Заев не иде на састанак код Иванова
СКОПЉЕ: Лидер СДСМ Зоран Заев, који је у четвртак увече повређен у немирима у Собрању, одбио је позив председника Македоније Ђорђа Иванова на састанак, јавља Радио слободна Европа.
Иванов је позвао представнике политичких партија на разговаре о мирном решењу нове кризе у држави, настале након што су демонстранти упали у Собрање и напали посланике и новинаре.
Лидер ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски је prеthodno преко Фејсбука позвао на смиривање страсти, али и написао како "народ не треба да подлеже провокацијама СДСМБ и оних који желе да угурају државу у још дубљу кризу и испуне њихов сценарио."
Заев је, међутим, рекао да вођство ВМРО-ДПМНЕ не жели предати власт јер се плаши одговорности.
"Неистина је да желимо променити Устав, грб и химну државе, лаж је да ће се морати научити албански језик у Штипу, Кочанима, Берову, Прилепу, Битолу, Гевгелију, Струмици, Радовишу. Лаж је да ће бити казне, ако не знате албански језик, лаж је да ће се македонски народ бити проглашен геноцидним", рекао је Заев.
До инцидената у Скупштини дошло је након што су посланици већине изабрали посланика Демократске уније за интеграцију Талата Џаферија за председника парламента.
Председник опозиционе СДСМ Зоран Заев оценио је данас да су последњи догађаји у Собрању били покушај убиства са предумишљањем, планиран у договору и координацији са полицијским структурама, а пренео је Танјуг.
Заев је на конференцији за новинаре позвао грађане да остану мирни и присебни, а запосленицима у државним институцијама да делују у складу са законима земље.
"САД, ЕУ и међународна заједница види да смо ''мотор'' од обнове демократије у земљи. Јуче је био планиран покушај убиства", рекао је Заев и најавио да ће након избора председника Собрања политички процес бити настављен избором нове македонске владе, коју, како је рекао, сви очекују.
Он је честитао Талату Џеферију на избору, а лидера ВМРО-ДПМНЕ и бившег премијера Николу Груевског, председавајућег парламента Трајка Вељаноског, званичника МУП-а Чавков Митка и председника Ђорђа Иванова и њихове сараднике да су одговорни за ноћашње насиље.
"Јуче је био тест за грађане и Македонију“, поручио је Заев.
Иванов чека одговор свих лидера, неки траже додатно време
СКОПЉЕ: Македонски председник Ђорђе Иванов још увек чека одговор свих странака позваних на састанак, а неки лидери су затражили додатно време за консултације, саопштено је из канцеларије председника, а пренео је Танјуг.
Из канцеларије Иванова наводе да су у контакту са парламентарним странкама у вези са његовим позивом на састанак политичких лидера, преноси МИА.
"Председник Иванов остаје чврсто на својој позицији да је неопходно да се одржи састанак лидера парламентарних странака. Они су најодговорнији за проналажење решења које ће бити у складу са уставом, законима и процедурама парламента", рекао је извор из канцеларије Иванова.
Ахмети не долази на састанак код Иванова
ТЕТОВО: Лидер албанске странке ДУИ Али Ахмети изјавио је данас да се неће одазвати позиву председника Македоније Ђорђа Иванова на састанак страначких лидера јер је Иванов, како је навео, "део проблема, а не решења".
Ахмети је уочи седнице председништва ДУИ у Малој Речици позвао на смиреност.
Он је додао да је ово политички проблем који треба да реше политичари, а не грађани, преноси МИА.
Џафери: Тешка ситуација, али све ће лећи на своје место
Изабрани председник македонског Собрања Талат Џафери изјавио је да ће "бити последица" због оног што се синоћ дешавало у парламенту, али да верује да ће "све лећи на своје место".
Џафери, члан Демократске уније за интеграцију (ДУИ), једне од странака Албанаца у Македонији, после чијег избора је настао хаос у Собрању, рекао је за приштински "Зери" да је "ово тешка ситуација" и да ће "догађаји од синоћ сигурно имати своје реперкусије".
"Ипак, верујем да ће сада све лећи на своје место. Албански посланици су добро, ми смо одмах евакуисани и нисмо у опасности", рекао је Џафери."Зери" наводи да је Џафери јуче поручио да неће "дозволити узурпацију институција".
Груевски: Осуђујем насиље, посланици опозиције испровоцирали
Лидер македонске владајуће конзервативне партије ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски осудио је насиље над опозиционим посланицима у Собрању, али је навео да су они испроворцирали напад.Груевски, наиме, оптужује социјал-демократе за свесно кршење закона и Устава приликом избора новог председника Собрања, политичара албанског порекла Талата Џаферија, преноси АП.
"Желим да осудим насиље и оне особе које су напале и повредиле посланике", рекао је Груевски јутрос у седишту своје партије.Он је додао да су социјал-демократе такође одговорне за насиље јер је, како је оценио, директан узрок тога била "њихова похлепа за моћи по било коју цену".
Дитман: Хитно решити кризу, влада на основу резултата избора
Немачки амбасадор Аксел Дитман каже да је за кризу у Македонији неопходно да се што хитније нађе решење, те поручио да се влада у тој земљи мора формирати на основу резултата недавних избора.
Одговарајући на питања новинара могу ли демонстрације у Црној Гори и нереди у Македонији утицати на утисак страних компанија о привредном амбијенту у Србији, констатовао да у Македонији јесте криза, те да је за њу потребно хитно решење.
Осим тога, навео је, "имали су демократске изборе и на основу резултата избора мора да дође до формирања владе".
Борисов: Важно да Македонија задржи суверенитет
СОФИЈА: Лидер ГЕРБ-а и највероватнији будући премијер Бугарске Бојко Борисов саопштио је да је од "пресудне важности" за његову земљу да Македонија "задржи свој суверенитет и интегритет", а пренео је Танјуг.
Борисов је додао да је важно и да Македонија настави пут евроатлантских интеграција.
"Није добро да имамо овакав вид нестабилности на нашој граници", оценио је Борисов.
Он је рекао да је у четвртак увече разговарао са македонским председником Ђорђом Ивановом и лидерима ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и позвао их да постигну политичко решење кризе.
Позвао је политичаре да "емоције оставе по страни", констатујући да "тренутно у македонској политици има доста мржње", пренела је МИА.
Ситуација у Македонији тема састанка министара ЕУ на Малти
СКОПЉЕ: Ситуација у Македонији биће једна од тема неформалног састанка министара спољних послова ЕУ и држава кандидата за чланство који се одржава на Малти.
Танјуг каже како преноси грчка агенција АНА, министри ће разговарати о "турбулентној ситуацији" у Македонији након синоћњих нереда у којим је повређено више десетина људи.
Осим тога, шефови дипломатија ЕУ разговараће и о раније најављеним питањима као што је ситуација у Турској и однос Анкаре и Брисела.
Састанке у Гимних формату традиционално организује држава чланица која председава Савету ЕУ, у овом случају Малта која председава у првој половини 2017. године.
Сијарто: Ситуација у Македонији изазвана спољним мешањем
ВАЛЕТА: Најновија ситуација у Македонији представља пример опасности настале услед константног спољног мешања у унутрашње послове једне земље, изјавио је министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто, а пренео је Танјуг.
Сијарто је на маргинама састанка шефова дипломатије ЕУ у Валети рекао за МТИ да је Македонија некада имала стабилну владу која је побеђивала на пет узастопних избора.
Међутим, констатовао је он, у последње две до три године дошло је великог мешања у македонске унутрашње ствари.
"Амбасаде које представљају државе удаљене хиљаде километара одатле, диктирале су датум када су желеле да избори буду одржани, организације блиске (америчком милијардеру) Џорџу Сорошу организовале су антивладине акције, а мањинске партије добијале су инструкције од владе једне суседне земље", рекао је Сијарто.
Све то је довело до нестабилности, хаоса и насиља, закључио је шеф мађарске дипломатије.
Македонци у Србији: Забринути смо, уздржите се од насиља
БЕОГРАД: Национални савет македонске националне мањине у Србији изразио је дубоку забринутост због најновијих дешавања у Македонији и упутио апел да се сви уздрже од насиља и снаге усмере на решавање кризе мирним путем, поштујући Устав и законе Републике Македоније, а пренео је Танјуг.
Припадници македонске заједнице у Србији истичу да су у последње две деценије "врло добро искусили последице нерешавања кризе мирним путем".
"Ми, Македонци из Србије, желимо да упутимо поруку да подржавамо настојања и залагања за мирну, стабилну и просперитетну Македонију у којој владају добри међуетнички односи, али истовремено подржавамо залагања за унитарну, независну и слободну Македонију свих њених грађана", пише у саопштењу.
Национални савет македонске националне мањине је такође упутио апел свим релевантним политичким субјектима у Републици Македонији да пронађу снагу и државничку мудрост да дијалогом и међусобним договором превазиђу садашње стање у корист добробити државе, као и њене демократске будућности.