clear sky
4°C
04.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1155
usd
113.9588
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Препланули и здрави

20.06.2016. 17:41 13:33
Пише:

Топли летњи дани просто маме да се време проводи у природи, најчешће поред река, језера, мора или базена. Уз жељу за лепим и препланулим теном долазе и питања колико смемо да се излажемо сунцу

да то буде здраво и благотворно. Но, није безначајно ни знати како да се заштитимо од прејаког сунца, какве препарате да користимо за негу и заштиту. Колико је минимално потребно да боравимо на сунцу да би благотворно утицало на наш организам и зашто је важно да се излажемо сунчевим зрацима питали смо др Мирјану Анђелић.

- Ако се кожа излаже сунчевој светлости и то УВБ зрацима таласне дужине од 270 до 300 нм, а то је ситуација када је индекс зрачења напољу већи од 3, тада је довољно је излагати сунцу лице, рамена и руке по 15 минута 3 пута недељно. Ово време је сасвим довољно да се у нашем телу синтетише потребна количина Д витамина. То је врло важно јер он учествује у многим метаболичким процесима. Добра вест је да се овај витамин може депоновати у масном и мишићном ткиву, али те резерве трају до два месеца без обзира на количину депонованог витамина. То значи, свака два месеца на Хаваје по Д витамин - нашалила се др Анђелић.

Врхунски дерматолози препоручују одлазак на плажу и уживање у благодетима сунца у преподневним сатима. После подне, сунчање се препоручује после 17 сати. На тај начин обезбеђујемо довољну количину витамина Д који нам је потребан за здрав живот. Лекари у последње време стално истичу да је овај витамин изузетно важнан за наш организам, а др Мирјана Анђелић нам објашњава и зашто.

- Витамин Д утиче на метаболизам угљених хидрата, на превенцију карцинома дојке и дебелог црева али и на исход трудноће. Бавећи се стерилитетом, контролишем женама ниво Д3 витамина у крви и проценат оних с нижим вредностима је преко 90 процената. Тако да готово све жене које су у процесу лечења стерилитета или су трудне, морају да узимају додатно Д витамин. Препоруке за дневни унос иду од 400 иј (интернационалних јединица) до 2000 иј, зависи од постојећег нивоа у крви - истакла је др Анђелић, гинеколог.

Соларијуми не помажу у синтези Д витамина, јер су тамо углавном УВА зраци друге таласне дужине. Осим тога, боравак у соларијуму је само пут да кожа брже стари. Сунце не треба избегавати, али би се зато требало сунчати паметно. Креме за сунчање су такође предмет разних полемика. Оно што је важно је да користимо препарате који имају заштитни фактор, али не садрже парабен (врста конзерванса) и разне адитиве који могу озбиљно угрозити наше здравље, о томе смо писали пре неколико бројева у овој рубрици.

- Све што намажемо на нашу кожу, 60 процената тога улази у наш крвоток за невероватних 30 секунди и то увек имајте на уму при избору препарата за кожу! Дакле, златно правило – оно што не смемо да поједемо, никако не треба ни да намажемо на нашу кожу – нагласила је Снежана Дуканац, ауторка блога с рецептима за природну негу коже с препаратима које можете направити код куће.

- Крему са заштитним фактором можете направити и код куће, сами од састојака који неће угрозити ваше здравље, напротив. Сви природни лосиони се праве на бази уља. Уколико се одлучите за ту варијанту, треба да знате која уља треба да избегавате, јер постоје уља која су здрава и лековита, али су у исто време осетљива на (сунчеву) светлост и под њеним утицајем мењају својства. Тако да уместо да буду благотворна, она постају токсична – рекла је за „ТВ магазин” Снежана Дуканац и надовезала се: - Уља која треба избегавати 24 сата пре излагања сунчевим зрацима су: кантарионово уље, уље кумина, ђумбирово уље, уље семенки грејпа, уље поморанџе, лимуна, уље кајсије, аниса, ловорово уље, уље валеријане, камфора, цимета, уље коријандера, коморача, хмеља, мушкатних орашчића, смреке, першуна, бибера, мајчине душице. То су само нека од фототоксичних уља који под утицајем сунца изазивају пеге, опекотине, а могу бити и канцерогена.

Важно је знати да се сви природни препарати чувају у тамним стакленим теглицама да светлост не би мењала њихова својства. Теглице је довољно увити у алуминијумску фолију уколико не можете наћи тамну амбалажу. Да би постигли леп и зраво преплануо тен требало би водити бригу и о исхрани.

- Лети је јако важна исхрана као и унос витамина. Најбоље је да се витаминима снабдете из свежег воћа и поврћа. Витамин Ц је јак антиоксиданс, а у комбинацији са витамином Е, извор је лепоте и здравља за нашу кожу. Посаветујте се са својим лекаром или фармацеутом о дневној количини коју треба да унесете у ваш организам као и о временском периоду у ком је дозвољено да се витамини уносе у организам – посаветовала је Снежана Дуканац.

Марина Јабланов Стојановић

Уље за сунчање

Помешати исту количину уља семенки малине и уља шаргарепе (најбоље је ако можете да нађете уље семенки шаргарепе). Уље семенки малина се препоручује за бебе и малу децу, људе са изразито белом кожом као и за људе који имају витилиго. Уље шаргарепе у себи садржи високу концентрацију бета каротена. Ово природно уље је потпуна заштита, са високим присуством природног СПФ и аплицира се на кожу пола сата пре сунчања – открила нам је Снежана Дуканац.

Рецепт за млеко за сунчање

Потребно је: 2 кашике кокосовог уља, 1 кашика шеа путера, 1 кашика какао путера, 1 кашичица маслиновог уља, 1/2 кашичице алоја вера гела, 2 кашичице цинк оксида (сви састојци се могу наручити или купити у апотекама или продавницама здраве хране).

Истопити кокосово уље, шеа путер и какао путер на пари. Када се отопи, пустити мало да се охлади па додати маслиново уље, цинк оксид и алоја вера гел. Добро промешати и сипати у стаклену посуду. Сви састојци овог млека имају релативно низак СПФ, али су права благодет за кожу. Цинк оксид ће вам омогућити заштиту од сунца, а у комбинацији са осталим састојцима обезбедиће да вам кожа не буде сува и дехидрирана.

- Уколико волите да стављате парфем, потребно је да пре стављања парфема то место мало намажете овим млеком. На тај начин ћете спречити алергије на парфеме које може изазвати Сунце. Тако су се Арапкиње штитиле од Сунца, а стављале парфем – поверила нам је Снежана Дуканац.

СПФ фактор

Важно је напоменути је да заштитни фактор (СПФ – сун протецтион фацтор) на препарату за сунчање означава колико пута дуже се можемо сунчати до појаве првог црвенила у односу на време без икакве заштите. То значи, да ако се црвенило јавља после 10 минута, са препаратом фактора 15 црвенило ће се појавити после 150 минута сунчања. Ово су наравно просечне вредности и треба их узети оквирно.



 

Пише:
Пошаљите коментар