Прекограничном сарадњом до чистије Дрине
На министарском састанку за припрему трилатералног споразума између Србије, Босне и Херцеговине и Црне Горе, министарка пољопривреде и заштите животне средине
Снежана Богосављевић Бошковић заложила се да се у најскоријем року формира Радна група за израду нацрта прекограничног споразума, којим би био дефинисан институционални оквир за решавање постојећих проблема у области животне средине у сливу реке Дрине. По њеним речима, формализација сарадње преко Комисије за реку Дрину треба да буде успостављена кроз сарадњу влада и релевантних владиних институција три државе, а уколико предлог буде прихваћен неопходно је обезбедити одрживост и начин рада овог заједничког тела - Комисије за реку Дрину.
- Циљ нам је да кроз заједнички рад сагледамо важност и промовишемо трилатералну сарадњу, нарочито у активностима које се тичу заштите животне средине, као и да препознамо важност примене концепта одрживог развоја у циљу обезбеђивања здравља и добробити садашњих и будућих генерација - рекла је министарка.
Она је истакла да је за Србију успешна сарадња у региону један од приоритета, који ће допринети јачању веза међу регионалним факторима.
- У циркуларној економији преклапају се економски интереси са интересима одрживог управљања отпадом и заштитом животне средине. Циркуларна економија је прилика за земље у развоју да на њеним принципима унапреди управљање отпадом кроз искоришћење свих материјала садржаних у отпаду и њиховим увођењем назад у продуктивну употребу у привреди, што ће значајно допринети ефикаснијем коришћењу ресурса, пре свега као материјал за енергетске сврхе - рекла је Снежана Богосављевић Бошковић.
Повећана потражња за ресурсима довела до великог притиска на животну средину и потребе за преласком са линеарне на циркуларну економију, која ће очувати животну средину, повећати вредност производа, омогућити нови економски раст и могућност запошљавања, смањење или потпуну елиминацију отпада.
- Србија подржава решавање проблема управљања отпадом у „Дрина-Тара-Сава“ прекограничном региону, успостављем континуалног прекограничног дијалога, у области животне средине у сливу реке Дрине и успостављањем прекограничног дијалога локалних заједница и интересних група из све три државе, као и предузимање активности у региону како би се заједнички решавали проблеми неадекватног управљања чврстим, посебно комуналним отпадом, проблем плутајућег отпада, одржавања приобалног дела реке Дрине и заштите природних ресурса слива - рекла је министарка Бошковић.
Она је истакла и да је потребно изградити институционални оквир за дефинисање прекограничних односа како би се решили постојећи проблеми у области животне средине на сливу реке Дрине.
Д. Мл.
Подршка пилот- -пројектима
Снежана Богосављевић Бошковић је указала и да је Србији неопходна идентификација и промоција одрживих финансијских модела, који би могли да се носе са захтевима у индустрији отпада, као основе циркуларне економије. По њеним речима, министарство је дало подршку пилот-општинама у Србији у успостављању одрживог система управљања отпадом и отпадним водама на локалном нивоу.