overcast clouds
13°C
08.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9902
usd
108.5051
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Гојковић: Потребан одговорнији однос према природи

07.06.2017. 14:51 15:16
Пише:
Фото: Tanjug (Video)

БЕОГРАД: Председница Скупштине Србије Маја Гојковић отворила је данас међународну конференцију посвећену климатским променама и поручила да однос свих људи на планети мора бити одговорнији према природи, као и да климатске промене не познају државне границе.

“Није довољна само свест, већ морамо да предузмемо и конкретне мере како би живели у хармонији са природом”, рекла је Гојковић на конференцији коју у Дому народне скупштине организују Министарство пољопривреде и заштите животне средине и амбасада Марока.

“Данас смо више него икада раније суочени са експлоатацијом природних ресурса и климатским променама, а то ће све заједно наметати питање права човека на живот у здравој животној средини. Зато је неопходно разумевање свих нас о ограничености природних ресурса”, нагласила је Гојковић.

Како је рекла, наш однос према природи мора бити знатно одговорнији, јер није довољна само свест о последицама савремене технолошке цивилизације, већ је неопходно да предузмемо конкретне кораке и мере како бисмо живели у хармонији са природом, а не насупрот њој.

Она је истакла да је улога парламента Србије у овом процесу од прворазредног знача, јер управо скупштина доноси законе у овој области, стара се о њиховом квалитету и надзире њихову примену, али и ратификује међународне споразуме.

“Тако смо, током редовног пролећног заседања, ратификовали Доха амандмане, као и Париски споразум, који је данас важна и актуелна тема у читавој међународној заједници”, рекла је Гојковић.

Она је навела да у подизању свести о значају бриге за наше окружење Народна скупштина има значајну улогу и кроз рад Одбора за заштиту животне средине, рад неформалне Зелене посланичке групе, као и кроз механизам “зелене столице”, што омогућава укључивање цивилног друштва у рад одбора.

Гојковић је подсетила да је још много посла пред Србијом на пољу заштите животне средине имајући у виду приступање Србије ЕУ и отварање поглавља 27, које захтева значајна матаријална средства и стручњаке у тој области.

Она је навела да је направљен значајан корак оснивањем Зеленог фонда Србије, као нове буџетске линије за пројекте из области животне средине.

Председница парламента истиче да не треба да се завравамо да климатске промене и загађење могу да нас заобиђу, јер ови процеси не препознају државне границе.

“Сведоци смо и да наш регион Југоисточне Европе све више угрожавају разне врсте природних опасности - поплаве, суше, екстремно високе температуре, земљотреси, клизишта, олујне непогоде...”, нагласила је Гојковић рекавши да је сарадња на очувању животне средине заједничка обавеза.

Гојковић је захвалила Краљевини Мароко као домаћину Конференције о климатским променама у 2016. години „КОП 22“ и Немачкој као наредној земљи домаћину (КОП 23), као и заједничком партнеру ЕУ на подршци и иницијативи за одржавање Дана информисања о стању планете између две конференције.

Како је рекла, данашња дебата пружа могућност да сагледамо како државе и грађани широм света на националном и глобалном плану указују на значај заштите природе, утицај климатских промена на квалитет живота и здравље човека, као и његово природно окружење.

Државни секретар у Министарству пољопривреде и заштите животне средине Стана Божовић је истакла да је заштита животне средине све мање циљ сам по себи и више “алат” за постизање развојних циљева.

“Климатске промене у том циљу један су од највећих глобалних изазова данашњице, а његово решавање захтева укључење свих заинтересованих страна на међународном, региналном и локалном нивоу”, рекла је Божовић.

Према њеним речима, проблем климатских промена је један од ретких у савременој историји за чије решење постоји глобални консензус.

“Србија је истовремено једина у региону која је у своје националне циљеве смањења емисије гасова са ефектом стаклене баште уврстила питање погођености и адаптације

Божовић је нагласила да је Србија одговоран партнер међународној заједници и да је подношењем националних циљева смањења емисије гасова са ефектом стаклене баште, као прва држава у региону и међу првих 10 на свету, као и ратификацијом Париског споразуму као друга земља у региону, показала спремност да пружи свој допринос.

“Србија је истовремено једина у региону која је у своје националне циљеве смањења емисије гасова са ефектом стаклене баште уврстила питање погођености и адаптације.

Такође, Србија је ратификовала и Доха амандман и Кјото протокол чиме је затворила круг законодавних аката потребних за испуњење обавеза према међународној заједници, додала је Божовић.

Амбасадор Марока Мохамед Белхаџ је рекао да Србија поклања велику пажњу заштити жвотне средине.

“Славимо Светски дан животне средине са темом повеизвања људи са природом, то захтева велику пажњу целог човечанства и фокус на животној средини”, реао је Белхаџ.

Он је рекао да Мароко има добру сарадњу са Србијом и да посебно жели да прошири сарадњу у области екологије.

У конференцији су учествовали и заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Осакр Бенедикт, амбасадори Француске Кристин Моро и Немачке Аксел Дитман.

Након конференције је уследио музички програм дечијег хора Чаролија и изложба фотографија “Заштићено природно наслеђе Србије”, чији је циљ да скрене пажњу на заштиту природних паркова, резервата и предела посебних одлика.

Пише:
Пошаљите коментар