Miloš Vučević: Hajde da na delu svi pokažemo koliko nam znači Novi Sad
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević sumirajući rezultate rada gradske vlasti nakon godinu dana od njenog formiranja u intrevjuu za “Dnevnik” kaže da su Novosađani ovj vlasti s razlogom dali “drugu šansu”.
Ne da bi popravili “prvu”, nego da se nastavi kontinuitet u upravljanju gradom. Na neki način, kako je to naveo, gradska vlast sad kapitalizuje ono na čemu je radila u prvom mandatu.
„Jedna od poslednjih ocena sadržana je i u analizi finansijskih problema lokalnih samouprava koju je uradio Fiskalni savet. Prema njihovoj oceni, od svih lokalnih samouprava u zemlji, Novi Sad ima najstabilnije finansije, održiv buyet i u roku izvršava plaćanja. Ono na čemu ostaje da radimo jeste povećanje javnih investicija i dalja reforma javno – komunalnog sektora, kroz smanjenje subvencija, ali i racionalizaciju broja zaposlenih“, ističe Vučević
Kako ocenjujete protekli period od godinu dana?
„U svetlu ekonomskih reformi kroz koje naša zemlja prolazi, primer kako Novi Sad upravlja sopstvenim buyetom je od izuzetnog značaja iz više razloga, ali i potvrda toga da su nam Novosađani s razlogom dali “drugu šansu”, ali ne da bismo popravili “prvu“, nego da bismo nastavili kontinuitet u upravljanju gradom. Na neki način, mi sada kapitalizujemo ono na čemu smo radili u prvom mandatu, a to je, nakon finansijske konsolidacije, dalje razvijanje grada, komunalno i infrastrukturno opremanje i dovođenje investitora, podsticanje i domaćih i stranih, da ulažu u Novi Sad, da ovde razvijaju biznis i da otvaraju radna mesta. Sve se to vidi u godišnjim presedcima. Tako smo na kraju 2016. imali tri miliona evra više samo od poreza na zarade, u odnosu na 2015. godinu. Prema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje Novi Sad, između maja 2016. i istog perioda ove godine, smanjen je broj nezaposlenih za 4.656. Ako znamo da je tokom našeg prvog mandata od 2012. do 2016. godine, broj nezaposlenih smanjen za oko 6.000, možete i sami da ocenite naš rad za ovih prvih godinu dana drugog mandata.“
Koji su bili najznačajniji rezultati i šta je bio najveći izazov za gradonačelnika u tom periodu?
„Po mom mišljenju, sve je jednako značajno. I prema Novosađanima ne bi bilo fer da sad nešto posebno izdvajam kao najznačajnije, jer je upitno koje je merilo za utvrđivanje tog kriterijuma. Najveći izazov bio je upravo to da se u stvarnom životu vidi ona prva tačka iz našeg koalicionog dogovora, ujedno i naše strategije za Novi Sad. To je, podsetiću vas, da se Novi Sad razvija na svim nivoima. I to je vidljivo već nakon prve godine drugog mandata SNS – a. S jedne strane, gradimo zgradu Hitne pomoći i završavamo izgradnju Kliničkog centra Vojvodine, s druge gradimo Sentandrejski bulevar i završavamo most na mestu starog Žeželjevog, s treće Univerzitetski kampus, Naučno istraživački centar, obnavljamo škole i vrtiće, gradimo baletsku i muzičku školu, s četvrte strane otvaramo fabrike i dovodimo svetske lidere u biznisu na ovo tržište … a sve to ovenčani titulama Evropska prestonica kulture 2021. i Omladinska prestonica Evrope 2019. Ne bih da zvučim pretenciozno, ali malo je reći da sam ponosan na to što smo pomerili standarde u raznim oblastima, a posebno što smo, zahvaljujući dolasku nemačke kompanije Kontinental koja je odlučila da u Novom Sadu otvori Istraživačko razvojni centar, učinili da se promeni okruženje celoj Srbiji, da se naša zemlja izdigne, i da uđe u najvišu investicionu ligu. Zahvalan sam Vladi Srbije, i sadašnjem predsedniku države Aleksandru Vučiću, što pomažu da svi potencijali koje ima Novi Sad, a među njima i vrhunska stručna radna snaga, budu prepoznati i dalje razvijani.“
Grad Novi Sad ostvaruje intenzivnu saradnju sa Republičkom i Pokrajinskom vladom, od te saradnje koji su najznačajniji rezultati?
„Najznačajnije je to što je stvorena takva klima da možemo da se okupimo, da se ujedinimo, da udružimo i snage i sredstva kako bi neki od projekata na koje građani Novog Sada čekaju i decenijama, konačno bili završeni, ili kako bi započeli njihovu realizaciju. Pokazali smo da je život iznad svega, da građani više neće biti taoci nečije pogrešne politike ili ličnih sujeta, da je politika Srpske napredne stranke nešto sasvim drugo, da je to politika naroda, politika punijih frižidera i novčanika, i jedne bolje i uređenije Srbije. Uostalom, sve je to vrlo vidljivo i opipljivo. I nikada nismo bombastično najavljivali koliko ćemo raditi i graditi, i kako je Vojvodina najveće gradilište Evrope, kao što su neki pre nas činili, pa su onda pred kamerama zabadali ašove i presecali vrpce, i potom nestajali sa narodnim parama. Toga više nema! A Vojvodina, i Novi Sad sada konačno i jesu ono što je građanima obećavano – velika gradilišta, gradilišta Kliničkog centra, zgrade RTV – a, Hitne pomoći, Žeželjevog mosta…“
Bez političkih tenzija i trzavica
Na pitanje kako ocenjuje saradnju sa koalicionim partnerima gradonačelnik Vučević odgovara:
„Vi novinari biste verovatno rekli da smo vam dosadni, jer nema političkih tenzija, niti trzavica. Ja bih rekao da korektno sarađujemo, da ispunjavamo one zadatke oko kojih smo se i ujedinili, a koji staju u tri reči - napredniji Novi Sad.
Od započetih projekata koji možemo očekivati da će biti završen do kraja godine, a koji novi projekat će biti započet?
„Mnoge od njih sam već spomenuo, ali ono što Novosađani možda sa najvećim nestrpljenjem očekuju, svakako je završetak izgradnje mosta na mestu starog Žeželjevog. Svojom neodgovornošću, bivši režim je od izgradnje ovog strateški važnog međunarodnog železničkog pravca, koju Evropska Unija finansira sa više od 34 miliona evra, napravio Skadar na Dunavu. I to je bilo nedopustivo. Grad Novi Sad je u velikoj meri zaslužan za to što je gradilište oživelo, što su radovi nastavljeni posle višemesečne drame koju smo imali pre dve godine, za vreme Pajtićeve vlade koja je na sve moguće načine pokušavala da opstruiše nastavak radova. I zato i sam s nestrpljenjem očekujem konačno spajanje lukova, i da vidim još jedan novi most. I nema više licitiranja rokovima, mada se s prirodom, ovoga puta s rekom, nikada ne zna. Realno je da ga ugledamo na godišnjicu prisajedinjenja Banata, Bačke i Baranje Kraljevini Srbiji, 25. novembra. Znate, ja nikada nisam bio preterano euforičan. Dobro nam ide, ali očekuje nas još mnogo posla.“
Pozvali ste javnost na dijalog kako bi se donala konačna odluka o sudbini Kineske četvrti. Zbog čega smatrate da je taj dijalog neophodan?
„Smatram da je dijalog po svakom pitanju potreban. I uvek ću insistirati na njemu, kao što sam prvi gradonačelnik koji je vrata svog kabineta otvorio za dijalog sa opozicijom, pa i pozivao ih da se uljuče u velike reformske i druge procese koje imamo kao lokalna samouprava. Najlakše je “hejtovati”. Hajde da na delu pokažemo koliko nam znači Novi Sad, da li su nam procesi i projekti koji će doprineti unapređenju našeg lepog grada važniji od ličnih sujeta i petparačke politike? Ja nemam dilemu u vezi sa tim. I zato sam uvek spreman za to da zajedno dođemo do rešenja. Kineska četvrt neće biti srušena da bi na njenom mestu bio pravljen ekskluzivni stambeni ili tržni centar, ili šta se sve već od neistina provlači po javnosti. Kako će izgledati budući kulturni distrikt grada, je proces u kojem smatram da je potrebno uključiti što više ideja, predloga i mišljenja. I zato sam pozvao sve dobronamerne Novosađane da se uključe u dijalog, kako bismo izgradili bolju budućnost za generacije koje dolaze. Dosta više sa tim da se misli da Novi Sad počinje i završava sa nekim.“
Gradska čistoća formira čuvare kontejnera što je izazvalo različite komentare u gradu. Kako to komentarišete?
„Kao prvo, to je poslovna odluka preduzeća. Kao drugo, ako se na bilo koji način pokaže da je neodrživa, da ne daje očekivane rezultate, da je zbog nje neko diskriminisan ili da je u koliziji za nekim zakonskim rešenjima, ja ću lično tražiti da se preispita. Od tog preduzeća očekujem da ispunjava svoj osnovni zadatak, da održava čistoću grada i da čuva gradsku imovinu. Čistoća je među prvim preduzećima koje smo finansijski konsolidovali, i od 2014. godine nije gubitaš, i zato očekujem da i dalje ostvaruju dobre poslovne rezultate. A sa neodgovornošću i lošim upravljanjem javno komunalnim preduzećima odnosimo se kako nam zakon i nalaže. Niko nije nesmenjiv. A to smo do sada više puta pokazali.“
Eržebet Marjanov