ПКС и ГИЗ потписали споразум о сарадњи
Привредна комора Србије и Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ) потписали су Споразум о сарадњи у оквиру ГИЗ ИМПАЦТ пројекта,
ради што успешнијег унапређења циркуларне економије која подразумева рециклажу и поновно коришћење материјала из отпада у привреди.
Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије указао је да је потписивање споразума наставак комплексне и квалитетне сарадње између Владе Немачке и Привредне коморе Србије.
Према његовим речима, основна порука овог споразума и оно што морамо да научимо уз помоћ немачких пријатеља, јесте да отпад не третирамо као отпад, већ као производ и шансу за раст и развој. Србија, пре свега услед неадекватног третирања отпада, губи 50 милиона евра годишње, истакао је Чадеж.
Клаус Шмит, вођа пројекта ГИЗ ИМПАЦТ рекао је да је циљ споразума са Привредном комором Србије успостављање циркуларне економије на националном нивоу.
- Трудимо се да подигнемо ниво међуопштинске сарадње као и ниво привлачења инвестиција, јер се све више одустаје од одлагања отпада на депоније и иде у правцу модернијих технологија. Настојимо да на посебан начин укључимо осетљиве групе, пре свих Роме који се баве рециклажом, у нове системе управљања отпадом да не би изгубили могућност да зараде за своју егзистенцију, нагласио је Шмит.
ГИЗ је дуго активан у области праћења како се управља отпадом, а стечено искуство и знање жели да подели са нашим партнерима у Србији, истакао је Шмид Јирген, саветник за економску сарадњу у Амбасади Немачке у Србији. Према његовим речима, веома је важно да се успостави веза између заштите животне средине и рециклаже у Србији, како би ефекти били оптимални.
- Битно је повезати заштиту животне средине са отварањем нових радних места, како за унапређење развоја ове области пословања, тако и читаве привреде. Синиша Митровић, саветник у Центру за заштиту животне средине ПКС указао је да ће пакет еколошких закона који је Скупштина усвојила 19. фебруара направити потпуно нови регулаторни оквир за циркуларну економију, тиме и за нову друштвену вредност када је у питању отпад.
Закони су усвојени на иницијативу привредника, уз велико ангажовање ПКС и у сарадњи са Министарством пољопривреде и заштите животне средине.
Привредна комора Србије радиће на даљем унапређењу рециклажне индустрије Србије, како би Србија постала водећа зелена индустрија региона. Нова циркуларна економија, уз подршку ГИЗ-а представља развојну шансу за локални економски напредак, подизање нивоа запослености, зелених радних места и новог инклузивног раста ка социјално одговорној економији.
(Танјуг)