Рушење или озакоњење дивље градње
База нелегално изграђених објеката у Србији требало би да буде комплетна у наредних десетак дана, а до сада је, од 1,6 милион нових пописаних објеката, категоризовано милион, односно 62,5 одсто, саопштило је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Како се наводи, утврђено да је од милион пописаних и категорисаних објеката, 407.000 стамбених јединица (40,7 одсто), 376.000 помоћних објеката (37,6 одсто), 190.000 економских (19 одсто), 7.500 пословних (7,5 одсто), 4.500 комерцијалних (4,5 одсто), 1.200 производних (1,2 одсто) и око 4.500 осталих објеката (4,5 одсто).
Од 26. априла, како се наглашава у саопштењу, започиње наредна фаза озакоњења и спровођења Закона о озакоњењу објеката, када ће бити доношена инспекцијска решења о рушењу, као и решења о озакоњењу.
План је да се прво одрже састанци с представницима локалних самоуправа у седиштима управних округа, а затим да тимови Министарства посете све локалне самоуправе у Србији да би, као и током пописа, осим контроле, пружале и саветодавну помоћ, додаје се у саопштењу.
Најављено је да ће у среду, 26. априла, у Нишу бити организован састанак с представницима свих градова и општина с територије Нишавског, Јабланичког и Пчињског управног округа, 27. априла тај састанак ће бити организован у Пожаревцу с представницима свих градова и општина с територије Браничевског, Борског и Пиротског управног округа, а 28. априла састанак ће бити органзован у Ваљеву с представницима Колубарског и Мачванског управног округа.
Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре подсећа на то да је направило прву базу незаконито изграђених објеката након успешно обављеног свеобухватног пописа по градовима и општинама у Србији.
Како је недавно изјавила потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, у Србији постоји више од 2,2 милиона нелегално саграђених објеката, а до половине марта је озакоњено 45.000.
Зорана Михајловић је рекла да је само приход од такси за тих 45.000 објеката износио 1,2 милијарду динара, а да се очекује да та свота буде и већа како се број легализованих објеката буде повећавао.
Зорана Михајловић је изјавила да се очекује да укупан приход од такси за легализацију буде 15 милијарди динара и да ће општине од свог дела прихода моћи да улажу у инфаструктуру, школе и друге јавне објекте.
Она је објаснила да ће локалне самоуправе убирати и приходе од пореза на имовину и да се процењује да ће укупан износ тог пореза годишње износити 100 милиона евра.
С евиденције Националне службе за запошљавање ангажовано је 1.056 људи за пописивање нелегално изграђених објеката, а министарка Михајловић каже и да су општинске самоуправе и градови обавили свој део посла.
Она је напоменула да постоје и места у којима попис још није завршен, поменувши Суботицу, Кажњижу, Пирот и Смедеревску Паланку.
Зорана Михајловић је похвалила Чачак, Лесковац, Врњачку Бању, Ниш и Крупањ за добро обављен посао у пописивању нелегално израђених објеката.
Д. Млађеновић