmenta odnosa.

Sutra, na 4. sastanku konzorcijuma visokoobrazovnih ustanova, učestvovaće rektori 80 nauglednijih kineskih i univerziteta iz centralne i istočne Evrope.

D. Devečerski                                     

Piše:
Pošaljite komentar