Закон о родној равноправности уводи "квоту 40 одсто"
БЕОГРАД: Влада Србије одлучна је да новим законом о родној равноправности омогући једнаке услове за мушкарце и жене, а родна равноправност јесте питање и културе, наше свести, настојања и будућности Србије коју сви желимо да видимо као модерну и развијену земљу, поручила је потпредседница владе и председница Кооординационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић.
На корак смо до усвајања нацрта закона који веома важан за сваког мушкарца и жену, девојчицу и дечака. Дира све сфере друштвеног, економског и политичког живота. Нацрт закона јесте устав родне равноправности, каже Михајловић која је новинарима представила нова решења.
Најавила је да ће се се тај нацрт закона наћи пред владом у наредне две недеље, а расправу у парламенту очекује крајем септембра.
Нови закон требало би да омогући повећано учешће жена у политичком и јавном животу, а Михајловић каже да ће нови пропис увести квоту 40 одсто за мање заступљени пол у органима управљања и руковођења, у медијима, науци, образовању, културу и спорту.
Закон не прави разлику између приватног и државног сектора. То значи да се питање родне равноправности и примена закона односи на све у земљи, наглашава Михајловић.
Како је навела, закон препознаје превенцију у области родно заснованог насиља, посебно се бави економским оснаживањем жена које ће омогућити много јачу и већу привредну активност за бржи развој земље.
Говорећи о спречавану партнерског и насиља у породици, Михајловић каже да закон препознаје све врсте насиља - економско, психолошко и физичко и предвиђа уводење СОС телефона.
Истакла је важност примене закона након његовог усвајања.
Биће потребно време, али ћемо кренути корак по корак, поручује Михајловић.
Нови закон требало би да омогући и интегрисање материје родне равноправности и родно заснованог насиља у образовни систем, подршку образовним и културним програмима који доприносе промовисању родне равноправности, родно сензитивно извештавање у медијима и обезбеђивање једнаког приступа спорту за дечаке и девојчице.
Биће забрањено тражење података о личном и породичном животу и плановима приликом запошљавања, уводи се обавеза послодаваца да раде на успостављању родног баланса, односно запошљавања мање заступљеног пола, као и заштита запослених и уживање свих права услед одсуства због трудноће и родитељства.
Локалне самоуправе ће имати обавезу да формирају стална тела за равноправност полова, а нови закон омогућиће установаљавање целовитог оквира за координацију, праћење, реализацију над спровођењем активности у области родне равноправности.
Предвидеће и казне за прекршиоце, које ће се кретати од 500.000 до милион и по динара.