Rušenje ili ozakonjenje divlje gradnje
Baza nelegalno izgrađenih objekata u Srbiji trebalo bi da bude kompletna u narednih desetak dana, a do sada je, od 1,6 milion novih popisanih objekata, kategorizovano milion, odnosno 62,5 odsto, saopštilo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Kako se navodi, utvrđeno da je od milion popisanih i kategorisanih objekata, 407.000 stambenih jedinica (40,7 odsto), 376.000 pomoćnih objekata (37,6 odsto), 190.000 ekonomskih (19 odsto), 7.500 poslovnih (7,5 odsto), 4.500 komercijalnih (4,5 odsto), 1.200 proizvodnih (1,2 odsto) i oko 4.500 ostalih objekata (4,5 odsto).
Od 26. aprila, kako se naglašava u saopštenju, započinje naredna faza ozakonjenja i sprovođenja Zakona o ozakonjenju objekata, kada će biti donošena inspekcijska rešenja o rušenju, kao i rešenja o ozakonjenju.
Plan je da se prvo održe sastanci s predstavnicima lokalnih samouprava u sedištima upravnih okruga, a zatim da timovi Ministarstva posete sve lokalne samouprave u Srbiji da bi, kao i tokom popisa, osim kontrole, pružale i savetodavnu pomoć, dodaje se u saopštenju.
Najavljeno je da će u sredu, 26. aprila, u Nišu biti organizovan sastanak s predstavnicima svih gradova i opština s teritorije Nišavskog, Jablaničkog i Pčinjskog upravnog okruga, 27. aprila taj sastanak će biti organizovan u Požarevcu s predstavnicima svih gradova i opština s teritorije Braničevskog, Borskog i Pirotskog upravnog okruga, a 28. aprila sastanak će biti organzovan u Valjevu s predstavnicima Kolubarskog i Mačvanskog upravnog okruga.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture podseća na to da je napravilo prvu bazu nezakonito izgrađenih objekata nakon uspešno obavljenog sveobuhvatnog popisa po gradovima i opštinama u Srbiji.
Kako je nedavno izjavila potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, u Srbiji postoji više od 2,2 miliona nelegalno sagrađenih objekata, a do polovine marta je ozakonjeno 45.000.
Zorana Mihajlović je rekla da je samo prihod od taksi za tih 45.000 objekata iznosio 1,2 milijardu dinara, a da se očekuje da ta svota bude i veća kako se broj legalizovanih objekata bude povećavao.
Zorana Mihajlović je izjavila da se očekuje da ukupan prihod od taksi za legalizaciju bude 15 milijardi dinara i da će opštine od svog dela prihoda moći da ulažu u infastrukturu, škole i druge javne objekte.
Ona je objasnila da će lokalne samouprave ubirati i prihode od poreza na imovinu i da se procenjuje da će ukupan iznos tog poreza godišnje iznositi 100 miliona evra.
S evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje angažovano je 1.056 ljudi za popisivanje nelegalno izgrađenih objekata, a ministarka Mihajlović kaže i da su opštinske samouprave i gradovi obavili svoj deo posla.
Ona je napomenula da postoje i mesta u kojima popis još nije završen, pomenuvši Suboticu, Kažnjižu, Pirot i Smederevsku Palanku.
Zorana Mihajlović je pohvalila Čačak, Leskovac, Vrnjačku Banju, Niš i Krupanj za dobro obavljen posao u popisivanju nelegalno izrađenih objekata.
D. Mlađenović