Скривена културна баштина по селима
ЗРЕЊАНИН: У готово свим селима на територији града Зрењанина постоје објекти и просторне целине са елементима споменика културе, које је овдашњи Завод за заштиту споменика културе ставио под prеthodnu заштиту.
Ови објекти или просторне целине имају велику културну и историјску вредност и то је нешто што би сваки путник намерник или туриста морао видети.
Према подацима Завода, у Арадцу су под prеthodnu заштиту стављене Српска православна црква Светог Архангела и Словачка евангелистичка црква. Бело Блато има неколико значајних објеката, али и просторну културно историјску целину – центар села. У оквиру те целине под prеthodnu заштиту стављене су Словачка евангелистичка црква, која је у поступку утврђивања за споменик клутуре. Ту су и црква Свете Елизабете (римокатоличка), зграда основне школе, споменик погинулим борцима НОР-а и грађанска кућа која се налази у Улици Геогри Димитрова 32. Изван те целине, под prеthodnom заштитом су и ветрењача и кућа – тршчара у Виноградској улици број 30.
Под prеthodnom заштитом у Елемиру су римокатоличка црква Светог Аугустина и локација са обележјем старе православне цркве која се налази на угу Лењинове и Змај Јовине улице. У Ечки то су румунска школа у улици Маршала Тита, млин у Новосадској улици, као и комплекс зграда старе уставе – преводнице у Бегејској улици. У Јанковом Мосту под prеthodnu заштиту стављене су румунска православна црква, као и румунска гркокатоличка црква.
Како сазнајемо у зрењанинском Заводу за заштиту споменика културе, у Клеку се под prеthodnom заштитом налази зграда бивше штедионице у Улици Васе Мискина, као и комплекс зграда са старом уставом – преводницом и мостом на пловном Бегеју. У Книћанину, то је кућа са старом трговинском радњом у Жарка Зрењанина 27, а у Лазареву немачка евангелистичка црква.
У Орловату, под prеthodnom заштитом су зграда железничке станице за теретни саобраћај са водоторњем и дрвеним магацином, граничарска зграда, млин, надгробни споменик Урошу Предићу на сеоском гробљу. Ту је и простор са обележјем првобитне цркве и стари надгробни споменици на тој локацији, капела са водицом на обали Тамиша и споменик Ђорђу Радивојевићу у атару села.
У Меленцима под prеthodnom заштитом налази се Бибићева кућа, која је у поступку утврђивања за споменик културе, затим павиљон у Бањи Русанди, зграда старе општине, а данас месне заједнице у Улици Српских владара 64, и надгробни споменик свештеника Петра Гаврила из 1789. године на великом гробљу.
Под prеthodnu заштиту у Перлезу стављена је просторно кулутрно историјска целина – центар села. Унутар те целине, под prеthodnu заштиту стављени су трг Жупни двор и римокатоличка црква, стара кафана, стара зграда суда и затвора и зграда водне управе. Ван ове целине под prеthodnom заштитом су стара црква Светих архангела Михаила и Гаврила, стари надгробни споменици на „Сишком” гробљу, Света водица иза тог гробља и Света водица са капелицом посвећена летњем Архангелу Гаврилу, уз обалу речице Петре.
У Томашевцу под prеthodnu заштиту стављени су граничарска зграда, гробљанска капела породице Николић, неколико надгробних споменика на сеоском гробљу из 18. и прве половине 19. века, као и Свете водице (бунар, капела и крст) који се налазе на пашњаку Трновача. У Фаркаждину под prеthodnom заштитом је храм Српске православне цркве. У Ченти то су комплекс старе црпне станице на парни и дизел погон, локација првобитне сеоске цркве са старим надгробним споменицима, кућа са окућницом у Змај Јовиној улици 24 и кућа у Улици Николе Тесле број 6.
Ж. Балабан