Милош Вучевић: Хајде да на делу сви покажемо колико нам значи Нови Сад
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић сумирајући резултате рада градске власти након годину дана од њеног формирања у интревјуу за “Дневник” каже да су Новосађани овј власти с разлогом дали “другу шансу”.
Не да би поправили “прву”, него да се настави континуитет у управљању градом. На неки начин, како је то навео, градска власт сад капитализује оно на чему је радила у првом мандату.
„Једна од последњих оцена садржана је и у анализи финансијских проблема локалних самоуправа коју је урадио Фискални савет. Према њиховој оцени, од свих локалних самоуправа у земљи, Нови Сад има најстабилније финансије, одржив buyеt и у року извршава плаћања. Оно на чему остаје да радимо јесте повећање јавних инвестиција и даља реформа јавно – комуналног сектора, кроз смањење субвенција, али и рационализацију броја запослених“, истиче Вучевић
Како оцењујете протекли период од годину дана?
„У светлу економских реформи кроз које наша земља пролази, пример како Нови Сад управља сопственим buyеtom је од изузетног значаја из више разлога, али и потврда тога да су нам Новосађани с разлогом дали “другу шансу”, али не да бисмо поправили “прву“, него да бисмо наставили континуитет у управљању градом. На неки начин, ми сада капитализујемо оно на чему смо радили у првом мандату, а то је, након финансијске консолидације, даље развијање града, комунално и инфраструктурно опремање и довођење инвеститора, подстицање и домаћих и страних, да улажу у Нови Сад, да овде развијају бизнис и да отварају радна места. Све се то види у годишњим преседцима. Тако смо на крају 2016. имали три милиона евра више само од пореза на зараде, у односу на 2015. годину. Према евиденцији Националне службе за запошљавање Нови Сад, између маја 2016. и истог периода ове године, смањен је број незапослених за 4.656. Ако знамо да је током нашег првог мандата од 2012. до 2016. године, број незапослених смањен за око 6.000, можете и сами да оцените наш рад за ових првих годину дана другог мандата.“
Који су били најзначајнији резултати и шта је био највећи изазов за градоначелника у том периоду?
„По мом мишљењу, све је једнако значајно. И према Новосађанима не би било фер да сад нешто посебно издвајам као најзначајније, јер је упитно које је мерило за утврђивање тог критеријума. Највећи изазов био је управо то да се у стварном животу види она прва тачка из нашег коалиционог договора, уједно и наше стратегије за Нови Сад. То је, подсетићу вас, да се Нови Сад развија на свим нивоима. И то је видљиво већ након прве године другог мандата СНС – а. С једне стране, градимо зграду Хитне помоћи и завршавамо изградњу Клиничког центра Војводине, с друге градимо Сентандрејски булевар и завршавамо мост на месту старог Жежељевог, с треће Универзитетски кампус, Научно истраживачки центар, обнављамо школе и вртиће, градимо балетску и музичку школу, с четврте стране отварамо фабрике и доводимо светске лидере у бизнису на ово тржиште … а све то овенчани титулама Европска престоница културе 2021. и Омладинска престоница Европе 2019. Не бих да звучим претенциозно, али мало је рећи да сам поносан на то што смо померили стандарде у разним областима, а посебно што смо, захваљујући доласку немачке компаније Континентал која је одлучила да у Новом Саду отвори Истраживачко развојни центар, учинили да се промени окружење целој Србији, да се наша земља издигне, и да уђе у највишу инвестициону лигу. Захвалан сам Влади Србије, и садашњем председнику државе Александру Вучићу, што помажу да сви потенцијали које има Нови Сад, а међу њима и врхунска стручна радна снага, буду препознати и даље развијани.“
Град Нови Сад остварује интензивну сарадњу са Републичком и Покрајинском владом, од те сарадње који су најзначајнији резултати?
„Најзначајније је то што је створена таква клима да можемо да се окупимо, да се ујединимо, да удружимо и снаге и средства како би неки од пројеката на које грађани Новог Сада чекају и деценијама, коначно били завршени, или како би започели њихову реализацију. Показали смо да је живот изнад свега, да грађани више неће бити таоци нечије погрешне политике или личних сујета, да је политика Српске напредне странке нешто сасвим друго, да је то политика народа, политика пунијих фрижидера и новчаника, и једне боље и уређеније Србије. Уосталом, све је то врло видљиво и опипљиво. И никада нисмо бомбастично најављивали колико ћемо радити и градити, и како је Војводина највеће градилиште Европе, као што су неки пре нас чинили, па су онда пред камерама забадали ашове и пресецали врпце, и потом нестајали са народним парама. Тога више нема! А Војводина, и Нови Сад сада коначно и јесу оно што је грађанима обећавано – велика градилишта, градилишта Клиничког центра, зграде РТВ – а, Хитне помоћи, Жежељевог моста…“
Без политичких тензија и трзавица
На питање како оцењује сарадњу са коалиционим партнерима градоначелник Вучевић одговара:
„Ви новинари бисте вероватно рекли да смо вам досадни, јер нема политичких тензија, нити трзавица. Ја бих рекао да коректно сарађујемо, да испуњавамо оне задатке око којих смо се и ујединили, а који стају у три речи - напреднији Нови Сад.
Од започетих пројеката који можемо очекивати да ће бити завршен до краја године, а који нови пројекат ће бити започет?
„Многе од њих сам већ споменуо, али оно што Новосађани можда са највећим нестрпљењем очекују, свакако је завршетак изградње моста на месту старог Жежељевог. Својом неодговорношћу, бивши режим је од изградње овог стратешки важног међународног железничког правца, коју Европска Унија финансира са више од 34 милиона евра, направио Скадар на Дунаву. И то је било недопустиво. Град Нови Сад је у великој мери заслужан за то што је градилиште оживело, што су радови настављени после вишемесечне драме коју смо имали пре две године, за време Пајтићеве владе која је на све могуће начине покушавала да опструише наставак радова. И зато и сам с нестрпљењем очекујем коначно спајање лукова, и да видим још један нови мост. И нема више лицитирања роковима, мада се с природом, овога пута с реком, никада не зна. Реално је да га угледамо на годишњицу присаједињења Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији, 25. новембра. Знате, ја никада нисам био претерано еуфоричан. Добро нам иде, али очекује нас још много посла.“
Позвали сте јавност на дијалог како би се донала коначна одлука о судбини Кинеске четврти. Због чега сматрате да је тај дијалог неопходан?
„Сматрам да је дијалог по сваком питању потребан. И увек ћу инсистирати на њему, као што сам први градоначелник који је врата свог кабинета отворио за дијалог са опозицијом, па и позивао их да се уључе у велике реформске и друге процесе које имамо као локална самоуправа. Најлакше је “хејтовати”. Хајде да на делу покажемо колико нам значи Нови Сад, да ли су нам процеси и пројекти који ће допринети унапређењу нашег лепог града важнији од личних сујета и петпарачке политике? Ја немам дилему у вези са тим. И зато сам увек спреман за то да заједно дођемо до решења. Кинеска четврт неће бити срушена да би на њеном месту био прављен ексклузивни стамбени или тржни центар, или шта се све већ од неистина провлачи по јавности. Како ће изгледати будући културни дистрикт града, је процес у којем сматрам да је потребно укључити што више идеја, предлога и мишљења. И зато сам позвао све добронамерне Новосађане да се укључе у дијалог, како бисмо изградили бољу будућност за генерације које долазе. Доста више са тим да се мисли да Нови Сад почиње и завршава са неким.“
Градска чистоћа формира чуваре контејнера што је изазвало различите коментаре у граду. Како то коментаришете?
„Као прво, то је пословна одлука предузећа. Као друго, ако се на било који начин покаже да је неодржива, да не даје очекиване резултате, да је због ње неко дискриминисан или да је у колизији за неким законским решењима, ја ћу лично тражити да се преиспита. Од тог предузећа очекујем да испуњава свој основни задатак, да одржава чистоћу града и да чува градску имовину. Чистоћа је међу првим предузећима које смо финансијски консолидовали, и од 2014. године није губиташ, и зато очекујем да и даље остварују добре пословне резултате. А са неодговорношћу и лошим управљањем јавно комуналним предузећима односимо се како нам закон и налаже. Нико није несмењив. А то смо до сада више пута показали.“
Ержебет Марјанов