Čije ime je prvo u Vučićevom imeniku
Da li će i kome od stranačkih lidera zazvoniti telefon – pitanje je koje od zatvaranja birališta „muči“ srpsku političku javnost. Odgovor na
pitanje koga bi Aleksandar Vučić mogao pozvati da mu bude novi ili ponovni saradnik u Nemanjinoj 11, ne može se ni naslutiti jer on do sada nijednim gestom nije nagovestio epilog. Osim telefona lidera SVM-a Ištvana Pastora, koga je Vučić označio kao jedinog sigurnog partnera van naprednjačke liste, ostali, bilo da je reč o „ajfonu“, ili „blekberiju“, ćute. Kako sada stvari stoje, konačan odgovor saznaće se, kao što je bio slučaj i s odlukom o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora, na vanrednoj stranačkoj skupštini, zakazanoj tek kroz mesec dana. Stari i budući premijer ćuti i o personalnim rešenjima iz stranaka sa svoje liste. Pred završnu konvenciju naprednjaka uoči izbora najavio je da će promene biti „velike”, ali da će politika ostati ista jer je „bila dobra”. O imenima nije govorio ni pre izbora, ni posle njih, već samo poručuje da počinje pisanje ekspozea za novi mandat.
I potpredsednica SNS-a Zorana Mihajlović kaže da zna da „mnogi jedva čekaju da pozovu Vučića i ponude mu se”, ali je rekla i da će oni „morati malo da sačekaju”. Kako je nagovestila, SNS je spreman za formiranje neke koalicije, ne otkrivajući s kime.
– Mi smo uvek spremni da podelimo odgovornost s onima koji znaju i mogu da pomognu da više i jače pokrenemo našu ekonomiju i otvaramo nova radna mesta, da uvedemo evropske standarde – navela je Zorana Mihajlović. – Saradnje nema s onima koji žele izolaciju Srbije i onima koji bi da vrate tajkune u politički život.
Ni onaj koga se ta dilema najviše dotiče – šef socijalista Ivica Dačić – ne zna više detalja. Kaže da još nije pričao s Vučićem o sastavu buduće vlade Srbije, ali dodaje da su SPS i njihov koalicioni partner Jedinstvena Srbija spremni na razgovor ukoliko dobiju poziv.
– SPS i JS su državotvorne stranke – objasnio je Dačić. – Ukoliko dobijemo takav poziv, spremni smo da razgovaramo o nastavku saradnje sa SNS-om jer je to u najboljem interesu Srbije.
Kako stvari stoje, nisu ipak svi u taboru socijalista previše zagrejani za odnose u vladajućoj koaliciji kakvi su bili u dosadašnjoj vladi, gde je presudnu reč uvek imao SNS. Potpredsednik SPS-a Branko Ružić, čije su izjave i maniri na društvenim mrežama poslednju godinu bili kamen spoticanja u odnosima dveju stranaka, kaže da bi on lično voleo da bude u opoziciji. Po njegovom uverenju, SPS će imati važnu ulogu, bio u opoziciji ili vlasti. Ružić kaže i da je budućnost Srbije najvažnija te da se SPS neće baviti – animozitetima.
– Ali, ako budemo pozvani, princip saradnje će biti drugačiji nego u prethodne dve godine. To je poruka Vučiću – rekao je potpredsednik socijalista.
Dodao je da Vučić ni ranije nije morao da zove Ivicu Dačića, ali jeste – što govori o kadrovskom potencijalu koji SPS ima.
Lider LDP-a Čedomir Jovanović povremeno je spominjan kao neko ko bi mogao biti novi Vučićev saradnik posle ovih izbora. On očekuje da će nova vlada Srbije delovati drugačije i da će njen koncept biti suprotan onom koji je imala do sada. Procenjuj da je „period kada je Vučić držao ključne resore za nama”.
– Danas, kada pravite vladu, a imate većinu od 131 poslanika, morate da se dogovorite sa svim partnerima – Ljajićem, Draškovićem, Ilićem, Popovićem. Ako se ne dogovorite, više nemate većinu. Videćemo kako će se Vučić ponašati – rekao je on.
Politikolog Vladimir Goati objašnjava slikovito da je „simultanka” SNS-a protiv ostalih 19 lista obezbedila toj stranci 131 mandat u Skupštini Srbije i da je zbog toga realno da naprednjaci sami vladaju. Eventualnz koalicija sa socijalistima smatra nepraktičnom.
– Po mom mišljenju, jedino bi bilo racionalno i verovatno da Vučić, koji veoma dobro shvata politički trenutak u kojem je Srbija, iz razloga legitimnosti uzme jednu malu stranku, poput Saveza vojvođanskih Mađara – kaže Goati. – Vladavina samo naprednjaka bila bi dobra prevashodno s gledišta međunarodnog okruženja, odnosno činjenice da je Srbija na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, u kojoj je Mađarska, i koja bi takvom koalicijom sigurno bila zadovoljna. To je realna varijanta, uz to da se Vučić, koji zna da odredi relativnu vrednost ljudi koji su ministri, u nekim slučajevima opredeli za „gostujuće” ministre, koji nisu članovi SNS-a ili neke druge partije, već su stručni.
S. Stanković
Odbrojavanje
Zakonski rok za formiranje nove Vlade Srbije je 90 dana od konstituisanja parlamenta.
Ukoliko se ispune Vučićeve najave i Srbija dobije novu vladu početkom juna, država će u „tehničkom” biti još nešto više od 30-ak dana.
To je sličan period kao nakon vanrednih izbora 16. marta 2014. godine, kada su nakon ubedljive pobede SNS, novom premijeru Vučiću bila potrebna 33 dana za formiranje vlade. Ministri su zakletvu položili 27. aprila.
Mnogo više vremena je prošlo od izbora do iznošenja ekspozea 2012. godine, kada je od izbora 6. maja do polaganja zakletve su prošla čak 83 dana.
Jovanović: Ne mogu kao Dačić
Lider LDP-a Čedomir jovanović kaže da Vučić može doneti odluku da se udruži sa SPS-om ili da ide s nekom od opozicionih stranaka – poput DS-a, LDP-a ili Pokreta „Dosta je bilo”. Istovremeno, optužuje Dačića da mu je jedna od ključnih osobina da „spletkari”, kao i da se čitava njegova ideja svela na „ćuti i trpi”.
– Mislim da Dačić može da istrpi što drugi ne može. Zato je bolji koalicioni partner Vučiću jer, ono na šta je pristao ja nikako ne bih mogao – tvrdi Jovanović.
Lončar: Nije mi ministarstvo dedovina
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar smatra da je normalno da nova vlada ima i nove ministre, kao i da Ministarstvo zdravlja nije njegova dedovina pa se ne nasleđuje s kolena na koleno. Kaže da je ponosan na sve ono što je kao ministar uradio, a da će o ministarskim mestima odlučivati premijer, koji pravi svoj tim.
– I ne razmišljam o tome – dodao je Lončar.