few clouds
12°C
22.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Чије име је прво у Вучићевом именику

27.04.2016. 21:34 13:33
Пише:

Да ли ће и коме од страначких лидера зазвонити телефон – питање је које од затварања биралишта „мучи“ српску политичку јавност. Одговор на

питање кога би Александар Вучић могао позвати да му буде нови или поновни сарадник у Немањиној 11, не може се ни наслутити јер он до сада ниједним гестом није наговестио епилог. Осим телефона лидера СВМ-а Иштвана Пастора, кога је Вучић означио као јединог сигурног партнера ван напредњачке листе, остали, било да је реч о „ајфону“, или „блекберију“, ћуте. Како сада ствари стоје, коначан одговор сазнаће се, као што је био случај и с одлуком о расписивању ванредних парламентарних избора, на ванредној страначкој скупштини, заказаној тек кроз месец дана. Стари и будући премијер ћути и о персоналним решењима из странака са своје листе. Пред завршну конвенцију напредњака уочи избора најавио је да ће промене бити „велике”, али да ће политика остати иста јер је „била добра”. О именима није говорио ни пре избора, ни после њих, већ само поручује да почиње писање експозеа за нови мандат.

И потпредседница СНС-а Зорана Михајловић каже да зна да „многи једва чекају да позову Вучића и понуде му се”, али је рекла и да ће они „морати мало да сачекају”. Како је наговестила, СНС је спреман за формирање неке коалиције, не откривајући с киме. 

– Ми смо увек спремни да поделимо одговорност с онима који знају и могу да помогну да више и јаче покренемо нашу економију и отварамо нова радна места, да уведемо европске стандарде – навела је Зорана Михајловић. – Сарадње нема с онима који желе изолацију Србије и онима који би да врате тајкуне у политички живот.

Ни онај кога се та дилема највише дотиче – шеф социјалиста Ивица Дачић – не зна више детаља. Каже да још није причао с Вучићем о саставу будуће владе Србије, али додаје да су СПС и њихов коалициони партнер Јединствена Србија спремни на разговор уколико добију позив.

– СПС и ЈС су државотворне странке – објаснио је Дачић. – Уколико добијемо такав позив, спремни смо да разговарамо о наставку сарадње са СНС-ом јер је то у најбољем интересу Србије.

Како ствари стоје, нису ипак сви у табору социјалиста превише загрејани за односе у владајућој коалицији какви су били у досадашњој влади, где је пресудну реч увек имао СНС. Потпредседник СПС-а Бранко Ружић, чије су изјаве и манири на друштвеним мрежама последњу годину били камен спотицања у односима двеју странака, каже да би он лично волео да буде у опозицији. По његовом уверењу, СПС ће имати важну улогу, био у опозицији или власти. Ружић каже и да је будућност Србије најважнија те да се СПС неће бавити – анимозитетима.

– Али, ако будемо позвани, принцип сарадње ће бити другачији него у претходне две године. То је порука Вучићу – рекао је потпредседник социјалиста.

Додао је да Вучић ни раније није морао да зове Ивицу Дачића, али јесте – што говори о кадровском потенцијалу који СПС има. 

Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић повремено је спомињан као неко ко би могао бити нови Вучићев сарадник после ових избора. Он очекује да ће нова влада Србије деловати другачије и да ће њен концепт бити супротан оном који је имала до сада. Процењуј да је „период када је Вучић држао кључне ресоре за нама”.

– Данас, када правите владу, а имате већину од 131 посланика, морате да се договорите са свим партнерима – Љајићем, Драшковићем, Илићем, Поповићем. Ако се не договорите, више немате већину. Видећемо како ће се Вучић понашати – рекао је он.

Политиколог Владимир Гоати објашњава сликовито да је „симултанка” СНС-а против осталих 19 листа обезбедила тој странци 131 мандат у Скупштини Србије и да је због тога реално да напредњаци сами владају. Евентуалнз коалиција са социјалистима сматра непрактичном.

– По мом мишљењу, једино би било рационално и вероватно да Вучић, који веома добро схвата политички тренутак у којем је Србија, из разлога легитимности узме једну малу странку, попут Савеза војвођанских Мађара – каже Гоати. – Владавина само напредњака била би добра превасходно с гледишта међународног окружења, односно чињенице да је Србија на путу ка чланству у Европској унији, у којој је Мађарска, и која би таквом коалицијом сигурно била задовољна. То је реална варијанта, уз то да се Вучић, који зна да одреди релативну вредност људи који су министри, у неким случајевима определи за „гостујуће” министре, који нису чланови СНС-а или неке друге партије, већ су стручни.

С. Станковић

 

Одбројавање

Законски рок за формирање нове Владе Србије је 90 дана од конституисања парламента.

Уколико се испуне Вучићеве најаве и Србија добије нову владу почетком јуна, држава ће у „техничком” бити још нешто више од 30-ак дана.

То је сличан период као након ванредних избора 16. марта 2014. године, када су након убедљиве победе СНС, новом премијеру Вучићу била потребна 33 дана за формирање владе. Министри су заклетву положили 27. априла.

Много више времена је прошло од избора до изношења експозеа 2012. године, када је од избора 6. маја до полагања заклетве су прошла чак 83 дана.

 

Јовановић: Не могу као Дачић

Лидер ЛДП-а Чедомир јовановић каже да Вучић може донети одлуку да се удружи са СПС-ом или да иде с неком од опозиционих странака – попут ДС-а, ЛДП-а или Покрета „Доста је било”. Истовремено, оптужује Дачића да му је једна од кључних особина да „сплеткари”, као и да се читава његова идеја свела на „ћути и трпи”.

– Мислим да Дачић може да истрпи што други не може. Зато је бољи коалициони партнер Вучићу јер, оно на шта је пристао ја никако не бих могао – тврди Јовановић.

 

Лончар: Није ми министарство дедовина

Министар здравља Златибор Лончар сматра да је нормално да нова влада има и нове министре, као и да Министарство здравља није његова дедовина па се не наслеђује с колена на колено. Каже да је поносан на све оно што је као министар урадио, а да ће о министарским местима одлучивати премијер, који прави свој тим.

– И не размишљам о томе – додао је Лончар.

Пише:
Пошаљите коментар