Обележена годишњица смрти Арчибалда Рајса
Годишњица смрти истакнутог хуманисте, криминолога и пријатеља Србије Арчибалда Рајса свечано је обележена јуче, државном церемонијом у Топчидерском парку.
Венце су на споменик Рајсу, подигнут 1931, положили и одали пошту изасланик председника Републике Никола Селаковић, у име владе Србије државни секретар Министарства рада Негован Станковић, као и представници Министарства одбране, Војске Србије, Криминалистичко-полицијске академије, Града Београда, Удружења за неговање традиције народноослободилачких ратова, Удружења потомака Солунских ратника и грађани.
Генерални секретар председника Републике Никола Селаковић сматра да доктора Арчибалда Рајса нисмо заборавили све док га се не сећамо само на данашњи дан којим се обележава годишњица његове смрти, “већ и на сваком кораку понављајући оно што је он понављао у читавом периоду од 1914. докле је био жив”.
„А понављао је истину о страдању српског народа нарочито 1914-1915, али и сведочио његову голготу, повлачење кроз Албанске гудуре, васкрс државе на Крфу, Солунском фронту и ослобођење“, рекао је Селаковић, истакавши да Рајса Срби не треба само да се сећају по професионалном позиву и етици која је доказана у том периоду, када је као криминолог поступао у Србији, највише на простору Мачве, Подриња, западне Србије.
Родолф Арчибалд Рајс био је швајцарски форензичар, публициста, доктор хемије и професор на Универзитету у Лозани. Истакао се као криминолог радом на истраживању злочина над српским становништвом у време Првог светског рата.
У Србију је дошао да истражује злочине аустроугарске, немачке и бугарске војске над цивилним становништвом, на позив српске владе 1914. године. Пред крај живота објавио је свој ратни дневник у књизи “Шта сам видео и проживео у великим данима”, а пре тога објавио је “Писма са српско-македонског фронта”, док, као своје посмртно завештање српском народу оставио је необјављен рукопис књиге “Чујте Срби!”.