Дневник на лицу места: Крупањ, градић окружен планинама
КРУПАЊ: Први „Дани медија“, манифестације која окупља новинаре из Србије и земаља окружења у организацији Медија инфо центра из Новог Сада, били су прилика да се упознамо са богатим културно историјским наслеђем и туристичком понудом општине Крупањ.
На 135 километара од Новог Сада окружен Борањом, Јагодњом и Соколским планинама сместио се Крупањ. Окружено шумама, ово место у Рађевини налази се на 280 метара надморске висине и лети је веома пријатно, те се у њему и када су врућине, јер су ноћи свеже, може баш лепо одморити. Стога и не чуди да Крупањ има статус ваздушне бање с микроклимом сличном Златибору. Кроз ову варошицу протичу чак три речице: Богоштица, Чађавица и Кржавица, које се у центру места састају и чине реку Ликодру.
Баш су те речице допринеле да Крупањ дође у жижу јавности када су га задесиле незапамћене поплаве. Но, уз помоћ државе и донација Крупањ је ипак успео да се опорави. Путеви су обновљени, па је до њега лакше стићи него пре, што је за развој туризма и те како важно, рекао нам је председник општине Иван Исаиловић.
Име места потиче од крупе, имена за руду, јер је ово било рударско место. Назив Крупањ први пут се помиње пре 600 година тј. 1417. у дубровачким списима, јер је Крупањ некад био на путу трговачких каравана. Зато не чуди хотелска традицију дужа од 100 година. Наиме, у некадашњој Србији је било укупно 50 хотела, а Крупањ је имао чак два: „Европу“ и „Питу“! И данас Крупањ има два хотела: пансион „Пегаз“ и обновљени хотел „Гранд“ који је смештен у центру града, у лепом парку поред спортских терена.
„У жељи да остварим свој студентски сан, јер сам дипломирао на туризмологији с темом „Туризам у општини Крупањ“, али и да помогнем житељима Рађевине, обновио сам хотел који ће у својој понуди имати и затворени базен са СПА центром што је, уз спортске терене и отворени базен који се налази у непосредној близини самог објекта идеално за викенд-туризам, али и за ђачке екскурзије и припреме спортиста“, рекао нам је наш домаћин, Петар Кнежевић, рођени Крупљанин и власник туристичке агенције „Грандтурс“ и хотела „Гранд“ у Крупњу.
У околини Крупња се налази Бела Црква – место где се је подигнут устанак у Другом светском рату, а недалеко је и Мачков камен, поприште велике битке у Првом светском рату. У самом Крупњу се налази сва у камену Црква Вазнесења Господњег са спомен костурницом српским јунацима Великог рата.
„Црква је грађена као спомен-костурница погинулим јунацима на Мачковом камену. Сама костурница се налази испод олтара. Занимљиво је да је у овој цркви лустер начињен од војничких сабљи, бајонета и чаура од метака. Обратио бих вам пажњу да се на западном зиду цркве налазе важне личности из Првог светског рата: краљ Александар, краљ Петар, војвода Путник, војвода Мишић, др Рајс, Степа Степановић, Милунка Савић која је учествовала у бици и Надежда Петровић која је била болничарка и превијала рањенике у црквици поред“, рекао нам је свештеник Миодраг Васиљевић.
Туристима који овде дођу неизоставно се саветују да посете комплекс у Добром потоку који плени својом лепотом, пре свега обновљени храм Успења Пресвете Богородице који својом посебношћу и лепотом оставља без даха.
„Црква је из 1528. године, више пута је паљена и обновљена. Ово је јединствен црквени парк, јер осим храма ту се налази и Музеј ентеријера 19. и 20. века, потом Музеј старих заната, пчеларства, лова и Педагошки музеј. Унутар самог комплекса налазе се две подземне цркве. Једну од њих смо желели да посветимо Св. Прокопију, који је рударска слава, прокопавајући је наишли смо на лавиринт ходника који је у ствари био рудник“, открио нам је протојереј-ставрофор Александар Ђурђев који увелико заслужан за обнављање овог комплекса.
Мада је Рађевини је природа подарила прелепе пејзаже испесецане бистрим планиниским речицама и шуме богате гљивама и дивљачи, свакако ви вредело посетити Соко град, Рађев камен, Столице, пећину Ковачевића.
„Околина Крупња је позната по културно-историјским споменицима, јер на сваких 3 до 6 километара се се наиђе на неку знаменитост. Тако смо добили идеју коју тек треба да спроведемо, а то је кружна пешачко-бициклистичку стаза где би туристи могли да предахну на неком занимљивом месту“, рекао нам је Александар Петровић, председник Туристичко-спортске организације општине Крупањ.
Додаје да би волели да овде развијају и спортски туризам, јер осим идеалних климатских услова у Крупњу имамо и доста спортских терена.
Од гастрономске понуде домаћини се диче одличним сиром и кајмаком, гљивама које дарују шуме у околини Крупња, а пре свега јагњетином и прасетином. Осим малина и боровница овде се гаје шљиве, па љубитељи добре капљице ће свакако моћи да уживају у ракији. Сасвим довољно разлога да се упустите у авантуру откривања Рађевине.
Марина Јабланов
Фото: Н. Стојановић