Решава се судбина 52.000 радника
Шеф Канцеларије Светске банке у Београду Тони Верхеијен поновио је да Србија мора да испуни обећања и реши питање преосталих државних предузећа и петрохемијског комплекса јер су она извор фискалног ризика за земљу.
“Без решавања питања тих предузећа ништа се не може постићи“, истакао је Верхиејен на седници Скупштине НАЛЕД-а.
По подацима Министарства привреде, у овом тренутку на купца чека 161 предузеће с око 52.000 запослених, а међу нерешеним има и 11 стратешких компанија за које држава покушава да пронађе одговарајућег стратешког партнера. Како је истакао државни секретар у Министарству привреде Драган Стевановић: ”Најважније је што се државне субвенције државним предузећима дају једино „Ресавици”.
Међу нерешеним приватизацијама је и 11 предузећа која су означена као стратешки важна за државу. Међутим, осим „Галенике”, ниједно не ужива заштиту од принудне наплате и сва послују по тржишним условима, што значи да морају да измирују обавезе према повериоцима, као и то да у случају да то не могу, одлазе у стечај. Од 11 стратешких предузећа, у осам је у поступку усвајање Унапред припремљеног плана реорганизације, за два се тражи одеговарајући модел, а за једно је у току израда плана реорганизације и финансијске консолидације, а да ли ће опстатити, зависи директно од тога хоће ли њихови повериоци пристатити на тај план.
У тих 11 стратешких важних државних предузећа РТБ „Бор” је „највећа” економска мука Србије и држава на све начине покушава да нађе стратешког партнера. Разговара се и с кинеском компанијом ЦНЦТ, али коначан договор није постигнут. Јавни позив за избор управљачког тима РТБ-а „Бор”, одлуком Владе Србије, продужен је месец дана, тако да ће се понуде примати до краја маја, а по речима министра привреде Горана Кнежевића, заинтересованих компанија има и рок се продужава управо на захтев понуђача.
Од преко 500 државних предузећа која су била на списку некадашње Агенције за приватизацију и која су званично била у поступку реструктурирања, након неуспелих или пропалих приватизација, у протеклих неколико година решено је питање 365 фирми, и то тако што је у 234 покренут стечај, за 86 је обустављен поступак приватизације и 45 је продато. Недавно је регионална директорка Светске банке за Западни Балкан Елен Голдстин истакла да сва нерешена предузећа морају брзо бити „скинута с дневног реда” јер стварају велике финансијске обавезе за државу и буџет.
За Руднике подземне експлоатације угља „Ресавица”, којима држава једино од свих стратешких предузећа даје субвенције, још увек није урађен план реорганизације и финансијске консолидације. Влада Србије је пре неколико дана разрешила вршиоца дужности директора „Ресавице” Стевана Џелатовића због примања мита, а нови није именован.
Данас истиче јавни позив за приватизацију три фабрике петрохемијског комплекса, а медији су најављивали да су за њих заинтересоване компаније из неколико држава. Тек након што истекне позив за приватизацију ће се знати на који начин би оне могле бити приватизоване или ће држава тражити некакав другачији модел да би самостално опастале на тржишту.
Наредног месеца истичу и рокови за заштиту од наплате и код неких других државних предузећа, а нека припремају UPPR за мај и јун, па од одлука привредних судова зависи да ли ће она наставити да раде по новој, реорганизованој шеми, или ће ипак завршити у стечају.
На решавање статуса чека и ПКБ, за који је Министарство привреде још 18. јануара објавило јавни позив за прикупљање писама заинтересованих за приватизацију. Рок је истекао 17. фебруара, али јавности још није познато ко се пријавио на позив и с каквом понудом у погледу приватизације – продаја капитала, имовине, стратешко партнерство или неки други вид продаје. Ту је и прибојски ФАП, за који се ових дана очекује правоснажност UPPR-a, да би га након тога Министарство одбране преузело јер с њим већ има уговорене послове, међу којима је и опрема за производњу војног борбеног возила „милош“.
Љ.Малешевић