Сонда "Нови хоризонти" у историјском прелету Плутона
ВАШИНГТОН: Након 10 година дугог путовања и пређених 4,88 милијарди километара, сонда "Нови Хоризонти" Америчке свемирске агенције (НАСА) започела је свој историјски прелет Плутона,
саопштила је НАСА.
"Летелица Нови Хоризонти тренутно пролази на најближој раздаљини од Плутона", изјавио је коментатор НАСА док су посматрачи одушевљено махали заставицама у пуној сали Центра за примењену физику Џонс Хопкинс, поред Вашингтона.
Прелет је обављен у 11:49 ГМТ на 12.500 километара удаљености од патуљасте планете.
"Ово је тренутак за славље јер смо остварили и последњу етапу", рекао је главни истражитељ мисије Алан Стерн.
"Окончали смо почетно извиђање сунчевог система, подвиг започет за време председника Џона Кенедија пре више од 50 година, а који се наставља до данас под председником Бараком Обамом", истакао је он.
НАСА очекује да ће примити сигнал са сонде касно ноћас. Тиме ће знати да ли је њен прелет прошао безбедно, без неочекиваних судара.
Стручњаци процењују да постоји једна на 10.000 шанси да сонда, величине мањег концертног клавира, удари у неки објекат у области познатој као Којперов појас.
Досад ниједна људска летелица није улазила у овај широки прстен препун космичког "отпада" који кружи око Сунца, а за који се верује да су остаци од формирања Сунчевог система пре 4,6 милијарди година.
Мисија сонде "Нови Хоризонти" започела је 2006, исте године када је Плутон због своје величине "деградиран" на ранг патуљасте планете.
Америчка летелица је прва која ће прелетети поред Плутона, а њених седам научних инструмената имају задатак да детаљно истражују површину, геологију и атмосферу како овог малог небеског тела тако и њених пет месеца.
Оно што су научници досад сазнали захваљујући подацима које је сонда слала са свог путовања је да је Плутон 20 до 30 километара већи него што се досад мислило, с пречником од 1.185 километара.
Стручњаци су, такође, установили постојање леденог покривача на Плутоновом полу и открили да се из Плутонове атмосфере ослобађа азот.
"Ово је заиста важан тренутак у људској историји", казао је један од челника мисије Џон Грансфелд.
Како изгледа прелет Плутона сонде "Нови Хоризонти"
ВАШИНГТОН: Нико неће видети како ће "Нови Хоризонти" пројурити поред Плутона, барем не у реалном времену. Али, захваљујући планетарној физици заљубљеници у астрономију могу да на свом компјутеру испрате лет уз апликацију "Eyes Он The Солар System” (Поглед у сучев систем) коју је развила Америчка свемирска агенција.
Видео снимак показује осмочасовни прелет патуљасте планете, брзином од 10 минута у секунди. Корисници могу да виде оно што инструменти сонде бележе, а снимак се апдејтује брзином пристизања нових података.
"Ово је досад најбоља мапа Плутона, и ако ноћас буду објавили још једну одмах ћемо је апдејтовати", рекао је представник НАСА, Даг Елисон.
"Било би сјајно када бисмо могли да поставило мапу Харона (највећег Плутоновог месеца). Глупо је да стално имамо те сиве 'кромпире' у свемиру", додао је он.
Након девет година путовања и пређених пет милијарди километара, сонда "Нови Хоризонти" накратко ће данас проћи "тик" уз Плутона.
"Данашњи дан представља врхунац наших напора", рекла је једна од научница мисије Кети Олкин.
"Лансирали смо сонду пре више од девет година и од тада се трудимо да је безбедно усмеравамо кроз сунчев систем. Једва чекамо да откријемо површину Плутона", навела је она.
Сонда, која јури свемиром брзином од 50.000 километара на сат, тренутно пролази поред Плутона на раздаљини од око 12.500 километара. Током овог вишечасовног прозора, "Нови Хоризонти" ће бити задужена да прикупи што је више снимака и података о овој мало познатом свемирском телу.
Сонда ће потом наставити своје путешествије како би истражила Којперов појас, широки прстен препун космичког "отпада" који кружи око Сунца, а за који се верује да су остаци од формирања Сунчевог система пре 4,6 милијарди година.
"Обузета" истраживачким послом, сонда неће моћи да истовремено комуницира са Земљом. НАСА ће морати да сачека неколико сати да би примила прве информације.
"Сонда ће направити малу паузу током посматрања да би се окренула ка Земљи и у року од 15 минута послала телеметријска мерења", објаснила је Алис Боумен, директорка операција, додавши да ће се то десити око 20Х20 ГМТ.
Инжењери ће тада сазнати више о стању сонде и количини података које је прикупила.
Пријем ових информација ће бити велико олакшање за НАСА будући да постији ризик, иако мали, да се сонда уништи у судару са свемирским отпадом.
Стручњаци НАСА су помно проучили путању сонде и нису детектовали никакве препреке, али сонда јури таквом брзином да чак и најмањи отпад може да јој буде фаталан.
"Она пролази кроз простор који је попут стрељане, са великим бројем комета и других много мањих објеката", навео је Стерн.
Досад ниједна људска летелица се није отиснула тако дубоко у Којперов појас .
"Летимо у непознато", истакао је научник.
Са својих седам инструмената, међу којима су инфрацрвени и ултраљубичасти спектрометри, телескопска камера високе резолуције и детектор космичке прашине, "Нови Хоризонти" је већ послала мноштво интересантних података. Научници су тако сазнали тачну величину патуљасте планете и били у прилици да упознају чудне облике на њеној површини, као што је огромна светла мрља у облику срца.
Током прелета Плутона, сонда ће анализирати састав његове атмосфере, његову геологију, измерити температуру на његовој површини и направити снимке веома високе резолуције.
Све то треба да омогући научницима да се боље упознају са Плутоновом природом, као и са његовим пореклом.
"Плутонов систем је фосил са настанка нашег сунчевог система", сматра Гранфелд.
"Сазнаћемо више и о нашем пореклу. То отвара читаво једно царство нових истраживања", закључио је он.
По завршетку своје мисије, "Нови Хоризонти" ће наставити путовање како би се приближила другим објектима у Којперовом појасу.
Сонда има довољно енергије за још 20 година путовања мада неће моћи да обори рекорд Војаџера 1. Лансиран 5. септембра 1977. године, Војаџер 1 је 2013. напустио Сунчев систем, поставши најудаљенији објекат од Земље створен људском руком.
(Танјуг)